Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Pojedyncze pytania na temat projektowania rabat

Pokaż wątki Pokaż posty

Pojedyncze pytania na temat projektowania rabat

Elka 19:22, 12 kwi 2019


Dołączył: 04 cze 2015
Posty: 441
Wstawiam więc zdjęcie coby cokolwiek zobrazować. I
A płotek będzie taki
____________________
Elka Nieśmiałe pierwsze kroki
Marcin89 19:38, 12 kwi 2019


Dołączył: 18 gru 2012
Posty: 2385
Elka napisał(a)
Wstawiam więc zdjęcie coby cokolwiek zobrazować. I
A płotek będzie taki


Teraz to od razu widać o co chodzi
W takim stanie rzeczy żywopłot, ekran czy szpaler musi być - by stworzyć tło dla planowanej rabaty. "Las" za nim będzie dalszym planem.

Nie jestem znawcą w temacie sosen. Każdy sadzi to co mu się podoba i wpasuje się w warunki siedliskowe, zwłaszcza rodzaj gleby.
____________________
Ogród na balkonie * Ogród w malinówkach Marcin
Elka 19:50, 12 kwi 2019


Dołączył: 04 cze 2015
Posty: 441
Marcin89 napisał(a)


Teraz to od razu widać o co chodzi
W takim stanie rzeczy żywopłot, ekran czy szpaler musi być - by stworzyć tło dla planowanej rabaty. "Las" za nim będzie dalszym planem.

Nie jestem znawcą w temacie sosen. Każdy sadzi to co mu się podoba i wpasuje się w warunki siedliskowe, zwłaszcza rodzaj gleby.

Przynajmniej zgodzisz się ze mną, że coś posadzić trzeba. Gleba gliniasta, strona zachodnia. Może ktoś ma jakieś sugestie?
____________________
Elka Nieśmiałe pierwsze kroki
Marcin89 20:56, 12 kwi 2019


Dołączył: 18 gru 2012
Posty: 2385
Elka napisał(a)

Przynajmniej zgodzisz się ze mną, że coś posadzić trzeba. Gleba gliniasta, strona zachodnia. Może ktoś ma jakieś sugestie?


Oczywiście. Rośliny bez tła lub na brzydkim tle nie wyglądają dobrze. Tło jest najwyższym piętrem w kompozycji. Buduje razem z innymi warstwami całą przestrzenną kompozycję.

Skoro ziemia gliniasta to sosny raczej odpadają. To gatunek typowy na stanowiska suche i piaszczyste. Ale buki, graby i thuje już bardziej pasują.
____________________
Ogród na balkonie * Ogród w malinówkach Marcin
Maglime 10:58, 13 kwi 2019

Dołączył: 13 kwi 2019
Posty: 75
Witam. Podziwiam wasze ogrody w poszukiwaniu inspiracji. Zastanawiam się co posadzic na skarpie przed tarasem. Strona pd. Z lekkim zacienieniem. Ziemia bedzie jeszcze nawieziona. Myslalam o wrzosach wrzoscach, azaliach. Moze ktos ma podobną skarpe i moze cos podpowiedzieć.
Marcin89 14:17, 13 kwi 2019


Dołączył: 18 gru 2012
Posty: 2385
Maglime napisał(a)
Witam. Podziwiam wasze ogrody w poszukiwaniu inspiracji. Zastanawiam się co posadzic na skarpie przed tarasem. Strona pd. Z lekkim zacienieniem. Ziemia bedzie jeszcze nawieziona. Myslalam o wrzosach wrzoscach, azaliach. Moze ktos ma podobną skarpe i moze cos podpowiedzieć.


Wrzosy i wrzośce jak najbardziej na skarpie, bo woda będzie odpływać. Do tego słońce, a to wrzosy lubią.

Azalia wielkokwiatowa znosi słońce i będzie akcentem wiosennym (kwiaty) oraz jesiennym (czerwone liście), więc też ok

Do tego:
- kilka drzew mniejszych lub na pniu żeby rabata nie była płaska
- kilka iglaków, żeby było coś zimozielonego
- trawy lub turzyce
- cebulowe wplecione pomiędzy rośliny np. między wrzośce

I masz gotową rabatę
____________________
Ogród na balkonie * Ogród w malinówkach Marcin
Maglime 15:01, 13 kwi 2019

Dołączył: 13 kwi 2019
Posty: 75
Marcin89 dziękuję bardzo za podpowiedź. Trudno dostać wrzosy i wrzośce w szkolkach podobno są trudne w uprawie, ale myślę że będę trzymać się tej wizji.
Drzewka na pniu - myślałam o trzmielinie, ale chyba to juz całkiem na dole A nie na skarpie powinnam zasadzić.
Trawy bardzo lubię więc też chętnie wplote taki akcent.
Kwiaty cebulowe jak najbardziej bo - ma być kwitnąco ☺
Czy są jakieś proste programy do projektowania rabat?
Marcin89 15:18, 13 kwi 2019


Dołączył: 18 gru 2012
Posty: 2385
Maglime napisał(a)
Marcin89 dziękuję bardzo za podpowiedź. Trudno dostać wrzosy i wrzośce w szkolkach podobno są trudne w uprawie, ale myślę że będę trzymać się tej wizji.
Drzewka na pniu - myślałam o trzmielinie, ale chyba to juz całkiem na dole A nie na skarpie powinnam zasadzić.
Trawy bardzo lubię więc też chętnie wplote taki akcent.
Kwiaty cebulowe jak najbardziej bo - ma być kwitnąco ☺
Czy są jakieś proste programy do projektowania rabat?



Wrzosy i wrzośce są według mnie dostępne. Widziałem mnóstwo w szkółkach, sklepach ogrodniczych, kwiaciarniach i marketach. Tylko we wrześniu, kiedy kwitną i przyciagają wzrok klientów

Oczywiście, że zrobisz po swojemu. Dałem tylko ogólny zarys co by mogło być, że by efekt był całoroczny

Do wrzosów pasuje też berberys kolumnowy, czy po prostu krzaczasty. Raczej bordowy. Albo trawa wyższa. Nie muszą to być drzewka. Chodzi o to, żeby rabata była różnej wysokości, a nie płaska plama.

____________________
Ogród na balkonie * Ogród w malinówkach Marcin
Maglime 15:33, 13 kwi 2019

Dołączył: 13 kwi 2019
Posty: 75
Z drugiej strony tarasu tez mam górkę z tym ze od wsch i w cieniu wiec chyba zupelnie inne rosliny musze dac. Myslalam o bukszpanie w ksztalcie kuli. Pewnie turzyce tez by ladnie jako obramowanie wyglądały. No i nie wiem co kwitnacego tu dać.
Marcin89 15:56, 13 kwi 2019


Dołączył: 18 gru 2012
Posty: 2385
Maglime napisał(a)
Z drugiej strony tarasu tez mam górkę z tym ze od wsch i w cieniu wiec chyba zupelnie inne rosliny musze dac. Myslalam o bukszpanie w ksztalcie kuli. Pewnie turzyce tez by ladnie jako obramowanie wyglądały. No i nie wiem co kwitnacego tu dać.


Jeszcze do poprzedniego posta, bo nie wysłało się:
Najlepszy i najprostszy program to kartka papieru, ołówek i kredki. I mówię poważnie

Musisz wpisać sobie w internecie hasło: byliny, czy rośliny do cienia i oglądać. Co tam się spodoba.

Jeden woli konwalie, a drugi parzydło leśne itd.

Mi przychodzą na myśl: tawułka Arenda, serduszka okazała, funkie, zawilec japoński, hortensja drzewiasta lub ogrodowa, bodziszki. Jest takich roślin dużo więcej
____________________
Ogród na balkonie * Ogród w malinówkach Marcin
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies