Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Pojedyncze pytania na temat projektowania rabat

Pokaż wątki Pokaż posty

Pojedyncze pytania na temat projektowania rabat

inag 16:07, 16 lis 2013


Dołączył: 09 kwi 2013
Posty: 6357
Dzięki za radę. Mój entuzjazm opadł co do matrony po takich doświadczeniach.. Chyba w takim razie z niej zrezygnuję, bo właśnie chodzi mi by krzewy miały zwarty pokrój. Chciałabym uzyskać taki efekt:

http://www.e-ogrody.pl/Ogrody/51,113408,3231481.html?i=2

Zakochalam się w tym widoczku. Planuję kupić kilkadziesiąt sztuk sadzonek i potrzebuję czegoś sprawdzonego by później nie zmieniać tylu nasadzeń...
Pozdrawiam!
____________________
Ilona - Na Łowieckiej *** Wizytówka
goniak 16:20, 16 lis 2013


Dołączył: 13 lis 2010
Posty: 1276
Ilona, to są tylko moje, prywatne doświadczenia, być może inni forumowicze mają bardziej pozytywne.
Odmiana Carmen, którą pokazałaś na zdjęciu też ma zielone liście i chyba tego trzeba się trzymać .
Nie wiem czy wiesz, ale rozchodnika okazałego można ukorzenić nawet z kwitnących łodyg, co może znacznie obniżyc koszty
____________________
Małgosia mój zielony świat
inag 16:25, 16 lis 2013


Dołączył: 09 kwi 2013
Posty: 6357
Tak wiem, że ma zielone liście i te też są ładne. Pomyślałam tylko, że te ciemne będą ładnie kontrastowały ze świerkiem Hoopsi dopóki nie zakwitną. Sąsiadka mojej babci ma dużo rozchodnika więc może przygotuję rabatę i wpadnę do niej z nożyczkami po sadzonki Już nie mogę się doczekać i jeżeli jeszcze mogę spytać i wykorzystać Twoją wiedzę to jak gęsto trzeba go wsadzać by uzyskać taki efekt?
____________________
Ilona - Na Łowieckiej *** Wizytówka
goniak 16:35, 16 lis 2013


Dołączył: 13 lis 2010
Posty: 1276
Ja bym sadziła 30 x 30, bo nie jestem zwolennikiem zbyt gęstych nasadzeń.
____________________
Małgosia mój zielony świat
inag 16:39, 16 lis 2013


Dołączył: 09 kwi 2013
Posty: 6357
Tak zrobię. Dzięki wielkie!
____________________
Ilona - Na Łowieckiej *** Wizytówka
Gardenarium 19:51, 16 lis 2013


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77304
Weź pod uwagę, że kwitnienie czyli spektakularny efekt rozchodnika będzie trwał tylko przez pawien czas, potem będą zdobiły suche kwiatostany, jednak gdy wszystko wiosną zetniesz, będzie pod świerkiem pusto.

Popatrz jakie rośliny pasują do rozchodników. Fajne zestawienia pokazałam w galerii zdjęciowej

Ostatnio bardzo jest lansowany ten rozchodnik z rozplenicami.

Polecam odmianę 'Dark Red'. z ciemnych.


http://www.ogrodowisko.pl/artykuly/315-rozchodniki-okazale-byliny-dla-poczatkujacych-i-zaawansowanych





____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
inag 20:02, 16 lis 2013


Dołączył: 09 kwi 2013
Posty: 6357
100 % racji. To zestawienie to strzał w 10! Świetnie to wygląda Bardzo przypadło mi do gustu.
Zapisałam już te odmiany na mojej liście zakupów wiosennych
____________________
Ilona - Na Łowieckiej *** Wizytówka
inag 21:57, 16 lis 2013


Dołączył: 09 kwi 2013
Posty: 6357
Właśnie mam chwilkę czasu i jeszcze raz dokładnie przeczytałam cały artykuł. Nigdy wcześniej nie miałam rozchodników i nie bardzo rozumiem co oznacza to zalecenie:
"Dobrym sposobem utrzymania zwartej kępy, jest uszczykiwanie pędów wiosną lub podcinanie korzeni."
- Czy chodzi o to, że jak roślina po ścięciu zacznie wypuszczać nowe pędy to trzeba je delikatnie "oberwać" by się zagęściły? Dobrze rozumiem? jaką wysokość muszą uzyskać by to zrobić?
- I w jaki sposób w tak gęstych nasadzeniach podcinać korzenie?
Może zadaję głupie pytania ale naprawdę nie miałam doczynienia z tymi roślinami...
____________________
Ilona - Na Łowieckiej *** Wizytówka
jambosana 22:03, 16 lis 2013


Dołączył: 26 sie 2011
Posty: 585
inag napisał(a)
100 % racji. To zestawienie to strzał w 10! Świetnie to wygląda Bardzo przypadło mi do gustu.
Zapisałam już te odmiany na mojej liście zakupów wiosennych



Czytałam rano Twoje zapytanie i właśnie miałam ci odpowiedzieć, żebyś połączyła jednak tego rozchodnika z czymś. A tu Danusia Ci doradziła już. Ja mam Matronę od ubiegłego roku. Urosła fantastycznie i i była piękna - rozkrzewiona, sztywna, cieszyła oko już od maja, a w czerwcu nabrała czerwonych rumieńców, różowe kwiaty pojawiły się w lipcu. Mam jej foty u siebie w wątku. Ja Matronę mam obok trzcinników i jeżówek i mnie osobiście bardzo podoba się to połączenie. Trzcinnik Karl Forester zdobi już od wczesnej wiosny. A rozplenicę mam koło rozchodnika Brillant - też pięknie, ale rozplenica jednak zdobi znacznie później. Koło tego i tego zestawienia koniecznie werbena patagońska. Taka trochę preriowa rabata...
____________________
Pozdrawiam Beata http://www.ogrodowisko.pl/watek/3676-gdzies-wsrod-lak
jambosana 22:07, 16 lis 2013


Dołączył: 26 sie 2011
Posty: 585
inag napisał(a)
Właśnie mam chwilkę czasu i jeszcze raz dokładnie przeczytałam cały artykuł. Nigdy wcześniej nie miałam rozchodników i nie bardzo rozumiem co oznacza to zalecenie:
"Dobrym sposobem utrzymania zwartej kępy, jest uszczykiwanie pędów wiosną lub podcinanie korzeni."
- Czy chodzi o to, że jak roślina po ścięciu zacznie wypuszczać nowe pędy to trzeba je delikatnie "oberwać" by się zagęściły? Dobrze rozumiem? jaką wysokość muszą uzyskać by to zrobić?
- I w jaki sposób w tak gęstych nasadzeniach podcinać korzenie?
Może zadaję głupie pytania ale naprawdę nie miałam doczynienia z tymi roślinami...


Ja nic nie uszczykuję. Kępy jak się zaczynają rozkładać, to następnego roku wiosną są dzielone i znów pięknie rosną. Myślę jednak, że powinnaś te pytania zadawć w wątku o rozchodnikach, taki fajny wątek, z fotkami...
____________________
Pozdrawiam Beata http://www.ogrodowisko.pl/watek/3676-gdzies-wsrod-lak
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies