Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Pojedyncze pytania na temat projektowania rabat

Pokaż wątki Pokaż posty

Pojedyncze pytania na temat projektowania rabat

noether 22:06, 03 maj 2019

Dołączył: 03 maj 2019
Posty: 17
Hej, mam do zagospodarowania malutki ogródek o wymiarach 7mx9m. Do dłuższego boku przylega taras, który jest nieco wyżej niż reszta ogrodu (bez schodków, jest po prostu leciutka skarpa). Dookoła jest płot z siatki i równie malutkie ogrody sąsiadów (w większości same trawniki lub trawniki otoczone tujami). A mi się marzy coś mniej sterylnego i homogenicznego: kolor, zmienność sezonowa, ogród który będzie żył. Czy na tak nikłej powierzchni da się zaplanować coś sensownego?

Przepraszam za słabą jakość schematu - nie mam komputera i "rysowałam" palcem na komórce


Będę bardzo wdzięczna za jakiś punkt zaczepienia
Maglime 17:43, 04 maj 2019

Dołączył: 13 kwi 2019
Posty: 75
Gardenarium napisał(a)


Tak, fajnie to wygląda, moim zdaniem dodaj więcej azalii, żeby wypełniły puste miejsca. Żurawki palace Purple to najstarsza odmiana, zamień na ładniejsze.
Funkie daj niebieskie, nie zielone. Same niebieskie.

Berberysów nie rób na przemian pstrokato, tylko jedna odmiana. 5 szt.


Skarpa już częściowo zagospodarowana. Brakuje berberysow nad środkową trzmielina. Zabrakło kilku zurawek i funkii. Jak obsadzić najniższą cześć? Miały być turzyce ale chyba muszę dac jeszcze jeden rząd roślin żeby nie było pustych plam. No i co posadzic w skrajnych partiach. Czy pomiędzy rosliny które już mam posadzone dac coś zadarniajacego?
Sima 22:58, 04 maj 2019


Dołączył: 06 sty 2017
Posty: 602
Mam pytanie, bo chyba znalazłam miejsce na jeszcze jedno niewielkie drzewo.
Miejsce jest na wprost tarasu, nad mini oczkiem wodnym, 4 m od fasady budynku i ważnych okien..
Są już posadzone dwa klony palmowe Osakazuki - w linii. Myślę o trzecim drzewie by przełamać ołtarzyk nad oczkiem. Chciałabym by nowy nabytek był wyższy docelowo od klonów - taki na 6/8 m.

Czy właściwym wyborem jest VARIEGATA Cornus controversa czy może jednak dodać trzeciego klona palmowego tak by zachować pewien „minimalizm”?

Zależy mi by 2 metrowy mąż przeszedł pod gałęziami (byłby posadzony 1 m od ścieżki i gałęzie powinny zacząć się na 2,20/2,40 m - będę podkszesać), by był piękny okaz też w zimie, by był parasolowaty, osłaniał delikatnym półcieniem taras od słońca zachodniego i by nie miał czerwonych czy bordowych liści w lecie.

Danusiu bardzo proszę o pomoc, bo właśnie robię tą rabatę Na czerwono planowane miejsce. Tam gdzie jest kora będzie nasypany w przyszłym tygodniu kamień (kora kamienna). Szczegóły nasadzeń na tej rabacie są na 41 stronie u mnie w wątku.


Ps. Drzewo na tej rabacie to wspomniany klon a z boku na lewej zaczyna się szpaler około 20 brzóz youngii szczepionych na 1,6m.
____________________
Hania Miejski azyl / Wizytówka - Miejski azyl
Szalonaona77 15:59, 05 maj 2019

Dołączył: 05 maj 2019
Posty: 45


Witam mam prośbę o podpowiedz jakie krzaczki mógłbym zasadzić z tej strony w tym pasie wydzielonym? Tak żeby się zasłonić choć niekoniecznie aż tak wysoko.
Sama myślałam o jasminowcu wonnym, zlotlinie japońskim czy coś jeszcze? Proszę o podpowiedz. Dwa pozostałe pasy to tuje ale już tu ich nie chciałam.
Ewilena 19:55, 05 maj 2019


Dołączył: 01 wrz 2018
Posty: 115
Planuje posadzić szpaler hortensji phantom, a przed nimi szpaler miskant malepartus, czy to dobry pomysł, czy miskant zakryje na wysokość hortensje?
____________________
Ewelina
frezja 11:14, 06 maj 2019


Dołączył: 01 kwi 2014
Posty: 11313
Szalonaona77 napisał(a)


Witam mam prośbę o podpowiedz jakie krzaczki mógłbym zasadzić z tej strony w tym pasie wydzielonym? Tak żeby się zasłonić choć niekoniecznie aż tak wysoko.
Sama myślałam o jasminowcu wonnym, zlotlinie japońskim czy coś jeszcze? Proszę o podpowiedz. Dwa pozostałe pasy to tuje ale już tu ich nie chciałam.


Może śliwy ozdobne, choć to nie krzaki..Nigra lub Pissardi.
____________________
Ewa - Ogrodowy song
aisza222 17:49, 07 maj 2019


Dołączył: 28 mar 2019
Posty: 23
Witam serdecznie, przyglądam się po cichu dość długo.... Postanowiłam prosić o pomoc. Chcę zaprojektować rabatę przy ścianie domu, strona poludniowa. Załączam mój niudolny rysunek będę wdzięczna za porady i koncepcje....
____________________
Ela Pięknego początki :)
AlicjaCW 11:06, 08 maj 2019

Dołączył: 08 maj 2019
Posty: 4
Dzień dobry, od kilku dni śledzę to forum i robię notatki, a im więcej czytam, tym mniej wiem Zaczynam tworzyć swój ogród, na razie założyliśmy trawnik i posadzili z jednej strony szmaragdy (ubiegłej wiosny, już fajnie podrosły). Moim największym problem jest widok z tarasu na te blaszaki (muszą zostać) i stare sosny, pod którymi nie chce rosnąć trawa i sypia się igły. Cały ten po budowlany ambaras typu stemple i dechy kiedyś zniknie, ale blaszaki zostaną. Taras mam od południa, więc pod tymi sosnami w zasadzie cały czas jest cień jedynie do południa i wieczorem coś tam dochodzi. Myślałam o posadzeniu od strony drzwi kilku szmaragdów (tak by umożliwić wejście do niego z kosiarką rowerem itd) a pod drzwiami za przyszłymi tujami gdzie i tak nie chce rosnąć trawa wysypanie kamyków. Nie wiem czy to dobry pomysł...pozostaje jeszcze bok garażu i tył kolejnego, obić jakiś płotem lamelowym? Plac zabaw będzie bardziej na prawo obok trampoliny.
Na ten taras też nie mam pomysłu, za pergolą również jest zrobione odwodnienie z rynny z drenażem na głębokości 60 cm (tam już sam piach, więc wszytko wsiąka, chciałam by było to nawodnienie do roślin, dla iglaków ale w sumie już chyba nie chcę zaciemniać tarasu,tym bardziej że kawałek dalej jest już szpaler tui, myślałam o powojnikach jakiejś rabacie... liczę na Waszą pomoc Słońce o 12 jest nad blaszakiem. Na czarno odprowadzenie wody z rynien z drenażem do ziemi, na czerwono woda, na żółto prąd. Na zdjęciu tworzący się drenaż wody z rynien tarasu, widać czarną ziemię, poniżej jest piach.
sarenka 15:31, 08 maj 2019


Dołączył: 19 mar 2015
Posty: 6601
Czy mogłabym liczyć tutaj na pomoc, wskazówki, chodzi o to czy gabarytowo te rośliny pasują do siebie? Mam taką rabatę o szerokości 2 metrów, z jednej strony od południa,druga od polnocy,.
Pomyślałam, że mogłabym posadzić tam Rozplenice ( tu pierwsza zagwozdka czy Hameln czy Little bunny) i pomiędzy rizchodniki. Jakie rozchodniki wybrac? Które do Hameln by pasowały a które do Little bunny? Trawy z rozchodbikami i jeżówkami Te trawy bym chciała na krótszych brzegach po 3 sztuki. Z wyższego piętra myślę o 3 sztukach trzmieliny na pniu. Ogólny zarys jakie rośliny chce posadzić to wiem ( jeżówki, Rozplenice, rozchodniki,niska trawę jakaś na obrzeże, Red baron, szałwię, tulipany,jakieś niskie zywotniki), gorzej z rozplanowaniem żeby to miało ręce i nogi i żeby ładnie wyglądało.
____________________
Magda W samym sloncu
anelim 10:42, 09 maj 2019


Dołączył: 18 lut 2016
Posty: 10
Dzień dobry! Brakuje mi pomysłu przy przerobieniu i dokończeniu rabaty znajdującej od fontu domu. Część wschodnia ogrodu, zrobiłam łuk i obwódkę z bukszpanu. Do wykopania są bukszpany idące po linii prostej. (resztki agrowłókniny do usunięcia) Dokupiłam śliwę wiśniową pissardii, rosną tam też 3 rododendrony, za nimi 3 miskanty graccilimus. Pomożecie? Siedzę i dłubię i nijak mi to nie idzie. Chyba czas założyć swój wątek...

do dyspozycji miałabym kule bukszpanowe, hortensje limelight, rozchodnik. Resztę roślin do dokupienia.

____________________
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies