Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Pojedyncze pytania na temat projektowania rabat

Pokaż wątki Pokaż posty

Pojedyncze pytania na temat projektowania rabat

inag 22:15, 16 lis 2013


Dołączył: 09 kwi 2013
Posty: 6357
jambosana napisał(a)



Czytałam rano Twoje zapytanie i właśnie miałam ci odpowiedzieć, żebyś połączyła jednak tego rozchodnika z czymś. A tu Danusia Ci doradziła już. Ja mam Matronę od ubiegłego roku. Urosła fantastycznie i i była piękna - rozkrzewiona, sztywna, cieszyła oko już od maja, a w czerwcu nabrała czerwonych rumieńców, różowe kwiaty pojawiły się w lipcu. Mam jej foty u siebie w wątku. Ja Matronę mam obok trzcinników i jeżówek i mnie osobiście bardzo podoba się to połączenie. Trzcinnik Karl Forester zdobi już od wczesnej wiosny. A rozplenicę mam koło rozchodnika Brillant - też pięknie, ale rozplenica jednak zdobi znacznie później. Koło tego i tego zestawienia koniecznie werbena patagońska. Taka trochę preriowa rabata...


Od razu zajrzałam - moja ciekawska natura wzięła górę Piękny ogród i to zestawienie również. Aż mi oko zbielało. Trzcinnika jeszcze nie mam, rozplenicę tak - więc chyba postawię na to połączenie z trzcinnikiem... Od tylu pięknych traw można zawrotu głowy dostać
Werbena jest urocza i juz dawno mi się spodobała ale boję się trochę tego wysiewu corocznego;-( Szkoda, że nie zimuje u nas;-( Tak bardzo mnie korci jednak, że chyba też się ugnę
I ja będę miała swoją "preriową rabatę" Serdecznie dziękuję za rady!
____________________
Ilona - Na Łowieckiej *** Wizytówka
goniak 22:24, 16 lis 2013


Dołączył: 13 lis 2010
Posty: 1276
Ja nie proponowałam traw, bo sądziłam, że zależy Ci na odwzorowaniu efektu ze zdjęcia.
Moim zdaniem trzcinnik będzie się dobrze komponował i szybciej się odradza wiosną
____________________
Małgosia mój zielony świat
inag 22:29, 16 lis 2013


Dołączył: 09 kwi 2013
Posty: 6357
Tak, zgadza się taki miałam zamiar Ale te zdjęcia bardzo mnie urzekły.. Kompozycja z trawami wygląda oszałamiająco, No i przekonuje mnie argument o tym, że takie zestawienie będzie szybciej atrakcyjne. Dobrze, ze jest takie miejsce, w którym można liczyć na "burzę mózgów" i tyle dobrych rad
____________________
Ilona - Na Łowieckiej *** Wizytówka
jambosana 22:04, 17 lis 2013


Dołączył: 26 sie 2011
Posty: 585
To ja też proszę o burzę mózgów.

Po drugiej stronie swojej skarpy skopałam taki teren, po środku planuję oczywiście ścieżkę prowadzącą z tarasu do ogrodu.

Moje pytanie: czy widzicie tu duże drzewa, jak np. wiśnia umbraculifiera, akacja umbraculifiera, czy raczej coś niskiego - migdałek, czy szczepiony iglak. Marzyły mi się tu trawy i róże choćby takie dzikie jak Fil de Saisons. Ale najpierw muszę się zdecydować czy sadzić tam wysokie drzewko, niskie, czy...żadne.



____________________
Pozdrawiam Beata http://www.ogrodowisko.pl/watek/3676-gdzies-wsrod-lak
goniak 22:21, 17 lis 2013


Dołączył: 13 lis 2010
Posty: 1276
Na pierwszy rzut oka to chyba bym wyciagnęła tę rabatę jeszcze troszkę z lewej strony.
____________________
Małgosia mój zielony świat
jambosana 22:33, 17 lis 2013


Dołączył: 26 sie 2011
Posty: 585
goniak napisał(a)
Na pierwszy rzut oka to chyba bym wyciagnęła tę rabatę jeszcze troszkę z lewej strony.


Na pewno, też to zauważyłam, tyle, że dopiero po skopaniu, ale poprawka, to już na wiosnę...
____________________
Pozdrawiam Beata http://www.ogrodowisko.pl/watek/3676-gdzies-wsrod-lak
Gardenarium 01:15, 18 lis 2013


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
inag napisał(a)
Tak, zgadza się taki miałam zamiar Ale te zdjęcia bardzo mnie urzekły.. Kompozycja z trawami wygląda oszałamiająco, No i przekonuje mnie argument o tym, że takie zestawienie będzie szybciej atrakcyjne. Dobrze, ze jest takie miejsce, w którym można liczyć na "burzę mózgów" i tyle dobrych rad


Cieszę się, że moje zdjęcia Cię zainspirowały, zastanów się jeszcze nad czymś. Trzcinniki wyglądają nieco "śmieciowato", to fakt, beżowe kolory z daleka są fajne, ale z bliska widać połamane liście. Ta trawa akurat nie budzi mojej sympatii, może w autentycznym ogrodzie preriowym tak, ale przy tak spektakularnym nasadzeniu, jakie chcesz zrobić nie polecam jej. Może w takim razie spróbuj z zimozielonymi turzycami? np brązowymi Carex 'Bronze Form" albo srebrny "Frosted Curls" ? Jest zimozielony, z rozchodnikiem ślicznie wyglada Stipa tenuissima, ale może nie zimować.

____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
inag 14:09, 18 lis 2013


Dołączył: 09 kwi 2013
Posty: 6357
Gardenarium napisał(a)


Cieszę się, że moje zdjęcia Cię zainspirowały, zastanów się jeszcze nad czymś. Trzcinniki wyglądają nieco "śmieciowato", to fakt, beżowe kolory z daleka są fajne, ale z bliska widać połamane liście. Ta trawa akurat nie budzi mojej sympatii, może w autentycznym ogrodzie preriowym tak, ale przy tak spektakularnym nasadzeniu, jakie chcesz zrobić nie polecam jej. Może w takim razie spróbuj z zimozielonymi turzycami? np brązowymi Carex 'Bronze Form" albo srebrny "Frosted Curls" ? Jest zimozielony, z rozchodnikiem ślicznie wyglada Stipa tenuissima, ale może nie zimować.


Akurat wczoraj siedziałam mnóstwo czasu z laptopem na kolanach. Przejrzałam setki zdjęć z Ogrodowiska i nie tylko stąd w poszukiwaniu kompozycji z trawami, gdyż bardzo pokochałam te rośliny jako uzupełnienie rabat. Podjęłam też ostateczną decyzję, że ja rozchodnika Dark Red połączę z rozplenicami. Ta trawa ma w sobie mnóstwo uroku, fajny pokrój i jej kwitnienie jest obłędne. Dodatkowym jej atutem jest to, że już ją posiadam więc z tych potężnych kęp będę mogła ją podzielić i wiem, że pięknie u mnie rosną. Poza tym to zdjęcie mam cały czas przed oczami:

http://www.ogrodowisko.pl/artykuly/315-rozchodniki-okazale-byliny-dla-poczatkujacych-i-zaawansowanych/photos
Dziękuję za wszystkie rady!
____________________
Ilona - Na Łowieckiej *** Wizytówka
inag 14:15, 18 lis 2013


Dołączył: 09 kwi 2013
Posty: 6357
jambosana napisał(a)
To ja też proszę o burzę mózgów.

Po drugiej stronie swojej skarpy skopałam taki teren, po środku planuję oczywiście ścieżkę prowadzącą z tarasu do ogrodu.

Moje pytanie: czy widzicie tu duże drzewa, jak np. wiśnia umbraculifiera, akacja umbraculifiera, czy raczej coś niskiego - migdałek, czy szczepiony iglak. Marzyły mi się tu trawy i róże choćby takie dzikie jak Fil de Saisons. Ale najpierw muszę się zdecydować czy sadzić tam wysokie drzewko, niskie, czy...żadne.





Witaj! Nie wiem czy moja rada będzie trafna, zwłaszcza, że sama ich potrzebuję ale gdybym ja miała zdecydować to chyba postawiłabym w tym miejscu na coś większego jak np. ta wiśnia, po obu stronach ścieżki, która ma tam powstać. Wg mnie stworzyłoby to efekt takiej jakby "bramki zapraszającej do dalszej części ogrodu".
Mam nadzieję jednak, że wypowiedzą się bardziej doświadczone w temacie osoby, bo szkoda byłoby zepsuć efekt ślicznej powyższej rabaty, która naprawdę robi wrażenie..
____________________
Ilona - Na Łowieckiej *** Wizytówka
jambosana 15:39, 18 lis 2013


Dołączył: 26 sie 2011
Posty: 585
inag napisał(a)

Podjęłam też ostateczną decyzję, że ja rozchodnika Dark Red połączę z rozplenicami.


Dobry wybór ! Rozplenica z rozchodnikiem bardzo Ci się spodoba. Ja się w tym połączeniu też zakochałam dzięki zdjęciom Danusi i musiałam takie mieć. Może jeszcze gdzieś je powtórzę, tylko np. z innym rozchodnikiem albo z rozplenicą wschodnią - podobno wcześniej zakwita niż japońska.
____________________
Pozdrawiam Beata http://www.ogrodowisko.pl/watek/3676-gdzies-wsrod-lak
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies