Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Pojedyncze pytania na temat projektowania rabat

Pokaż wątki Pokaż posty

Pojedyncze pytania na temat projektowania rabat

AsiaK_Z 20:11, 28 mar 2017


Dołączył: 18 sie 2014
Posty: 11771
Estre, a podaj wymiary, kierunki świata, jak głęboko jest ta oczyszczalnia zakopana? Czy to front?
____________________
Asia - Kiedyś będzie pięknie i u mnie - od nowa
estre 20:20, 28 mar 2017


Dołączył: 11 cze 2016
Posty: 128
Tak, to front domu, obok podjazdu. Rabata na południowy wschód.
Zakopana jest gdzieś na 50 cm-80 cm. I tak muszę tam jeszcze trochę ziemi dosypać miejscami. Dlatego te grzybki tak wystają.

Wymiary jeszcze, szerokość rabaty 4m, długość będzie około 5-6m, muszę domierzyć rano.
edit: po konsultacji bardziej 6m

Podoba mi się także bardzo surmia bigoniowa nana, ale nie wiem czy ona może na takiej oczyszczalni rosnąć ani z czym ją połączyć.
____________________
Ogród w wersji mikro
bartek_s1992 20:41, 28 mar 2017

Dołączył: 11 mar 2015
Posty: 108
Serio nikt mi nie pomoże ??
kamila66 07:20, 29 mar 2017


Dołączył: 03 wrz 2015
Posty: 5539
bartek_s1992 napisał(a)
Czy do drzewka cupressus wilma trzeba jakąś specjalną ziemię o specjalnym odczynie ??

Bartek jeszcze u nikogo nie widziałam tego drzewka one na zewnątrz przemarzają. Tu masz więcej na temat uprawy http://www.wszystko.pl/produkty/cupressus-goldcrest-wilma-bol-op-stam,3295,74421
____________________
Kamila-W oflisowym ogrodzie
kamila66 07:44, 29 mar 2017


Dołączył: 03 wrz 2015
Posty: 5539
estre napisał(a)


Witam,
planuję rabatę, ale mam z nią problem.
Mam tam już bukszpanowy nasadzony żywopłocik i bukszpanową kulę.
Mam też bukszpanowy stożek. Planuję część za tymi dwoma schodkami całkowicie nasadzić, żeby nie było tam trawnika. Czyli od bramy aż do schodków.
Pod spodem jest oczyszczalnia wkopana więc trzeba wziąć to pod uwagę.
Myślałam, żeby tam dać rododendron i może jakieś trawy.
Z drugiej strony podjazdu jest szpaler świerków serbskich jako żywopłot, przed nimi będą nasadzone hortensje bukietowe białe.
Ktoś może mógłby coś podpowiedzieć?


Estre popatrz tutaj i poczytaj wskazówki Danusi
http://www.ogrodowisko.pl/watek/273-przedogrodek
Tu jest kolejny piękny niebanalny ogród z pięknym przedogródkiem
http://www.ogrodowisko.pl/watek/1223-ogrod-maly-ale-pojemny?page=98
Jeśli podoba Ci się choć jakaś część rabaty zainspiruj się

Ten żywopłot jest dwurzędowy dlaczego? On w przyszłości będzie dość szeroki.
przeniosłabym jeden rząd bukszpanu na drugi brzeg rabaty. Wzdłuż całego płotu zrobiłabym zdecydowanie jakąś przysłonę (grab, cis, tuje itp. )
____________________
Kamila-W oflisowym ogrodzie
brzydula 08:47, 29 mar 2017

Dołączył: 24 sie 2013
Posty: 307
Gardenarium napisał(a)


Na tak wielkiej rabacie narobiłaś strasznego chaosu, którego nie sposób ogarnąć dlatego trzeba poprzesuwać. Nie rób tak wielkich rabat bo źle to się projektuje.



2 cis Elegentissima, ekran
3. tuje Danica lub inne zielone kuliste ale nie bukszpan, nie pasuje do wrzosowiska
4. Kolumnowe żółte cisy lub tuja wschodnia Aurea Nana
5. Łuk podwójny z berberysów ładnych
6. Wrozsy o ciemnokarminowych kwiatach lub lepiej wrzośce
7. Wrzosy o różowych kwiatach
8. Wrzosy o ciemnoróżowych kwiatach
9. Andromeda\
10. Wrzosiec 'Golden Starlet
Niebieskie to Andromeda. A koła niebieskie duże to przesunięte brzozy.


A może, Wy drodzy pomożecie. Jak myślicie, czy zamienić żywopłot z cisa na świerki serbskie( ten zielony długi ekran na projekcie ) za żywopłotem jest sad, 3 jodły i sosna. Nie wiem czy brzozy będą lepiej się prezentowały na tle wyższych świerków czy niższego żywopłotu z cisa. No i w jakiej odległości od ekranu przesadzić brzozy. Niżej zdjęcie jak jest w rzeczywistości.


estre 08:59, 29 mar 2017


Dołączył: 11 cze 2016
Posty: 128
Celowo posadzilam w dwóch rzędach bo tam jest różnica wysokości i ma byc szeroki ale niski. Nie można jej zniwelować ziemią bo sąsiedzi i tak są już niżej i woda u nich stoi. Także to było jedyne wyjście. Wzdłuż płotu są thuje smaragd po stronie sąsiadów więc u siebie już nie chcę żywopłotu z tej strony. Może ich nie być widać ale są nasadzone przez całą długość płotu.
Dziękuję za linki, szczególnie ten drugi zachwyca.
____________________
Ogród w wersji mikro
SabinaSz 09:56, 29 mar 2017


Dołączył: 17 mar 2017
Posty: 18


Pyt.1.
To jest ta rabata na skarpie o której pisałam str.płn-zach.
Posadziłam wczoraj "towarzyszki" starej lawendy sztuk 10.Dwie ukryte za starą.
Teraz mam prośbę,co pomiędzy (czy w ogóle )do zadarnienia.Chciałam różę okrywową,ale w Castoramie nie było i wczoraj zakupiłam 3 róże żółte rabatowe.Czy to dobry pomysł?
Pomóżcie,co ewentualnie i jaką linią to poprowadzić-będzie palisada.Wolałabym całkiem regularnie w półkole.

Narazie teren jest przeryty i wyrównany - przeryty dosłownie,bo wpadły do nas w odwiedziny dziki we wrześniu 2016r. i cała trawa od początku.
Tam w oddali widać jej resztę.



Pyt.2.
A teraz ta damm...druga strona płn-wsch.
Posadzone póki co 3szt.Rh Scarlet Wonder i pozostałości wrzosów z doniczek-posadziłam,w nadziei,że może coś z nich będzie jeszcze.
Oczywiście podsypałam odp.torfem kwaśnym.Ogólnie jest tam ziemią piasek z gliną i trochę zmieszanej zwykłej,bo tam też była trawa i też poryta przez dziki-całkowicie.
Okna sypiali i pokoju dziecka.Co myślicie o dosadzeniu hortensji annabel,podsadzonych niższymi trawami i hostami,a najniżej np.żurawki w jaskrawych kolorach np.Citronell?

Bardzo proszę, może Ktoś potrafi to ująć na rysunku (widziałam,że Sylla ma wielkie zdolności).
Byłabym wdzięczna,bo sama to kiepsko to widzę.


kamila66 10:48, 29 mar 2017


Dołączył: 03 wrz 2015
Posty: 5539
estre napisał(a)
Celowo posadzilam w dwóch rzędach bo tam jest różnica wysokości i ma byc szeroki ale niski. Nie można jej zniwelować ziemią bo sąsiedzi i tak są już niżej i woda u nich stoi. Także to było jedyne wyjście. Wzdłuż płotu są thuje smaragd po stronie sąsiadów więc u siebie już nie chcę żywopłotu z tej strony. Może ich nie być widać ale są nasadzone przez całą długość płotu.
Dziękuję za linki, szczególnie ten drugi zachwyca.

Tuje u sąsiada muszą być w skali mikro bo jeszcze nie są widoczne
Taką dużą rabatę dobrze podzielić na mniejsze (strefy) tak jak w linku drugim. Niby jedna długa rabata ale bardzo sprytnie podzielona
____________________
Kamila-W oflisowym ogrodzie
kamila66 10:50, 29 mar 2017


Dołączył: 03 wrz 2015
Posty: 5539
brzydula napisał(a)


A może, Wy drodzy pomożecie. Jak myślicie, czy zamienić żywopłot z cisa na świerki serbskie( ten zielony długi ekran na projekcie ) za żywopłotem jest sad, 3 jodły i sosna. Nie wiem czy brzozy będą lepiej się prezentowały na tle wyższych świerków czy niższego żywopłotu z cisa. No i w jakiej odległości od ekranu przesadzić brzozy. Niżej zdjęcie jak jest w rzeczywistości.



Moim zdaniem powinnaś zostawić cis, jego wysokość możesz jak najbardziej regulować
____________________
Kamila-W oflisowym ogrodzie
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies