Gdzie jesteś » Forum » Drzewa i krzewy liściaste » Brzoza 'Doorenbos' - Betula utilis 'Doorenbos'

Pokaż wątki Pokaż posty

Brzoza 'Doorenbos' - Betula utilis 'Doorenbos'

mleczy01 19:39, 16 maj 2023


Dołączył: 08 lip 2021
Posty: 18
Mi szkółka nie sprzeda ich przed lipcem, bo się ukorzeniają… szkółka sprawdzona tylko martwią mnie te widoczne miejsca szczepień.
A jaki przyrost ma realnie w obwodzie odmiana doorenbos?
Roocika 21:25, 16 maj 2023


Dołączył: 14 gru 2017
Posty: 7943
mleczy01 napisał(a)
Mi szkółka nie sprzeda ich przed lipcem, bo się ukorzeniają… szkółka sprawdzona tylko martwią mnie te widoczne miejsca szczepień.
A jaki przyrost ma realnie w obwodzie odmiana doorenbos?

To nawet jak Ci sprzedadzą to posadz dopiero we wrześniu, pilnuj podlewania w donicach. Sadziłam takie brzozy, kupione w lipcu, bo się miały przekorzenic i dwie padły. Oni je wykopują wiosna i wkładają do donic i czekają aż się ukorzenią. Takie drzewa nie są gotowe na posadzenie w gruncie. Szczepienia są różne, wyżej lub niżej. Ogólnie tego nie widać jak się posadzi już drzewo.
____________________
Asia Ogród w dolinie Wysoczyzna Elbląska
Fleszu 23:24, 16 maj 2023


Dołączył: 22 maj 2021
Posty: 418
tak, wszystkie w jednej szkółce, i te duże i te małe.
____________________
Flesz trawiasto-lisciasty-bez-thui
Fleszu 23:28, 16 maj 2023


Dołączył: 22 maj 2021
Posty: 418
z mojego doświadczenia nie ma sensu kupować takich większych już drzewek, bo ukorzenianie ich trwa 2-3 lata, dopiero po tym czasie widać że zaczynają mieć jakieś większe przyrosty, o ile drzewo nie padnie w międzyczasie. Lepiej kupić mniejsze za 30% ceny dużego i ono przez 3 lata dogoni to duże.

w tej kwestii cierpliwość jest złotem wiem to po własnych błędach. Sporo już drzew posadziłem i żadne duże nie przyjęło się dobrze a wszystkie mniejsze bez probolemu.
____________________
Flesz trawiasto-lisciasty-bez-thui
editte 09:36, 17 maj 2023

Dołączył: 15 maj 2023
Posty: 16
A ja strasznie niecierpliwa jestem i chciałam mieć duże od razu.. a można coś zrobić żeby przyspieszyć ich ukorzenienie? Żeby mocy nabrały? jak nie to czy można je przesadzać bo z tego co wiem brzozy niezbyt dobrze to znoszą
Fleszu 11:32, 17 maj 2023


Dołączył: 22 maj 2021
Posty: 418
Trzeba wykopać znacznie większy, szerszy dołek niż donica, i marginesy uzupełnić żyzną ziemią która jest w miarę luźna i dobrze trzyma wilgoć, tak żeby korzenie chciały do niej iść. Dobrze dać trochę obornika ale nie bezpośrednio pod korzeniami tylko oddzielić warstwą kilku cm ziemi.
____________________
Flesz trawiasto-lisciasty-bez-thui
Mary 12:35, 17 maj 2023


Dołączył: 27 mar 2015
Posty: 3506
Co to jest "żyzna ziemia" w praktyce?
Gdy kupuje się "ziemię" w sklepie to w jej składzie może być torf, kompost, obornik, drobna kora. Jak produkt jest na bazie torfu to dla mnie odpada. Jeżeli mamy kompost to kompost pomieszany z rodzimą glebą sprawdzi się lepiej niż "żyzna ziemia" złożona głownie z torfu.
Nie mam doświadczenia z sadzeniem brzóz. Jak sadzę cisy to robię o wiele większy dół, odkładam część rodzimej gleby, dokładam przekompostowanego obornika z worka, kompostu i drobnej kory, mieszam to wszystko w dołku i w to sadzę.
Cis korzeni się w dół. Brzoza ma inny system korzeniowy, więc myślę, że dołek powinien być szerszy i płytszy.
____________________
Marysia - Ogród bez roweru
Kasiia 18:08, 17 maj 2023

Dołączył: 17 maj 2023
Posty: 2
Dzień dobry! Proszę o poradę - czym może być spowodowany taki kolor listków naszych brzóz?
Wiolka5_7 18:55, 17 maj 2023


Dołączył: 05 lut 2013
Posty: 20481
Kasiia napisał(a)
Dzień dobry! Proszę o poradę - czym może być spowodowany taki kolor listków naszych brzóz?


Dzień dobry!
Moje co roku mają takie listki ,taka ich uroda
____________________
Wiola Malymi krokami - Ogrod Wioli *Wizytówka*
Kasiia 20:26, 17 maj 2023

Dołączył: 17 maj 2023
Posty: 2
Wiolka5_7 napisał(a)


Dzień dobry!
Moje co roku mają takie listki ,taka ich uroda



Dziękuję za odpowiedź! Były sadzone jesienią i to dopiero nasza pierwsza wiosna i się zaczęłam stresować
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies