Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Pojedyncze pytania na temat projektowania rabat

Pokaż wątki Pokaż posty

Pojedyncze pytania na temat projektowania rabat

adkawi 16:27, 07 sty 2018


Dołączył: 13 wrz 2015
Posty: 524
Proszę o pomoc .Pod scianą rośnie miskant kleine fontane na zmiane z miskantem zebrinus. Kulki danica są posadzone na przemian z berberysem ,na przodzie jest trawa carex evergold . Co polecicie posadzić w te wolne miejsce miedzy miskantami ,a kulkami? rabata jest południowa



____________________
Adrianna
Wiolka5_7 17:03, 07 sty 2018


Dołączył: 05 lut 2013
Posty: 20621
Moim zdaniem to nic,bo się wszystko rozrośnie...Ja też tak sadziłam blisko,a teraz muszę poszerzać rabaty...
____________________
Wiola Malymi krokami - Ogrod Wioli *Wizytówka*
adkawi 17:53, 07 sty 2018


Dołączył: 13 wrz 2015
Posty: 524
A no fakt. Tak może być tam jest 50 cm szer wolnego miejsca ,ale może coś na pniu jakaś kulkę zimozieloną hmm. Przesadzać i poszerzać bardzo lubię więc z tym nie byłoby problemu






____________________
Adrianna
Gardenarium 20:02, 07 sty 2018


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Raczej zielone niskie tło, przy samej ziemi, nic wysokiego, a szczególnie na pniu to już nie pchaj, bo miskanty zabiją i to co już jest posadzone. Tuje Danica mam na myśli.

Miskantów jest za dużo, za gęsto.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Ewaa_91 20:47, 07 sty 2018

Dołączył: 20 lis 2017
Posty: 28
Gardenarium napisał(a)



Niezupełnie, bo pod koronami jest sucho, a gleba jest mocno przekorzeniona. padną szybko z braku wody i wyjałowienia, bo jak podsypiesz dobrej ziemi, to korzenie leśnych drzew natychmiast w to wrosną, do żarcia pójdą.


Czyli nic nie urośnie? Co w takim wypadku zrobić? A jakaś trawa ? Pod drzewa słońce dociera
Ewaa_91 08:30, 08 sty 2018

Dołączył: 20 lis 2017
Posty: 28
Gardenarium napisał(a)
Świerk to leśne drzewo ale czy będzie pasował. Zawsze dorabianie do tak wyrośniętych drzew i podkrzesanych - może zgrzytać. Bo istniejące drzewa mają zupełnie inny "klimat", są wysokie, mają grube pnie itd. A w ich korzeniach i pod okapem igieł już nic z powodu cienia i braku wody nie chce rosnąć.

Zamiast pełnego szpaleru ze świerków pasuje luźny pas hortensji lub dereni, np. Aurea. Rozjaśnią bardzo i rozweselą.

Kącik nie musi być po tej stronie co taras, bo to odrębne miejsca. Mogą być znacznie oddalone.


Czyli nie taki "żywopłot" z derenia lub hortensji? Jakie hortensje by Pani proponowała? Podoba mi się połączenie derenia z białymi liśćmi z hortensja Limelight? Czy pasowałoby coś takiego? Jak mieszać żeby nie było chaosu? Na całej długości ogrodzenia by to pasowało czy tylko po jednej stronie? Nie dodawać do tego żadnych zimozielonych roślinek?
Gardenarium 09:22, 08 sty 2018


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Ten zestaw od dawna wykorzystuję: od 1999 roku Biała hortensja z dereniem o białych listkach - jak najbardziej. Dawać coś zimozielonego np. ciemierniki, kopytnik, runiankę japońską. Aby nie barwinki, bo to kołtun jest a nie dywan.

Jak mieszać, żeby nie było chaosu - posadzić dużo, grupami a nie dwie trzy sztuki.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
adkawi 11:52, 08 sty 2018


Dołączył: 13 wrz 2015
Posty: 524
Danusiu a co myślisz o tym ,przerzedzę miskanty i może jakieś hortensje dałyby tam rad.A może jakieś niewysokie róże ,w tym miejscu jest cały czas słońce. Tak myślę ze fajnie by tam coś kwitnącego pasowało.
____________________
Adrianna
Mirka 12:38, 08 sty 2018


Dołączył: 01 lip 2012
Posty: 12324
adkawi napisał(a)
Proszę o pomoc .Pod scianą rośnie miskant kleine fontane na zmiane z miskantem zebrinus. Kulki danica są posadzone na przemian z berberysem ,na przodzie jest trawa carex evergold . Co polecicie posadzić w te wolne miejsce miedzy miskantami ,a kulkami? rabata jest południowa



Ja bym tam po obu stronach okna coś na wysokim pniu posadziła.
____________________
Mazowsze Mirkowy ogród )
Ewaa_91 12:39, 08 sty 2018

Dołączył: 20 lis 2017
Posty: 28
Gardenarium napisał(a)
Ten zestaw od dawna wykorzystuję: od 1999 roku Biała hortensja z dereniem o białych listkach - jak najbardziej. Dawać coś zimozielonego np. ciemierniki, kopytnik, runiankę japońską. Aby nie barwinki, bo to kołtun jest a nie dywan.

Jak mieszać, żeby nie było chaosu - posadzić dużo, grupami a nie dwie trzy sztuki.


Bardzo dziękuję za podpowiedź
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies