Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Pojedyncze pytania na temat projektowania rabat

Pokaż wątki Pokaż posty

Pojedyncze pytania na temat projektowania rabat

jasanka 10:13, 09 kwi 2015


Dołączył: 28 mar 2015
Posty: 56
Danusiu,

projektuję ten swój mikro ogródek, sprawia mi to ogromną frajdę, ale im dalej w las, tym więcej wątpliwości, bo nie mam żadnego doświadczenia. Będę wdzięcza za sugestie do tego co posadzić w miejscach zaznaczonych kółkami i numerami:


1. wrzoście? wrzosy? trzmieliny? coś innego? (po prawej są cisy pośrednie i bukszpan a dalej w stronę tarasu część owocowa: poziomki, truskawki, jeżyny, agrest; z tyłu przy płocie pnie się hortensja pnąca)

2. jeszcze jedną sosnę karłową jak te między 3. i 4. / 4. i 5. ? może jednak tę wejmutkę low glow lub sosnę gęstokwiatową? (to drzewko po środku trawnika co je ledwo widać to jabłoń royalty)

3. - 5. wrzoście? wrzosy? liriope szafirkowe? (z tyłu za 3. i 4. na płocie będą hortensje pnące, a za 5. przywarka japońska)

6. jeszcze jedną sosnę karłową[/b] jak te między 3. i 4. / 4. i 5. ? może jednak tę wejmutkę low low lub sosnę gęstokwiatową? (za 6. będzie przywarka japońska a w rogu ogródka rośnie choina kanadyjska)

7. - 8. tawułki arendsa? lawenda wąstkolistna? rozplenica japońska? (w rogu ogródka planuję cisy pośrednie i trzmielinę, które widać)




____________________
Mój Mały
rumiankowa 14:04, 09 kwi 2015


Dołączył: 25 cze 2013
Posty: 294
Pani Danusiu, czy różaneczniki i hortensje stworzą dobry duet?
Męczę się nad półcienistą rabatą, wrzuciłam już do wątku porządniejszy plan
Pokażę też tutaj o jakim zestawie myślę...



wizualizacja



Czy to się sprawdzi? Co ewentualnie zrobić, by także zimą było w tym miejscu ładnie? Może jakieś karłowate sosny górskie z przodu?
____________________
Marta - Ogródek rumiankowej
gonia2013 14:18, 09 kwi 2015

Dołączył: 17 kwi 2014
Posty: 22
Mam do Was pytanie, co myslicie o tym ekranie z cisa?
Czy będzie pasował do reszty? bo na około ogrodzenia będziemy sadzić szmaragdy. Może lepiej nie kombinować i też w miesjce tego cisa posadzić thuje?

Te rabaty to na razie takie pre założenia, najpierw posadzimy thuje i ewentualnie tego cisa, a co do reszty to na razie szukam cały czas inspiracji

Poniżej to co będe chciała zagospodarować


1. Ekran z cisa (ale którego?) albo z thuji szmagad
2. Drzewko na pniu, ale nie za duże bo rabata tez nie za wielka
3. lawenda
4. thuje danica (kule) albo bukszpan

Chciałabym jeszcze jakieś cebeule kwiatowe (krokusy i tulipany), może jakiś iglak i byliny.

W jaki sposób sadzić roślinki w tej środkowej rabacie ? bo raczej nie rzędami?, po kilka ?

Rabata nr 2



A. Thuje smaragd.

Jeśli chodzi o tą rabatę to do końca nie mam na nią pomysłu. Chce na niej jakieś kwitnce krzewy (wiśnie ozdobną)



Nie wiem czy posadzić jeszcze coś wzdłuż chodnika po prawej stronie, żeby wszystko tworzyła całość, a nie było oderwanę.

Patrząc na tą stronę frontową co myślicie o tym wszystkim, o tej mojej koncepcji?

Macie jakieś sugestie ?
____________________
Gonia
EwaK1984 20:26, 09 kwi 2015

Dołączył: 09 kwi 2015
Posty: 59
Witam. To mój pierwszy post na tym forum i już muszę prosić Was o rade.

Jestem na początku drogi "urządzania własnego ogrodu" i już widzę że lekko nie będzie.
Pierwszy fragment do obsadzenia wydawał mi się łatwy póki tak naprawdę nie wzięłam się za niego. Długi 20 metrów szeroki tylko 1 metr i właśnie to sprawiło mi największą trudność. Przeglądałam Wasze wpisy ale każdy ma ładne asymetryczne rabaty a nie taki pas.
Pomoże ktoś???
Może napiszę co mam: 2 migdałki, 2 wierzby hakuro nishiki na pniu, 3 różaneczniki(fioletowy,biały,waniliowy), i nic więcej.Nie wiem co dokupić,by nie wyszedł mi pas: duży-mały(jeśli rozumiecie o co mi chodzi). Myślałam jeszcze może o hortensjach i jakiś iglakach formowanych? A może z dwie pergole(tylko nie wiem jaki kształt,może tylko proste kratki)- widok za ogrodzeniem nieciekawy
Dodam że jest to miejsce słoneczne(strona południowo-wschodnia) i wietrzne.

Będę wdzięczna za każdą poradę.

P.S. polecicie mi jakiś program do projektowania ogrodów?
____________________
Ewa To dopiero początek...
EwaK1984 20:33, 09 kwi 2015

Dołączył: 09 kwi 2015
Posty: 59
Zapomniałam jeszcze zapytać o te oczka z przodu i z tyłu domu:


Czy jeśli posadzę w nich po 3 jałowce płożące każdy innego koloru to nie będzie za bardzo kolorowo i nieciekawie? A do nich korę czy kamienie?
____________________
Ewa To dopiero początek...
Gardenarium 20:52, 09 kwi 2015


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
W tym pasie powyżej to możesz jedynie posadzić np, śliwy wiśniowe podsadzona choinami kanadyjskimi strzyżonymi do wys. płotu, ewentualnie również hortensje Limelight. To wąski przesmyk nie nadający się w zasadzie na normalną stopniowaną rabatę
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Gardenarium 21:02, 09 kwi 2015


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Jałowce powyżej będzie wyjątkowo nieciekawie Powinna byc kompozycja różnej wysokości roślin. Lub jedna wysoka np. kolumnowa a reszta ziemi wypełniona roślinami okrywowymi w kontrastowym kolorze.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
EwaK1984 21:03, 09 kwi 2015

Dołączył: 09 kwi 2015
Posty: 59
Dziękuję. Ale jak to sadzić? Np. śliwa-hortensja-migdałek-różanecznik? Czy to nie bedzie śmiesznie tak na przemian?
A pergole to dobry pomysł?
____________________
Ewa To dopiero początek...
EwaK1984 21:05, 09 kwi 2015

Dołączył: 09 kwi 2015
Posty: 59
Gardenarium napisał(a)
Jałowce powyżej będzie wyjątkowo nieciekawie Powinna byc kompozycja różnej wysokości roślin. Lub jedna wysoka np. kolumnowa a reszta ziemi wypełniona roślinami okrywowymi w kontrastowym kolorze.


A podrzucisz jakiś pomysł? Rośliny na ciągłym słońcu i w miejscu gdzie zawsze wieje wiatr
____________________
Ewa To dopiero początek...
Malgosik 21:52, 09 kwi 2015


Dołączył: 06 sie 2012
Posty: 10477
Ewa ja myślę, że Danusia miała na myśli żywopłot z Choiny kanadyjskiej cięty w prostopadłościan do wysokości płotu, a powyżej korony śliw wiśniowych.

Zajrzyj na tą stronkę, są tu w poście o 20:36 żółte grujeczniki, a pod nimi nie strzyżne jeszcze choiny.

http://www.ogrodowisko.pl/watek/1033-ogrod-z-lustrem?page=324

w te Twoje małe rabatki to możesz wsadzić kolumnowe: buk, grab, ambrowiec, a na przykład do czerwonego buka w nogi żółta trzmielina, czyli kontrastowo
____________________
Ogród na glinie
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies