Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Pojedyncze pytania na temat projektowania rabat

Pokaż wątki Pokaż posty

Pojedyncze pytania na temat projektowania rabat

Ewa8501 10:13, 06 kwi 2017

Dołączył: 22 lut 2017
Posty: 9
Dzień dobry, mam pytanie do Pani Danusi.
Mam do zagospodarowania dwa paseczki ziemi, każdy o wymiarach 470 długosci i 70 cm szerokości. Odgradzają one strefę wejsciową zrobioną z kostki brukowej od trawnika. Wymyśliłam sobie posadzić w tych paseczkach lawendę z rozplenicą japońską. Ostatnio przyszło mi do głowy żeby dosadzić tam jakieś małe drzewka (po 2 w kazdym pasku), zastanawiałam się nad klonem globosum, ale po obejrzeniu 7 letniego okazu doszłam do wniosku, że za duże drzewo, tak samo było z wiśnią umbraculifera. Staneło na surmii bignoniowej "nana", ale tez się zastanawiam czy to dobry pomysł. Trochę się boję że zanim rusza trawy lawenda i ewentualnie ta surmia to czy nie bedzią te rabatki wyglądały biednie, ale oglądam już ogrodowisko od jakiegoś czasu i na zaden inny pomysł nie wpadłam . Może Pani mi podpowie czy warto w tak małym paseczku sadzić drzewka, jeśli tak, to nie wiem co nie bedzie się "gryzło" z lawenda i rozplenicami, ewentualnie czy zamiast lawendy cos innego. Chciałąbym zeby ta okolica była reprezentatywna ponieważ jest blisko wejscia oraz przechodzi sie między tymi "rabatkami" na trawnik. Miejsce jest bardzo słoneczne. Ogrod chciałąbym prowadzić w odcieniach zieleni fioletu rózu i bieli.Z góry dziekuję za odpowiedź oraz podpowiedź i pozdrawiam.
Nallar 15:20, 06 kwi 2017


Dołączył: 09 mar 2014
Posty: 10542
Całą zimę miałam na to aby zaplanować coś na tej rabacie i co? mętlik w głowie.
W planach miałam róże, (które czekają zadołowane w donicach) z dodatkiem traw, ale....czy ta rabata nie będzie łysa przez zimę? Może macie jakieś pomysły.
Może da się coś zestawić z roślinek które mam? Podsuńcie jakiś pomysł proszę, bo nie ruszę z miejsca, zupełnie nie wiem jak się za to zabrać.

Trawy
Morning Light 3 szt.
Rozplenice Moudry, 4 szt.
Hamel 4 szt.
Little Bunny 3szt
Ostnice 10 szt.
Konwalnik 15 szt
Róże
Munstead Wood
White Queen biała
Yellow King żółta
Nottingham żółta
+Dwie angielskie czerwona i biała (nazw musiałabym poszukać)
W dużej ilości Liliowce, Kosaćce (bez imion )




____________________
Pozdrawiam. Ogródek Ewy
kamila66 19:53, 06 kwi 2017


Dołączył: 03 wrz 2015
Posty: 5539
Nallar napisał(a)
Całą zimę miałam na to aby zaplanować coś na tej rabacie i co? mętlik w głowie.
W planach miałam róże, (które czekają zadołowane w donicach) z dodatkiem traw, ale....czy ta rabata nie będzie łysa przez zimę? Może macie jakieś pomysły.
Może da się coś zestawić z roślinek które mam? Podsuńcie jakiś pomysł proszę, bo nie ruszę z miejsca, zupełnie nie wiem jak się za to zabrać.

Trawy
Morning Light 3 szt.
Rozplenice Moudry, 4 szt.
Hamel 4 szt.
Little Bunny 3szt
Ostnice 10 szt.
Konwalnik 15 szt
Róże
Munstead Wood
White Queen biała
Yellow King żółta
Nottingham żółta
+Dwie angielskie czerwona i biała (nazw musiałabym poszukać)
W dużej ilości Liliowce, Kosaćce (bez imion )





Ewa będzie łyso zwłaszcza o tej porze roku. Trawy ścięte do zera i różane gałązki. Musisz zadać sobie pytanie czy będzie cię to denerwować. Zestawienie jak najbardziej bardzo fajne i efektowne. Mam kilka pinów zapisanych traw z różami,
Widzisz to miejsce na co dzień zimą?
Niezawodne bukszpany uzupełnią każdą rabatę
http://www.ogrodowisko.pl/watek/105-kompozycje-z-trawami-w-roli-glownej?page=18
____________________
Kamila-W oflisowym ogrodzie
Nallar 21:07, 06 kwi 2017


Dołączył: 09 mar 2014
Posty: 10542
kamila66 napisał(a)

Ewa będzie łyso zwłaszcza o tej porze roku. Trawy ścięte do zera i różane gałązki. Musisz zadać sobie pytanie czy będzie cię to denerwować. Zestawienie jak najbardziej bardzo fajne i efektowne. Mam kilka pinów zapisanych traw z różami,
Widzisz to miejsce na co dzień zimą?
Niezawodne bukszpany uzupełnią każdą rabatę
http://www.ogrodowisko.pl/watek/105-kompozycje-z-trawami-w-roli-glownej?page=18

Kamila, ta rabata jest przed domem, stojąc przy wejściowej bramce właśnie ona rzuca się w oczy. Jedną taką "gołą" rabatę już mam i wolałabym aby ta choć odrobinę była pełniejsza.
Ponieważ mój ogródek to taki trochę babciny, i daleko mu do ogrodów pod linijkę, z pewnością nie będą tu pasowały trzmieliny (kulki) na pniu.
Będę wdzięczna za wszelkie pomysły.





____________________
Pozdrawiam. Ogródek Ewy
kamila66 22:01, 06 kwi 2017


Dołączył: 03 wrz 2015
Posty: 5539
Nallar napisał(a)

Kamila, ta rabata jest przed domem, stojąc przy wejściowej bramce właśnie ona rzuca się w oczy. Jedną taką "gołą" rabatę już mam i wolałabym aby ta choć odrobinę była pełniejsza.
Ponieważ mój ogródek to taki trochę babciny, i daleko mu do ogrodów pod linijkę, z pewnością nie będą tu pasowały trzmieliny (kulki) na pniu.
Będę wdzięczna za wszelkie pomysły.

Mój babciny nie jest ale miejsca na trzmieliny na pniu jeszcze nie znalazłam
Polecam każdy rodzaj trzmieliny "przyziemnej"
Fajnie wygląda jałowiec limeglow, nie rośnie duży
(w linku na pierwszym zdjęciu obok żurawek)bardzo dobrze wygląda w towarzystwie niebieskiego koloru.
U Sylwii na tle lawendy u mnie rośnie obok kostrzewy.
http://www.ogrodowisko.pl/watek/2587-ogrod-sylwii-od-poczatku-czii?page=60
a może tuja aurea nana
z trawami, różami i żurawkami u ich stóp
http://www.ogrodowisko.pl/watek/2587-ogrod-sylwii-od-poczatku-czii?page=621
____________________
Kamila-W oflisowym ogrodzie
frezja 22:20, 06 kwi 2017


Dołączył: 01 kwi 2014
Posty: 11313
Kamila, jak się tnie Lime Glow ?
____________________
Ewa - Ogrodowy song
Nallar 22:28, 06 kwi 2017


Dołączył: 09 mar 2014
Posty: 10542
kamila66 napisał(a)

Mój babciny nie jest ale miejsca na trzmieliny na pniu jeszcze nie znalazłam
Polecam każdy rodzaj trzmieliny "przyziemnej"
Fajnie wygląda jałowiec limeglow, nie rośnie duży
(w linku na pierwszym zdjęciu obok żurawek)bardzo dobrze wygląda w towarzystwie niebieskiego koloru.
U Sylwii na tle lawendy u mnie rośnie obok kostrzewy.
http://www.ogrodowisko.pl/watek/2587-ogrod-sylwii-od-poczatku-czii?page=60
a może tuja aurea nana
z trawami, różami i żurawkami u ich stóp
http://www.ogrodowisko.pl/watek/2587-ogrod-sylwii-od-poczatku-czii?page=621

Różnego gatunku trzmielin "przyziemnych" jest u mnie sporo, kostrzewy sinej też, więc z pobraniem sadzonek, czy przesadzeniem całych nie byłoby problemu. Pomysł z jałowcem czy innym iglakiem tez mi się podoba, dlaczego o nich nie pomyślałam?
Dzięki Kamiś, muszę to przemyśleć, uruchomić wyobraźnie i może naszkicować, (jak na wzrokowca przystało).
Dzięki za linki.
____________________
Pozdrawiam. Ogródek Ewy
kamila66 09:56, 07 kwi 2017


Dołączył: 03 wrz 2015
Posty: 5539
frezja napisał(a)
Kamila, jak się tnie Lime Glow ?

Ewa ja obcinam je dookoła jak mi coś wystaje za bardzo to obcinam całą gałązkę. One naprawdę wolno rosną więc te zabiegi są bardzo sporadyczne.
____________________
Kamila-W oflisowym ogrodzie
Pszczelarnia 10:37, 07 kwi 2017


Dołączył: 04 maj 2011
Posty: 29256
Ewa8501 napisał(a)
Dzień dobry, mam pytanie do Pani Danusi.
Mam do zagospodarowania dwa paseczki ziemi, każdy o wymiarach 470 długosci i 70 cm szerokości. Odgradzają one strefę wejsciową zrobioną z kostki brukowej od trawnika. Wymyśliłam sobie posadzić w tych paseczkach lawendę z rozplenicą japońską. Ostatnio przyszło mi do głowy żeby dosadzić tam jakieś małe drzewka (po 2 w kazdym pasku), zastanawiałam się nad klonem globosum, ale po obejrzeniu 7 letniego okazu doszłam do wniosku, że za duże drzewo, tak samo było z wiśnią umbraculifera. Staneło na surmii bignoniowej "nana", ale tez się zastanawiam czy to dobry pomysł. Trochę się boję że zanim rusza trawy lawenda i ewentualnie ta surmia to czy nie bedzią te rabatki wyglądały biednie, ale oglądam już ogrodowisko od jakiegoś czasu i na zaden inny pomysł nie wpadłam . Może Pani mi podpowie czy warto w tak małym paseczku sadzić drzewka, jeśli tak, to nie wiem co nie bedzie się "gryzło" z lawenda i rozplenicami, ewentualnie czy zamiast lawendy cos innego. Chciałąbym zeby ta okolica była reprezentatywna ponieważ jest blisko wejscia oraz przechodzi sie między tymi "rabatkami" na trawnik. Miejsce jest bardzo słoneczne. Ogrod chciałąbym prowadzić w odcieniach zieleni fioletu rózu i bieli.Z góry dziekuję za odpowiedź oraz podpowiedź i pozdrawiam.


Ewo, narysuj jak to wygląda, podając wymiary i strony świata na rysunku, umieść budynki. Będzie łatwiej doradzić, może jakieś zdjecie poglądowe charakteru okolicy i tego miejsca.
____________________
Ewa Pszczelarnia. Wizytówka
kamila66 10:40, 07 kwi 2017


Dołączył: 03 wrz 2015
Posty: 5539
Nallar napisał(a)

Różnego gatunku trzmielin "przyziemnych" jest u mnie sporo, kostrzewy sinej też, więc z pobraniem sadzonek, czy przesadzeniem całych nie byłoby problemu. Pomysł z jałowcem czy innym iglakiem tez mi się podoba, dlaczego o nich nie pomyślałam?
Dzięki Kamiś, muszę to przemyśleć, uruchomić wyobraźnie i może naszkicować, (jak na wzrokowca przystało).
Dzięki za linki.

Ewa popatrz jeszcze na ogród "Zimozielony przy białym domu" może cię coś zainspiruje http://www.ogrodowisko.pl/watek/2252-zimozielony-ogrod-przy-bialym-domu?page=228
Mam w ogrodzie tuje Whipcord, bardzo ciekawa roślina wersja przyziemna
http://www.ogrodowisko.pl/watek/6285-w-oflisowym-ogrodzie?page=55
i szczepiona po lewej stronie modrzewia

Osobiście lubię cyprysy tępołuskowe ale raczej mało ich na O. mało obsługowe rośliny, jeden z nich rośnie po prawej stronie modrzewia
____________________
Kamila-W oflisowym ogrodzie
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies