Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Pojedyncze pytania na temat projektowania rabat

Pokaż wątki Pokaż posty

Pojedyncze pytania na temat projektowania rabat

Gardenarium 09:29, 11 sty 2018


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Mille napisał(a)
... mam poważną zagwozdkę, bo jeśli zdecyduję się na świerki i zostawię im odpowiednio dużo miejsca (zwłaszcza, że z systematycznym cięciem moze być w dłuższej perspektywie problem), to chyba mogę zapomnieć o rabacie przed nimi. Z drugiej strony sam szpaler będzie chyba smutno wyglądał,a jest to ważna część ogrodu (widok z istotnych miejsc w domu). 6,5 m pomiędzy domem a ogrodzeniem to naprawdę niewiele W dodatku ulica jest od poludnia, więc świerki mogą w przyszłości zabierać światło i sprawiać wrażenie ponurego ogrodu.

A ja tak uwielbiam wszelkie świerki! Miałam nadzieję, że wymuszona rearanżacja ogrodu będzie świetną okazją, by się zaopatrzyć w "kilka" sztuk...


Myślę że twoje myślenie jest nieco błędne. Ja mam posadzone świerki wszędzie w zasadzie jako tło i czy widać że jest smutno? Nie.
Ważne jest co przed nimi posadzisz a nie że tło jest takie a nie inne.

Możesz na jednej linii posadzić świerki a na drugiej stronie złociste tuje np. Aurescens. Nawet wszędzie świerki nie będzie za dużo. Ważne aby nie wywalać ich w odległości od płotu, bo zajmiesz cały teren. W pierwszych latach przycinać, żeby nie wlazły, wybrać wąskie egzemplarze, najlepiej od razu wysokości co najmniej 150 cm, żeby były ponad poziom płotu.

Ważne co przed nimi posadzisz. W widokach z okien umieść ładne, niewielkie drzewka o kolorowych liściach, rozjaśniające hortensje, żywe byliny zimozielone, rośliny zadarniające, zimozielone, także kwitnące na biało, w kolorze żółtym lub limonkowym.


____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
lindsay80 13:12, 11 sty 2018


Dołączył: 23 wrz 2014
Posty: 16229
Mille napisał(a)
Lindsay, dziękuję za bardzo merytoryczne wskazówki.
Po przeczytaniu Twojego wpisu mam poważną zagwozdkę, bo jeśli zdecyduję się na świerki i zostawię im odpowiednio dużo miejsca (zwłaszcza, że z systematycznym cięciem moze być w dłuższej perspektywie problem), to chyba mogę zapomnieć o rabacie przed nimi. Z drugiej strony sam szpaler będzie chyba smutno wyglądał,a jest to ważna część ogrodu (widok z istotnych miejsc w domu). 6,5 m pomiędzy domem a ogrodzeniem to naprawdę niewiele W dodatku ulica jest od poludnia, więc świerki mogą w przyszłości zabierać światło i sprawiać wrażenie ponurego ogrodu.

A ja tak uwielbiam wszelkie świerki! Miałam nadzieję, że wymuszona rearanżacja ogrodu będzie świetną okazją, by się zaopatrzyć w "kilka" sztuk...


Nie chciałam Cię nastraszyć, opisałam tylko swoje odczucia.
Niedługo minie 3 lata odkąd sadziliśmy świerki serbskie, wtedy miały około 1,5 m, teraz są wyższe co najmniej o metr - 3 lata to dla ogrodu mało - ale wystarczająco dużo, żeby z podejścia: "kiedy one urosną?" przejść do: "o matko, jak one szybko rosną!"
Co nie zmienia faktu, że nadal je kocham i drugi raz też bym posadziła!

Napisałaś, że podobają Ci się świerki, kiedy swobodnie rosną, a te 6,5 m to naprawdę bardzo mało, żeby im na to pozwolić.

Najbardziej na wyobraźnie działają zdjęcia, na tej stronie masz piękny szpaler serbów sadzony przez Szefową, obstawiam, że tam jest jakieś 4 - 5 m szerokości do ściany budynku.

https://www.ogrodowisko.pl/watek/2405-zielona-odskocznia?page=38

Przy podejmowaniu decyzji brałabym pod uwagę jak z oknami na tą stronę, ja lubię mieć jasno we wnętrzach, dlatego nie posadziłabym sobie dużych drzew tak blisko.

Nie wiem czy dobrze odczytuję Twój rysunek, czy ta druga szara droga to jest jakiś Wasz podjazd, a za nim jest nadal Twoja działka?

Gdyby tak było, to może za nią serby, a przed szmaragdy, które jednak w porównaniu do świerków, są znacznie bardziej slim
A w ogóle to wstaw rzeczywiste zdjęcie tego miejsca, będzie łatwiej doradzać.


____________________
Tu ma być ogród :)
Ewaa_91 10:38, 12 sty 2018

Dołączył: 20 lis 2017
Posty: 28
Mnie również czeka obsadzenie długiej i wąskiej rabaty. Ponad 30 m a szerokości tylko 1 m. Jest to rabata wzdłuż podjazdu i tez zastanawiałam się jak ja obsadzić. Napewno musi być to wąski szpaler. Chociaż zastanawiałam się czy trochę nie pomieszczenia gatunków żeby nie była to tylko taka zielona ściana
Michu87 14:39, 14 sty 2018


Dołączył: 27 cze 2016
Posty: 166
Hej hej. Zapytam tu, bo widzę, że coś się dzieje Chodzi mi o żwirową rabatę w centralnym miejscu przed domem.
Jak widzicie walnęłam tam kulki bukszpanowe i w środku mam buka Dawyck Gold. I teraz tak...chciałabym tam coś dosadzić, bo tak pusto jest. Zaznaczam, że planuję tam oświetlenie, może w postaci kul i teraz nie wiem, czy dołożyć jeszcze bukszpanowych kulek ale tak bardziej w centralnej części tego prostokąta, czy może zrobić obwódkę z bukszpanu lub czegoś innego i wypełnić czymś środek (może coś podpowiecie)? Tak w sumie nie wiem co dalej z tym, a żeby było formalnie, bez przepychu
____________________
Ewelina - O ogrodzie myślę w koło...
Gardenarium 14:43, 14 sty 2018


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Dodaj może kulek w innym kolorze i tu gdzie pas - turzyce lub niskie trawy, jednakowe



____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Gardenarium 14:46, 14 sty 2018


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Albo, nawiązując do pasków żwiru w chodniku zrób takie paski równoległe w rabacie, z czegokowliek, aby jednakowe i zimozielone/ I cieńsze niż mi się narysowało




____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Michu87 15:32, 14 sty 2018


Dołączył: 27 cze 2016
Posty: 166
Gardenarium napisał(a)
Dodaj może kulek w innym kolorze i tu gdzie pas - turzyce lub niskie trawy, jednakowe





Oooo Danusiu, ta wersja super. Taka inna Dziękuję Ci bardzo :* A cytrynowa żurawka przeżyje w tym żwirku? Chodzi mi o słońce.
____________________
Ewelina - O ogrodzie myślę w koło...
Gardenarium 16:50, 14 sty 2018


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Michu87 napisał(a)


Oooo Danusiu, ta wersja super. Taka inna Dziękuję Ci bardzo :* A cytrynowa żurawka przeżyje w tym żwirku? Chodzi mi o słońce.


Nie, na pewno nie, za dużo słońca. Nie chodzi o żwirek a o patelnię.
To mogą być paski formowane z bukszpanu. Różnej wysokości.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Michu87 20:57, 14 sty 2018


Dołączył: 27 cze 2016
Posty: 166
Gardenarium napisał(a)


Nie, na pewno nie, za dużo słońca. Nie chodzi o żwirek a o patelnię.
To mogą być paski formowane z bukszpanu. Różnej wysokości.


Dzięki, właśnie obawiałam się przypalania przez słońce.
____________________
Ewelina - O ogrodzie myślę w koło...
iwona_d 21:46, 14 sty 2018

Dołączył: 05 sty 2018
Posty: 216
Dzień dobry,
parę dni temu prosiłam o pomoc w uporządkowaniu przedgródka. Nasadzenia zrobiłam z projektem, który otrzymałam, ale niestety z tego co pisze Pani Danusia jest źle. Ostatnio odezwała się tylko Pani Danusia, ale chyba ja byłam za mało precyzyjna. Teraz dołączam jeden mniej więcej poglądowy rysunek. Po obu stonach działki sąsiedzi przy ogrodzeniu mają posadzone tuje, więc nie muszę się już ja od nikogo odgradzać. Mój dom jest ostatni przy ulicy więc z przodu działki też nie muszę jakoś specjalnie się zasłaniać. Na rysunku zaznaczyłam największe posadzone rośliny, są tam oprócz nich jałowce płożące, lawenda, bergenia, liliowce. Pani Danusia zapytała mnie czemu nie ma hortensji? Mój pierwszy pomysł jest taki aby pomiedzy tymi jabłoniami posadzić właśnie hortensje. Proszę o pomoc czy wyrzucić te rośliny i zacząć od początku czy coś zostawić?
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies