Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Pojedyncze pytania na temat projektowania rabat

Pokaż wątki Pokaż posty

Pojedyncze pytania na temat projektowania rabat

Ewaa_91 12:57, 09 sty 2018

Dołączył: 20 lis 2017
Posty: 28
Gardenarium napisał(a)



Niezupełnie, bo pod koronami jest sucho, a gleba jest mocno przekorzeniona. padną szybko z braku wody i wyjałowienia, bo jak podsypiesz dobrej ziemi, to korzenie leśnych drzew natychmiast w to wrosną, do żarcia pójdą.


A czy jest jakaś trawa żeby poradziła sobie pod tymi drzewami? Żeby rąk ładnie to wyglądało? Bo nie mam już pomysłu
Mille 16:36, 09 sty 2018


Dołączył: 14 kwi 2012
Posty: 433
Poproszę o poradę czym osłonić działkę o szer. 30 m od ruchliwej drogi.

W wyniku przebudowy drogi, utraciłam część działki i teraz spory fragment mojego ogrodu wymaga przearanżowania. Podstawowym problemem jaki powstał, jest fakt, że z części frontowej ogrodu, która dotychczas miała wymiary ok 11 x 36, pozostał jeszcze węższy pasek ok 6,5 m. Odliczając podjazd, pozostało 30 m do obsadzenia wzdłuż ogrodzenia.

Marzy mi się, żeby te 30m jakoś zróżnicować 2-3 gatunkami (tuje+świerki?), Niestety nie mam zupełnie pomysłu jak to zrobić, żeby to dobrze wyglądało od strony ulicy. Poza tym obawiam się, że dysproporcje w wysokości tui i świerków będą kiepsko wyglądać, a przycinanie świerków ostatecznie pozbawiłoby ich głównego (jak dla mnie) atutu czyli pokroju. Marzą mi się świerki serbskie, ale nie wiem, czy zmieszczą się na tak wąskiej przestrzeni, biorąc pod uwagę, że przed szpalerem planuję jakieś choćby symboliczne nasadzenia, wszak widok na ogrodzenie jest tez widokiem z istotnych pomieszczeń w domu. Poza tym nie wiem, czy 30m jakiegokolwiek monotonnego nasadzenia to dobry pomysł.

Podsumowując, założenia są takie:
- rośliny nie mogą wymagać w przyszłosci bardzo wyczerpujących czy kosztownych prac, z uwagi na fakt, że będą się nimi opiekować osoby starsze, co oczywiście nie wyklucza prac, które jesteśmy w stanie sami przeprowadzić amatorskim sprzętem.
- muszą stosunkowo szybko rosnąć, ponieważ sąsiadują z drogą o dość uciążliwym ruchu
- ta część ogrodu ma cieszyć oko nie tylko od strony ulicy, więc przed szpalerem muszą się zmieścić tez inne rośliny.
- szpaler musi być przynajmniej w większości zimozielony
- cisy odpadają ze względu na cenę i powolny wzrost.
-mile widziany zróżnicowany szpaler

Może ktoś miał podobne dylematy i może pochwalić się podjętymi decyzjami?
____________________
Milena - Ogród pod starym modrzewiem
Gardenarium 22:08, 09 sty 2018


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Świerkami serbskimi sadzonymi co metr.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
lindsay80 12:06, 10 sty 2018


Dołączył: 23 wrz 2014
Posty: 16229
adkawi napisał(a)
Proszę o pomoc .Pod scianą rośnie miskant kleine fontane na zmiane z miskantem zebrinus. Kulki danica są posadzone na przemian z berberysem ,na przodzie jest trawa carex evergold . Co polecicie posadzić w te wolne miejsce miedzy miskantami ,a kulkami? rabata jest południowa






Jak patrzę na to zdjęcie to widzę siebie sprzed 2 lat i takie samo gęste sadzenie, a jedyne co można Ci mądrego doradzić to wiosną zrób luz na tej rabacie, bo wszystkiego jest napchane o 3 razy za dużo.

Dla potwierdzenia tych słów wrzucę Ci kilka linków do mojego ogrodu.

Miskanty Kleine Fontane - na zdjęciach mają niewiele ponad rok i są tak szerokie jak słupki ogrodzenia, czyli mają około 80 cm.

https://ogrodowisko.pl/watek/4999-tu-ma-byc-ogrod?page=1618

Jak na tak małej powierzchni posadzisz coś na pniu, a tłem będą miskanty typu Zebrinus to wszystko się zleje w jedną całość.

Tu u mnie miłorzeby Marikeny a za nimi 2 letnie miskanty Variegatus dorastające do 2 m - w tym roku je stamtąd wysadzam i szukam czegoś niższego.

https://ogrodowisko.pl/watek/4999-tu-ma-byc-ogrod?page=1674

Carex Evergold u mnie po 2 latach miał średnicę nawet 60 cm - niestety jednej zimy nie przetrzymał.
Danice i berberysy też za gęsto.
Przykro mi, że rysuję tu dla Ciebie przyszłość pełną przesadzania, ale to Cię czeka nieuchronnie.
Powodzenia!
____________________
Tu ma być ogród :)
lindsay80 12:27, 10 sty 2018


Dołączył: 23 wrz 2014
Posty: 16229
Mille napisał(a)
Poproszę o poradę czym osłonić działkę o szer. 30 m od ruchliwej drogi.



Może ktoś miał podobne dylematy i może pochwalić się podjętymi decyzjami?


Ja sadziłam wiosną 2015 serby wzdłuż granicy z sąsiadem (31 m). Są oddalone 90 cm od siatki i 130 cm od siebie, gdybym dziś miała to robić ponownie to posadziłabym je minimum 120 cm od siatki i minimum 150 cm jeden od drugiego - czemu takie spostrzeżenia? - to są drzewa, które rosną bardzo szybko, my się starzejemy, a przycinanie takich kłujoków do przyjemności nie należy, za kilka lat na pewno trzeba to będzie komuś zlecać.

Tu chwile po posadzeniu wiosną 2015

https://www.ogrodowisko.pl/watek/4999-tu-ma-byc-ogrod?page=45

Tu jesień 2017

https://www.ogrodowisko.pl/watek/4999-tu-ma-byc-ogrod?page=1685

Rabata przed świerkami miała pierwotnie 3m szerokości, ale wystarczyło 1,5 roku, żeby się przekonać, że to stanowczo za mało, poszerzyłam do ponad 5 m.
Może moje doświadczenia coś Ci pomogą przy podejmowaniu decyzji.

A i jeszcze jedno, szłabym w jednolite nasadzenia - bo mieszanie żywopłotów fajnie wygląda po latach - zanim to nastąpi każda roślina rośnie w swoim tempie, są różnice w wysokościach, luki pomiędzy roślinami, które nierówno zarastają - a Tobie chodzi o przesłonienie tej ruchliwej drogi.
____________________
Tu ma być ogród :)
adkawi 15:48, 10 sty 2018


Dołączył: 13 wrz 2015
Posty: 524
lindsay80 dziękuję Ci bardzo za odpowiedz, niech Ci nie będzie przykro .Tak myślałam, że za bardzo poszalałam z nasadzeniami ,ale wszak kto na ogrodowisku nie przesadza.Dla mnie to żaden kłopot.Wydawało mi się ze jak więcej posadzę to będzie ładniej wyglądać ,a nie pomyślałam ze to się z czasem rozrośnie . No cóz ..ogród jest jeszcze w budowie czeka mnie cały przedogródek .Wtedy przerzedzę tę rabatę i cześć przeniosę właśnie tam.
____________________
Adrianna
Gardenarium 18:28, 10 sty 2018


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Ewaa_91 napisał(a)


A czy jest jakaś trawa żeby poradziła sobie pod tymi drzewami? Żeby rąk ładnie to wyglądało? Bo nie mam już pomysłu


W początkowym okresie trzeba dolewać bo uschnie, może Hakonechloa macra? albo Carex 'Variegatus'.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
SlonecznyOgrod 22:05, 10 sty 2018


Dołączył: 16 sty 2017
Posty: 7665
Zgłaszam sie tutaj i prosze doradzenie mi, bo nie chcę juz błądzić

Zadowolona jestem z mojej rabaty hortensjowej, która tutaj powstała. Teraz mam do zmiany naprzeciwległe miejsce również wzdłuz płotu. Jest tam ok 20x 4m , rosna z tyłu szmaragdy, a z przodu tej rabaty rosną tuje Danici.
Myslałam nad rabatą typowo trawiastą, piętrową.
Miałam ochotę na rabatę srebrzysta, typowo w tym kolorze całość i spójnosc.
Ale to jest przedogródek i nie wiem czy to by nie było odmienne za bardzo i jak juz robic to trzymac się koloru i tworzyć spójnośc, a wiec zrobić tak jak hortensjową , w kolorze bardziej złocistym, limonkowym.
Opisałam też u mnie w wątku co mi na mysl przychodziło.

Do zrobienia lewa strona , pasek wzdłuż płotu i drogi dojazdowej.
Na środku zrobiłam rabate bo trawa nie chciała rosnąć , a tam po prostu pod akacją jest susza!!! Myślę o perukowcu żółtym w tym miejscu.
Lewa strona do zrobienia


Prawa strona juz zrobiona
____________________
DarciaSłoneczny Ogród
Mille 00:15, 11 sty 2018


Dołączył: 14 kwi 2012
Posty: 433
Lindsay, dziękuję za bardzo merytoryczne wskazówki.
Po przeczytaniu Twojego wpisu mam poważną zagwozdkę, bo jeśli zdecyduję się na świerki i zostawię im odpowiednio dużo miejsca (zwłaszcza, że z systematycznym cięciem moze być w dłuższej perspektywie problem), to chyba mogę zapomnieć o rabacie przed nimi. Z drugiej strony sam szpaler będzie chyba smutno wyglądał,a jest to ważna część ogrodu (widok z istotnych miejsc w domu). 6,5 m pomiędzy domem a ogrodzeniem to naprawdę niewiele W dodatku ulica jest od poludnia, więc świerki mogą w przyszłości zabierać światło i sprawiać wrażenie ponurego ogrodu.

A ja tak uwielbiam wszelkie świerki! Miałam nadzieję, że wymuszona rearanżacja ogrodu będzie świetną okazją, by się zaopatrzyć w "kilka" sztuk...
____________________
Milena - Ogród pod starym modrzewiem
Izabela36 09:15, 11 sty 2018

Dołączył: 29 gru 2015
Posty: 403
Danusiu a moze ty coś pomozesz, bo z Makadamia siedzimy i wymyslamy , a Ty swoim okiem może coś wypatrzysz.
Zmieniłyśmy linie rabat w lesie, teraz jestesmy przy rabacie frontowej, traktujemy te rabate jako duży obszar, zosatwiamy głaz i białobok i myslimy nad ławeczka , placykiem gdzies na frontowej, bo jest chyba tyle miejsca ze sie uda. Acha trawnik z frontowej usuwam, lampy rozrzucam pod rośliny.
____________________
Ogród Izabeli...czyli lepszego czas zacząć
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies