Gdzie jesteś » Forum » Nasze ogrody » Ogrodowy powrót do dzieciństwa.

Pokaż wątki Pokaż posty

Ogrodowy powrót do dzieciństwa.

polinka 12:18, 29 sty 2020


Dołączył: 05 maj 2013
Posty: 17576
leon60 napisał(a)
Cebula dymka jak chcesz cebule na zbior. Jak kupie pol kilo to mam 2 skrzynki cebuli na zime. Wyrywam koncem sierpnia poczatkiem wrzesnia zalezy od pogody.
Polecam koper Kozak posiejesz mniej jak zwyklego a zielonego dwa razy wiecej do kiszenia tez sie nadaje.


Dzięki Olik
____________________
Ogrodowy powrót do dzieciństwa
polinka 12:19, 29 sty 2020


Dołączył: 05 maj 2013
Posty: 17576
leon60 napisał(a)

To fakt bywa kaprysna ale zaobserwowalam ze dzieje sie tak z kupnych nasion. Teraz gdy zbieram swoje wschodzi bez problemu.


Muszę się uśmiechnąć do sąsiada, on powienien miec swoje
____________________
Ogrodowy powrót do dzieciństwa
polinka 12:20, 29 sty 2020


Dołączył: 05 maj 2013
Posty: 17576
galgAsia napisał(a)

Tak, sadzimy jesienią - ja to robię zawsze w ostatni weekend października, wtedy też zagniatam ciasto na piernik staropolski . Nawet jak wykiełkuje wcześniej, to nic mu się nie stanie. Zbiór jest w lipcu zazwyczaj. Ja go sadzę w sąsiedztwie marchewki - chroni ją przed połyśnicą marchwianką. A do marchwi można dołożyć cebulę - marchew odstrasza śmietkę cebulankę


Ok, czyli jesienny czosnek posadzę w pązdzierniku A z tego wiosennego to zbiór będzie w tym roku?
____________________
Ogrodowy powrót do dzieciństwa
polinka 12:22, 29 sty 2020


Dołączył: 05 maj 2013
Posty: 17576
Wendy79 napisał(a)


Poli, nie mam zdjęć z porami. W kwestii cebuli już ktoś odpowiedział, więc tak, najłatwiej z dymki, sadzę ją dosyć wcześnie, bo w marcu. Zbiór na bieżąco, reszta po załamaniu szczypioru (u mnie raczej lipiec).

Stosuję allelopatię w warzywnym, dlatego wspomnę, że czosnek lubi się z truskawkami, bo dobrze na nie działa. Najbardziej znane połączenie to chyba, wspomniane już, marchew + cebula (por). Jednocześnie marchew niekoniecznie lubi się z buraczkami. Ogórki lubią towarzystwo kapustnych i fasoli itd itp


Tak myślałam, ze stosujesz allelopatię...no cóż, czyli czeka mnie jeszcze dokładne rozplanowanie warzyw.
____________________
Ogrodowy powrót do dzieciństwa
polinka 12:23, 29 sty 2020


Dołączył: 05 maj 2013
Posty: 17576
Kasiolaaa napisał(a)
Polinko ja robilam w tamtym roku tak z ogorkami ze robilam im tyczki w ksztalcie litery n szerokiej i wiacalam sznurkiem do tego drewnianego stelaza a one pieknie sie wily mam nadzieje ze wiesz o co mi chodzi juz wiecej nie posadze ogorkow na plasko zeby szly po ziemi strara miejsca


Myślę, że wiem o czym piszesz KAsiu ale zdjęciem nie pogardzę Muszę coś wymyślić z tymi ogórkami bo inaczej nie wszystkie warzywa zmieszczę
____________________
Ogrodowy powrót do dzieciństwa
polinka 12:31, 29 sty 2020


Dołączył: 05 maj 2013
Posty: 17576
Podsumowując nauki dla początkującego ogrodnika zakładającego warzywnik

Plan na nowe grządki warzywne;

marchewka- wczesna i pózna
pietruszka- naciowa i korzeniowa
rzodkiewka
buraczki, fasola- wysiewamy w maju jak już gleba będzie ogrzana
cukinia- kapryśna przy wschodzeniu
cebula- dymka zółta i czerwona
sałata, kalarepa,por, seler- kupne rozsady
czosnek- teraz wiosenny, koniec pazdziernika jesienny
jarmuż
rukola
ogórki- stelaż
pomidory
koper- Kozak

Pomidory i ogórki, oprysk HT i PW.

I pojawia sie kolejne pytanie
Pomidory nawożę gnojówką z pokrzywy. Czy któreś jeszcze z tych warzyw wymaga nawożenia?


____________________
Ogrodowy powrót do dzieciństwa
malgol 13:02, 29 sty 2020


Dołączył: 17 cze 2015
Posty: 5860
Widzę ruch na Ogrodowisku i we wszystkich watkach jakby już wiosna przyszła Ja dopiero jedno oko otworzyłam po snie zimowym, ale o warzywa chętnie podpytam...macie jakieś sprawdzone w ocienione miejsca? Chciałabym wykorzystać miejsce gdzie pada cień drzew z lasu i nie wiem co zniesie takie warunki...
____________________
Gosia -Mój ogród pod lasem Wizytówka
Pszczelarnia 13:12, 29 sty 2020


Dołączył: 04 maj 2011
Posty: 29256
Jak przygotujesz glebę pod warzywa to nie potrzebują. Cebuli możesz dać popiół. Pomidory to i żywokostem nie pogardzą.

I jeszcze na owady opryskać HT jarmuż, bo nie wierzę, ze Ci się pchełki nie zlecą.

Na koprze powinna być mszyca ale ja z nim nic nie robię i nie mam mszycy (siedzi gdzie indziej).
Sałatę lepiej kupić nasiona i sobie siać po troszkę. I przerywać i zjadać.
____________________
Ewa Pszczelarnia. Wizytówka
Pszczelarnia 13:13, 29 sty 2020


Dołączył: 04 maj 2011
Posty: 29256
malgol napisał(a)
Widzę ruch na Ogrodowisku i we wszystkich watkach jakby już wiosna przyszła Ja dopiero jedno oko otworzyłam po snie zimowym, ale o warzywa chętnie podpytam...macie jakieś sprawdzone w ocienione miejsca? Chciałabym wykorzystać miejsce gdzie pada cień drzew z lasu i nie wiem co zniesie takie warunki...


Pietruszka wiele zniesie. Jak już Ci wzejdzie.

____________________
Ewa Pszczelarnia. Wizytówka
leon60 13:21, 29 sty 2020


Dołączył: 04 maj 2013
Posty: 20181
Pszczelarnia napisał(a)

Sałatę lepiej kupić nasiona i sobie siać po troszkę. I przerywać i zjadać.

Dokladnie, jak nakupisz za dużo rozsady nie przejecie to szybko pójdzie w kwiat... wtedy jest gorzka i do wywalenia, lepiej po odrobinie wysiewać i rozsadzać.
Ja lubię wszelakie na cięte liście kolorowe sadzę tego naprawdę sporo
____________________
Ola - Moja codzienność *** Wizytówka
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies