Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Pojedyncze pytania na temat projektowania rabat

Pokaż wątki Pokaż posty

Pojedyncze pytania na temat projektowania rabat

goniak 15:06, 10 lis 2013


Dołączył: 13 lis 2010
Posty: 1276
Malgosik napisał(a)


dodałabym w moim odczuciu te zawijasy to porażka...
wielu osobom na tym forum podobają się zawijasy


Oczywiście, że w moim odczuciu, jest to moja, subiektywna opinia, do której mam prawo
Skoro ktoś prosi o opinię, ocenę, to musi się liczyć z różnymi jej aspektami.
Albo robimy konstruktywne forum, albo kółko wzajemnej adoracji
____________________
Małgosia mój zielony świat
Malgosik 15:24, 10 lis 2013


Dołączył: 06 sie 2012
Posty: 10477
goniak napisał(a)


Oczywiście, że w moim odczuciu, jest to moja, subiektywna opinia, do której mam prawo
Skoro ktoś prosi o opinię, ocenę, to musi się liczyć z różnymi jej aspektami.
Albo robimy konstruktywne forum, albo kółko wzajemnej adoracji


oczywiście, nie jestem zwolenniczką jakiegoś słodzenia
ale użycie tak ostrych słów (porażka) wymaga dodania że to moje odczucie, bo inaczej brzmi mi to jak jedyna słuszna ocena.
Często zapominamy, że po drugiej stronie kompa ludzie mają jakieś uczucia i emocje.
A wszystko w imię prawa wyrażania swojego zdania.
____________________
Ogród na glinie
wiolka 15:25, 10 lis 2013

Dołączył: 29 paź 2013
Posty: 57
dziekuje bardzo za zainteresowanie i chec pomocy musze dokonczyc to co zaczelam a juz mam dosyc biegania z jednego konca dzialki na drugi i przesadzania -mam ok 1h ogrodu i straszny w nim balagan chcialabym to wszystko troche upozadkowac a jednoczesnie zaslonic niefajna architekture sasiadow bo mur o wysokosci 2,5m okazal sie za niski niestety zrobilam zdjecie tej rabaty z zawijasami i mi sie wydaje ze w tym miejscu chyba beda ok z przodu ten wysypany kamien to droga
prosze o ocene

Gardenarium 15:35, 10 lis 2013


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Uważam że świetnie to wyszło, te różowe co to jest? Zamiast modrzewia dałabym miłorzęba Pendula albo przynajmniej brzozę Youngii Pozdrawiam ciepło.
Chyba że modrzew Ci się podoba.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Gardenarium 15:36, 10 lis 2013


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Mur mi się nawet podoba, przypomina angielskie
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Malgosik 15:37, 10 lis 2013


Dołączył: 06 sie 2012
Posty: 10477
wiolka napisał(a)
dziekuje bardzo za zainteresowanie i chec pomocy musze dokonczyc to co zaczelam a juz mam dosyc biegania z jednego konca dzialki na drugi i przesadzania -mam ok 1h ogrodu i straszny w nim balagan chcialabym to wszystko troche upozadkowac a jednoczesnie zaslonic niefajna architekture sasiadow bo mur o wysokosci 2,5m okazal sie za niski niestety zrobilam zdjecie tej rabaty z zawijasami i mi sie wydaje ze w tym miejscu chyba beda ok z przodu ten wysypany kamien to droga
prosze o ocene



w moim odczuciu jako laika rabata jest troszkę nieuporządkowana
Danusia pisała mi kiedyś, że taka długa i wąska rabata powinna być obsadzona rytmicznie, należy powtarzać gatunki, jak jest ich za dużo, robi się lekki bałagan

Zajrzy do ogródów Danusi, np ogród zimozielony, warto podejrzeć rozwiązania.
http://www.ogrodowisko.pl/watek/2252-zimozielony-ogrod-przy-bialym-domu

widać tam rząd świerków, dalej rząd żywotników, a na bliższym planie szereg hortensji, który przechodzi w trawy (kilka, kilkanaście sztuk tych samych) ożywionych kwiatami, szałwii, liściami żurawek itp. Żeby rabata nie była monotonna (z tyłu wyższe, z przodu niższe) pojawia się jakiś akcent wyższy z przodu, np. śliwa wiśniowa lub drzewo wysunięte do przodu - w trawniku.

Przejrzyj się i przeanalizuj

Spisz sobie gatunki które masz i wykorzystaj do projektu, dokupisz te same i będzie porządek.

Zarzyj też na tą stronę, tu są podstawowe zasady projektowania ogrodu
http://www.ogrodowisko.pl/watek/2740-ogolne-ogrodnicze-wskazowki-w-projektowaniu-i-realizacji-ogrodow
____________________
Ogród na glinie
Matka 15:40, 10 lis 2013


Dołączył: 14 lis 2010
Posty: 7595
...mur boski, faktycznie

...a ja lubię zawijaski...
____________________
U Matki
Malgosik 15:45, 10 lis 2013


Dołączył: 06 sie 2012
Posty: 10477
wiolka napisał(a)
witam was wszystkich serdecznie jestem tu nowiutka i chcialabym prosic was o rade bo juz maz mi grozi wyprowadzka jak biega po dzialce z duzym cisem a ja ciagle nie wiem gdzie go posadzic prosze was bardzo o ocene tego co mi wyszlo


violka, ja bym tu dała tylko 1 dominantę, w tej chwili masz 2
coś szczepiongo na pniu, ale wysoko, na środku, bo wokół pusta duża przestrzeń i wydaje mi się, że coś wyższego ładniej by wyglądało niż ta mała wierzba czy co to jest.....
dodatkowo mniej gatunków tych kwiatów, a za to więcj sztuk, bardziej plamami niż jakoś symetrycznie poustawiane
____________________
Ogród na glinie
Gardenarium 15:46, 10 lis 2013


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Dobre rady Małgosik kilka postów powyżej, ale w tym przypadku jest ok, co powyżej napisałam, są powtarzane gatunki Kompozycja wygląda ładnie.

Dodałabym wyższe rośliny pod murem, np. hortensje bukietowe, potem można je przywiązać do muru, żeby się nie pokładały na resztą na dole, po lewej dałabym różę pnącą albo inne pnącze, Ociepli się ściana.



Po prawej te kolumny to może być cis Fastigiata Aurea.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
wiolka 15:48, 10 lis 2013

Dołączył: 29 paź 2013
Posty: 57
Gardenarium napisał(a)
Uważam że świetnie to wyszło, te różowe co to jest? Zamiast modrzewia dałabym miłorzęba Pendula albo przynajmniej brzozę Youngii Pozdrawiam ciepło.
Chyba że modrzew Ci się podoba.


bardzo dziekuje za odpowiedz i zainteresowanie te rozowe to berberys admiration a zolte to cyprysiki
a czy P.Danusiu jak napisala Małgosik moze faktycznie jest nie tak rabata ma szerokosci 3m a dlugosci ok 9m i myślałam o ala wyspie na podłużnym trawniku aby zagospodarowac dół pod klonami 3 szt ktore tam sa aby zasłonic sie od sasiadów pozdrawiam i raz jeszcze dziekuje
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies