Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Pojedyncze pytania na temat projektowania rabat

Pokaż wątki Pokaż posty

Pojedyncze pytania na temat projektowania rabat

Ewa8501 13:08, 07 kwi 2017

Dołączył: 22 lut 2017
Posty: 9
Zdjęcia nie mam bo szwankuje telefon, w miare postarałam sie narysowac co i jak.

mój pomysł to posadzić po 2 kule tujowe szczepione na pniu wokół płotek z bukszpanu. Wiosną w srodku by rosły tulipany a latem albo rozplenice albo pony tails.

mąż nie chce kul tujowych tylko wymyslił ze moze w kazdej rabatce po 2 drzewka lilaka odmiany palibin szczepionego na pniu.

może ktos mądrzejszy podpowie co lepiej, ja sie boje ze lilak bedzie brzydko przekwitał.
Ewa8501 13:08, 07 kwi 2017

Dołączył: 22 lut 2017
Posty: 9
Ewa8501 13:10, 07 kwi 2017

Dołączył: 22 lut 2017
Posty: 9
ogrod w kolorach bieli i fioletu-różu. naprzeciwko tych rabatek od strony północnej rosna 3 hortensje phantom , a od południa ciągnie się zywopłot z brabantów.
Pszczelarnia 13:49, 07 kwi 2017


Dołączył: 04 maj 2011
Posty: 29256
Ewa8501 napisał(a)


"Mam do zagospodarowania dwa paseczki ziemi, każdy o wymiarach 470 długosci i 70 cm szerokości. Odgradzają one strefę wejsciową zrobioną z kostki brukowej od trawnika. Wymyśliłam sobie posadzić w tych paseczkach lawendę z rozplenicą japońską. Ostatnio przyszło mi do głowy żeby dosadzić tam jakieś małe drzewka (po 2 w kazdym pasku), zastanawiałam się nad klonem globosum, ale po obejrzeniu 7 letniego okazu doszłam do wniosku, że za duże drzewo, tak samo było z wiśnią umbraculifera. Staneło na surmii bignoniowej "nana", ale tez się zastanawiam czy to dobry pomysł. Trochę się boję że zanim rusza trawy lawenda i ewentualnie ta surmia to czy nie bedzią te rabatki wyglądały biednie, ale oglądam już ogrodowisko od jakiegoś czasu i na zaden inny pomysł nie wpadłam . Może Pani mi podpowie czy warto w tak małym paseczku sadzić drzewka, jeśli tak, to nie wiem co nie bedzie się "gryzło" z lawenda i rozplenicami, ewentualnie czy zamiast lawendy cos innego. Chciałąbym zeby ta okolica była reprezentatywna ponieważ jest blisko wejscia oraz przechodzi sie między tymi "rabatkami" na trawnik. Miejsce jest bardzo słoneczne. Ogrod chciałąbym prowadzić w odcieniach zieleni fioletu rózu i bieli."

70 cm szerokości to wąsko. Ale jest długo. lilak na pniu nie będzie aż taką ozdobą. Lepsza byłaby jakaś trzmielina biało zielona, kilka sztuk (2x 3 szt). Jeżeli zmieściłyby się na szerokość Umbry na pniu, to do nich kostki bukszpanowe i na rogach albo pomiędzy niskie rozplenice albo róże minaturowe. Bergenia jako obwódka albo runianka.

Na inne drzewa jest za wąsko.

To moja propozycja.


Kule na pniu z trzmieliny mogą być w poduchach berberysa Bagatelle i też coś zielonego dołożyć jako wypełnienie.


Na takim kawałku pasuje coś wyższego, coś szkieletowego i wypełnienie. Góra 3 - 4 gatunki.





____________________
Ewa Pszczelarnia. Wizytówka
Ewa8501 13:54, 07 kwi 2017

Dołączył: 22 lut 2017
Posty: 9
https://www.ogrodowisko.pl/uploads/p/136/1362252/thumb_original.jpg

a moze ktos poznaj te drzewka?
Ewa8501 13:54, 07 kwi 2017

Dołączył: 22 lut 2017
Posty: 9
https://pl.pinterest.com/pin/340584790546458712/

link do wiekszego zdj
Pszczelarnia 14:17, 07 kwi 2017


Dołączył: 04 maj 2011
Posty: 29256
Kule cisowe na pniu.
____________________
Ewa Pszczelarnia. Wizytówka
MartaKozak 14:54, 07 kwi 2017


Dołączył: 29 lis 2016
Posty: 1697
Witam,
Bardzo bym prosila o pomoc w zaprojektowaniu "szkieletu" ogrodu. Wszystko jest do zrobienia, na dzialce praktycznie nie ma nic oprocz lipy, czeresni, kilku wisni i swierkow, nawet trawa za bardzo nie rosnie...

Na ten rok zaplanowalam poprawe jakosci ziemi gdyz jest strasznie gliniasta i chcialabym w najblizszym czasie posadzic zywoplot(od wschodu i poludnia) i ewentualnie maly zywoplot z cisa ktory oddzielalby warzywnik od czesci rekraacyjnej (na czerwono). Chialabym tez posadzic drzewa.
Myslalam kupic kasztanowce (uwielbiam ich owoce), magnolie, klony i kilka swierkow syberyjskich. Marzy mi sie tez rabata kwasnolubna od wschodu/poludnia, mozna w nia wkaponowac borowki? Bedzie ona czesciowo zacieniona gararzem sasiada, swierkiem i zywoplotem.
Wymiary dzialki: 29 na 46/48 metrow.

Z gory dziekuje

.
____________________
Marta Wielicka przygoda ogrodowo/remontowa; Mój taras we Francji
violau 18:55, 07 kwi 2017

Dołączył: 28 mar 2017
Posty: 11
kamila66 napisał(a)

Violau 1,5 metra to normalna rabata. Można tam bardzo wiele roślin posadzić.
Berberysy kolumnowe jak najbardziej. Nie rób tak bardzo pofalowanej liniI rabaty
Berberysy kolumnowe nie potrzebują dużo miejsca, gdyby jednak rosły zbyt intensywnie to można je przycinać
W tym ogrodzie są duże egzemplarze
http://www.gardenarium.pl/realizacje/ogrod-z-wrzosowiskiem


dziękuje bardzo za rade, to jest strona płd-zach. tuje dają cień a berberysy lubią słonce wiec nie wiem czy to dobry pomysł
kami 19:04, 07 kwi 2017

Dołączył: 22 maj 2015
Posty: 563
Czy na południowej ścianie 2m od budynku hortensja limelight da sobie radę czy ja spali? Piekarnik tam jest.
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies