Gdzie jesteś » Forum » Nasze ogrody » Ogrodowy powrót do dzieciństwa.

Pokaż wątki Pokaż posty

Ogrodowy powrót do dzieciństwa.

TAR 14:46, 05 lut 2020


Dołączył: 16 sie 2016
Posty: 7290
Gruszka_na_wierzbie napisał(a)
Do dołków pod pomidory można wrzucić kawałek skórki banana i łodyżkę pokrzywy. Raz w miesiącu w ramach profilaktyki p/zarazie ziemniaczanej można podlewać wodą z dodatkiem mleka (sprawdza się też przy ogórkach).

Pory kup sobie w dwóch odmianach: letniej- do zjadania do jesieni i zimowej- zostają w warzywniku aż do następnej wiosny. Pory sadzi się w 15 cm rowki w kształcie litery V. W miarę wzrostu te rowki się zasypuje aż do uzyskania kopczyka /|. Chodzi o to, że najsmaczniejsza część pora to ta biała. Im więcej jest jej pod ziemią, tym por jest bielszy.

Na przełomie czerwca i lipca każdemu selerowi trzeba odciąć korzenie boczne. Obok roślinki wbija się pionowo ostry, krótki nóż i nacina się wokół bryły korzeniowej z lekka tę bryłę odsłaniając.
Seler nabiera wtedy masy w korzeniu. Jeśli tego nie zrobisz, to będą wielkie liście, a mizerny korzeń.

Podczas wysiewów obserwuj pogodę. W naszym rejonie buraczki i fasolę można wysiewać już w II połowie kwietnia.

Nasionka wczesnej marchewki możesz wymieszać z nasionkami rzodkiewki. Ta druga kiełkuje i dojrzewa wcześniej. Jest wyznacznikiem, gdzie można pielić i ułatwia zapobieganie zbyt gęstemu wysiewowi marchewki.


świetne rady, zapisuje je sobie ku pamieci. czlowiek uczy sie caly czas. pory planuje w tym roku posadzic
____________________
Ogrod nad bajorkiem
polinka 17:01, 11 lut 2020


Dołączył: 05 maj 2013
Posty: 17576
Margerytka40 napisał(a)
Polinka czy molinie często trzeba odmładzać? Chodzi mi o to czy nie odmładzane tracą na urodzie? Mam wizję gdzie bym je chciała tylko wolałabym zbyt często tam nie grzebać


Asiu, niestety nie jestem w stanie odpowiedzieć, bo moje trawy co roku są dzielone i nie mam kiedy zaobserować ich starzenia. Zapytaj Oli Leonka-Ona ma duzo Molinii to na pewno odpowie
____________________
Ogrodowy powrót do dzieciństwa
polinka 17:12, 11 lut 2020


Dołączył: 05 maj 2013
Posty: 17576
Dziewczyny, chciałam Wam bardzo podziękować za wszystkie podpowiedzi
Teraz jestem już przygotowana teoretycznie Mam nadzieję, że i w praktyce będzie dobrze.

Nasiona udało mi się zdobyć od pewnej ogrodniczki, która prowadzi ekologiczną uprawę i obiecała mnie zaopatrzyć we wszystko co potrzebuję. Przy okazji tych nasion zdałam sobie sprawę, ze to może być przełomowy rok dla moich ogrodów.
Już od dawna staram się nie stosować chemii w ogrodzie ale możliwe, że teraz uda się całkowicie z niej zrezygnować. Zaczynając od nasion warzyw a kończąc na trawniku. Dwa albo trzy lata temu próbowałam nawozić trawnik gnojówką z pokrzywy i niestety efekty nie były satysfakcjonujące, dlatego powróciłam do sztucznych nawozów. W tym roku rozmawiałam z naszą Martą Magnolią i dowiedziałam się,że mąż Marty używa do tego celu obornika granulowanego. Jeśli i u mnie to by się sprawdziło, to miałabym ogromna satysfakcję z tego, że potrafię zadbać o moje dwa ogrody tylko w naturalny sposób... Czy to się uda? Czas pokaże .
____________________
Ogrodowy powrót do dzieciństwa
polinka 17:14, 11 lut 2020


Dołączył: 05 maj 2013
Posty: 17576
W temacie warzywnika, to zrobiłam taki plan
Z ogórków jednak zrezygnuję...cukinia pójdzie na kompost.
Brałam jeszcze pod uwagę kkukurydzę zamiast słonecznika i podobno po niej może wspinać się ogórek, ale mam tak mało kwiatów pożytecznych dla wszelkich bzyków, że chyba słonecznik pozostanie.
Rzodkiewki i sałaty nie wpisywałam bo dla nich miejsce zawsze gdzieś się znajdzie.

____________________
Ogrodowy powrót do dzieciństwa
Gardenarium 17:22, 11 lut 2020


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Odsyłam do zasad allelopatii, wyszło mi że cebula nie może być z kapustnymi, a kalarepa to kapustne.

Są w necie takie tabele co z czym może, a co nie.

Molinie mniej się rozrastają niż np. miskanty. Oli (leon60)ogród to mój projekt, ale akurat jej zaprojektowałam miskanty, posadziła molinie
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
polinka 17:22, 11 lut 2020


Dołączył: 05 maj 2013
Posty: 17576
A i jeszcze spreawozdanie z prac ogrodowych:

Seslerie wycięte do końca i kilka carexów dzisiaj poszło pod nożyczki. Do końca tygodnia mam plan na wycięcie wszystkich traw i hortensji w pierwszym ogrodzie a w sobotę będzie cięcie Grabów. Jeśli pogoda dopisze w następnym tygodniu zaczynam cięcie wszystkich traw w drugim ogrodzie.
____________________
Ogrodowy powrót do dzieciństwa
polinka 17:57, 11 lut 2020


Dołączył: 05 maj 2013
Posty: 17576
Gardenarium napisał(a)
Odsyłam do zasad allelopatii, wyszło mi że cebula nie może być z kapustnymi, a kalarepa to kapustne.

Są w necie takie tabele co z czym może, a co nie.

Molinie mniej się rozrastają niż np. miskanty. Oli (leon60)ogród to mój projekt, ale akurat jej zaprojektowałam miskanty, posadziła molinie


Dzięki za czujność. Nie jest to proste dla początkującego...
____________________
Ogrodowy powrót do dzieciństwa
leon60 18:25, 11 lut 2020


Dołączył: 04 maj 2013
Posty: 20181
Gardenarium napisał(a)


Molinie mniej się rozrastają niż np. miskanty. Oli (leon60)ogród to mój projekt, ale akurat jej zaprojektowałam miskanty, posadziła molinie


Molinie mniej się rozrastają i nie zauważyłam żeby się starzały przynajmniej po 6 latach Nie lubią przesadzania i grzebania w korzeniach, potem długo chorują. Sadząc dobrze przemyśleć miejsce i towarzystwo zeby nie ruszać.

Danusiu faktycznie zamieniłam 4 Variegatusy na 15 molinii ale tylko w jednym miejscu.
Dla uściślenia projekt obejmował 70% ogrodu z czego obsadziłam połowę (front) a do tej pory też już część zmieniłam Całe tyły zrobiłam po swojemu (otoczenie oczka i cały tył... gdzie miała być różanka). Trawiasta przy wjeździe to też moja fantazja i jest tam nieco molinii
____________________
Ola - Moja codzienność *** Wizytówka
Margerytka40 19:59, 11 lut 2020


Dołączył: 12 lip 2016
Posty: 14758
Gardenarium napisał(a)
Odsyłam do zasad allelopatii, wyszło mi że cebula nie może być z kapustnymi, a kalarepa to kapustne.

Są w necie takie tabele co z czym może, a co nie.

Molinie mniej się rozrastają niż np. miskanty. Oli (leon60)ogród to mój projekt, ale akurat jej zaprojektowałam miskanty, posadziła molinie



leon60 napisał(a)


Molinie mniej się rozrastają i nie zauważyłam żeby się starzały przynajmniej po 6 latach Nie lubią przesadzania i grzebania w korzeniach, potem długo chorują. Sadząc dobrze przemyśleć miejsce i towarzystwo zeby nie ruszać.

Danusiu faktycznie zamieniłam 4 Variegatusy na 15 molinii ale tylko w jednym miejscu.
Dla uściślenia projekt obejmował 70% ogrodu z czego obsadziłam połowę (front) a do tej pory też już część zmieniłam Całe tyły zrobiłam po swojemu (otoczenie oczka i cały tył... gdzie miała być różanka). Trawiasta przy wjeździe to też moja fantazja i jest tam nieco molinii



Danusiu, Olu

Dziękuję za informacje moliniowe. O to mi chodziło by nie wymagały częstego dzielenia

Polinko sorki za prywatę
____________________
ASIA-Ogród w remoncie+Całkiem nowy mimo, że stary, po ogrodowiskowym remoncie (już prawie)
Mariposa 22:22, 11 lut 2020


Dołączył: 29 gru 2017
Posty: 1335
polinka napisał(a)


...moje trawy co roku są dzielone i nie mam kiedy zaobserować ich starzenia.


Polinko, co roku dzielisz, bo:
- nie chcesz, aby się starzały
- rozmnażasz
- masz inny cel?
____________________
Ela Motylogród
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies