Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Pojedyncze pytania na temat projektowania rabat

Pokaż wątki Pokaż posty

Pojedyncze pytania na temat projektowania rabat

anusia 18:31, 01 kwi 2017

Dołączył: 01 kwi 2017
Posty: 1
Witam serdecznie. Potrzebuję Państwa cennych rad co do zagospodarowania mojego małego kawałeczka ziemi. Czy mogliby mi Państwo doradzić w jakiej formie mam wykonać rabatę oraz jakie rośliny na niej umieścić? Jak zagospodarować przestrzeń przy altance? Dodam, że jest to strona wschodnia. Za wszelkie rady dziękuję i pozdrawiam serdecznie!
skarabeusz 20:49, 01 kwi 2017


Dołączył: 15 wrz 2014
Posty: 561
kachaa napisał(a)
Dziękuje za odpowiedz . Tak myślę już od jesieni jak to zrobić, zastanawiałam się czy ekobordy nie będą brzydko wyglądały od strony drogi....;/ Chce wysypać rabatę korą i zrobić więcej nasadzeń bo narazie straszy



Warte poczytania:

http://www.ogrodowisko.pl/watek/837-obrzeza-rabat-oddzielanie-kory-od-zwiru

http://www.ogrodowisko.pl/watek/77-nawierzchnie-z-odzysku
____________________
Magdalena Enklawa w mieście
Izabela 22:43, 01 kwi 2017

Dołączył: 09 lut 2013
Posty: 12
Bardzo proszę o pomoc, mam problematyczną rabatę (3,5 m dł od wiązu do pergoli i 1,8 szerokości ) z którą nie umiem sobie poradzić. Musze oddzielić warzywni
k od części rekreacyjnej ogrodu , więc myślałam nad zrobieniem ściany z bzu czarnego BLACK BEAUTY (2 szt)i podsadzeniu go tawułką japońską.Obok bzu rośnie już wiąz weredi. Niby kolorystycznie by w miarę pasowało. Dalsza część rabaty składa się z roślin z czerwonymi liśćmi (buk i żurawki, berberysy ) i żółtymi tuja tuffel i tawuły japońskie). Rabata jest w pełnym słońcu cały dzień. Rabatę tą tworzę już trzeci raz bo albo rośliny wymarzały, albo nic nie zasłaniały.Ten świerk dostałam w prezencie i rośnie w milimetrach już trzeci rok. Obok niego w tym roku posdziłam już jeden bez czarny Black Beauty niestety nie rosnie w górę tylko płoży się po ziemi. Teraz berberysy są przesadzone (za tujkami tuffet i tego płotku nie ma dzielącego rabatę na dwie części. A metalowa pergola w tym roku będzie zastąpiona drewnianą. Przy pergoli róże pienne new down.Na rabacie próbowałam już z miniaturowymi lilakami palabin, ale gryzło się z pozostała częscią rabaty, próbowałam też krzewuszką ale wymarzła. Jeśli nie bez to rozwarzałam 3 miskanty morning light, podsadzić jeżówką rozchodnikiem a najniższe piętro dać tawulę japońską. Ale przeraza mnie ,że ta rabata by cokolwiek zasłaniała dopiero w lipcu .Ta rabata jest mi o tyle ważna ,że mam na nią widok z salonu i z tarasu a jest ona najbrzydsza w całym ogrodzie. Bardzo proszę o pomoc
____________________
skarabeusz 13:44, 02 kwi 2017


Dołączył: 15 wrz 2014
Posty: 561
Izabela, chcesz oddzielić warzywnik, a nie warzywniak
Ja dałabym trejaże z pnączem jako oddzielenie od ogrodu z warzywami, a płot z paneli na płot za tujami. Wtedy z salonu nie będziesz widzieć budowy sąsiada.
____________________
Magdalena Enklawa w mieście
frezja 14:04, 02 kwi 2017


Dołączył: 01 kwi 2014
Posty: 11313
Na tle budowy sąsiada posadziłabym drzewa ozdobne. Na siatce rozpięłabym matę słomianą czy jakąkolwiek. Płot panelowy to również dobry pomysł. Jeśli chodzi o oddzielenie warzywnika to u mnie posadziłam buki. Możesz też wykorzystać derenie np. Elegantissima.

____________________
Ewa - Ogrodowy song
Izabela 19:50, 02 kwi 2017

Dołączył: 09 lut 2013
Posty: 12
Ok warzywnik.Dziękuję za okazane zainteresowanie moim problemem. Derenie elegantisima mam z innej strony one lubią trochę cienia,a tam jest cały dzień słońce,ciężko im bedzie tam.strona rabaty od strony budowa jest ukończona. Tłem jej są tuje szmaragd (przed nimi sa berberysy admirationa i małe tuje tuffet. Obok są tuje yellow ribbon i przed nim jest buk czerwony Purple foundation. Podsadzony on jest żurawkami. Nie ma potrzeby bo ta strona jest odpowiednia i za rok czy dwa już mi osłoni sąsiadów,a drzewo by osłoniło za 5- 6 lat. Problemem jest ta cześć od warzywnika bo tam mi wszystko przemarza,ewentualnie gryzie sie z rabatą od strony sąsiada. Te bzy czarne Black Beauty by mi pasowały kolorystycznie,ale boje się że będą zaciemniać i przytłaczać.
____________________
violau 21:09, 02 kwi 2017

Dołączył: 28 mar 2017
Posty: 11
witam
prosze o rade posiadam tuje i przed nimi krzewy
1.rododendron
2.hibiskus
3.magnolia
4.azalia
chciała bym zrobic rabatę i tak nie wiem czy miedzy tujami a krzewami(1,50 metra odstępu) jeszcze coś mozna posadzić myślałam o berberysie kolumnowym czy lepiej przesadzić te krzewy bliżej tuj, prosze o radę oraz sugestie z Państwa strony jak to zagospodarować [img size=640x384]
kachaa 14:48, 04 kwi 2017

Dołączył: 12 maj 2016
Posty: 6
skarabeusz napisał(a)



Warte poczytania:

http://www.ogrodowisko.pl/watek/837-obrzeza-rabat-oddzielanie-kory-od-zwiru

http://www.ogrodowisko.pl/watek/77-nawierzchnie-z-odzysku



Dziękuję za linki jeszcze sie nie odnajduje w forum z takim rozmachem jak stali bywali chociaż coś czuję że zaczyna mnie wciągać na całego
. Przeczytane dużo cennych informacji
skarabeusz 21:08, 04 kwi 2017


Dołączył: 15 wrz 2014
Posty: 561
violau napisał(a)
witam
prosze o rade posiadam tuje i przed nimi krzewy
1.rododendron
2.hibiskus
3.magnolia
4.azalia
chciała bym zrobic rabatę i tak nie wiem czy miedzy tujami a krzewami(1,50 metra odstępu) jeszcze coś mozna posadzić myślałam o berberysie kolumnowym czy lepiej przesadzić te krzewy bliżej tuj, prosze o radę oraz sugestie z Państwa strony jak to zagospodarować [img size=640x384]



Trudno tak doradzić. Możesz i berberys i przesadzić..
Musisz poczytać o podstawowych zasadach kompozycji roślin.

http://www.ogrodowisko.pl/watek/2740-ogolne-ogrodnicze-wskazowki-w-projektowaniu-i-realizacji-ogrodow
____________________
Magdalena Enklawa w mieście
kamila66 08:31, 05 kwi 2017


Dołączył: 03 wrz 2015
Posty: 5539
violau napisał(a)
witam
prosze o rade posiadam tuje i przed nimi krzewy
1.rododendron
2.hibiskus
3.magnolia
4.azalia
chciała bym zrobic rabatę i tak nie wiem czy miedzy tujami a krzewami(1,50 metra odstępu) jeszcze coś mozna posadzić myślałam o berberysie kolumnowym czy lepiej przesadzić te krzewy bliżej tuj, prosze o radę oraz sugestie z Państwa strony jak to zagospodarować [img size=640x384]

Violau 1,5 metra to normalna rabata. Można tam bardzo wiele roślin posadzić.
Berberysy kolumnowe jak najbardziej. Nie rób tak bardzo pofalowanej liniI rabaty
Berberysy kolumnowe nie potrzebują dużo miejsca, gdyby jednak rosły zbyt intensywnie to można je przycinać
W tym ogrodzie są duże egzemplarze
http://www.gardenarium.pl/realizacje/ogrod-z-wrzosowiskiem
____________________
Kamila-W oflisowym ogrodzie
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies