Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Pojedyncze pytania na temat projektowania rabat

Pokaż wątki Pokaż posty

Pojedyncze pytania na temat projektowania rabat

Kokesz 18:05, 25 sty 2020


Dołączył: 20 paź 2015
Posty: 6690
Marcin89 napisał(a)


To może rząd takich samych, niższych traw lub lawendy. Do tego dużo cebulowych na wiosnę i już.

A może w takim szpalerze co kawałek zimozielone drzewko na pniu?


To rabata południowo zachodnia przy tarasie jak sądzę?
Czyli patelnia... to może tak jak Marcin radzi, wiosną cebulowe, później coś co je zakryje jak będą żółknąć liście, może jeżówki i trawy. Przy tarasie warto dać coś pachnącego. Mam przy swoim placyku tylko jedną pachnącą roślinę, niestety zakwita dość późno a i tak każdy niucha co tak pachnie

____________________
Renata Osiedlowy ogródek
szarotka 09:41, 26 sty 2020


Dołączył: 24 maj 2019
Posty: 65
Marcin89 napisał(a)


To może rząd takich samych, niższych traw lub lawendy. Do tego dużo cebulowych na wiosnę i już.

A może w takim szpalerze co kawałek zimozielone drzewko na pniu?


Hej, dziękuję za odpowiedź.

Drzewka na piniu, lawenda, trawy też o tym myślę tylko jak to poskładać do kupy żeby na takim długim i wąskim dobrze to wyglądało
____________________
Maja *.:U szarotki:. *
szarotka 09:46, 26 sty 2020


Dołączył: 24 maj 2019
Posty: 65
Anda napisał(a)
Wyłożyć to folia do zbiorników wodnych, włożyć pompkę, nalać wodę i zrobić element wodny

Na serio to może pomyślisz w tym miejscu nad sukkulentami. Czy tam jest dobry drenaż? Woda nie będzie zimą stała w korzeniach?

Jakie masz założenia co do ogrodu? Skoro proste linie rabat to myślisz bardziej o ogrodzie nowoczesnym (w szerokim pojęciu)?


Sukulenty są ciut za niskie, myślałam tam też o carexach po całości ale 10m to chyba za długa rabata na takie niskie rośliny?


Proste linie przy domu na pewno gdyż bardziej tak elegancko i formalnie ma być a reszta ogrodu bardziej swojska. Możliwe ze tam pojawią się łuki, cegły. Mi się osobiście podają takie mieszanki. W końcu to różne strefy ogrodowe.
____________________
Maja *.:U szarotki:. *
szarotka 09:48, 26 sty 2020


Dołączył: 24 maj 2019
Posty: 65
Sonka napisał(a)
szarotko,Odnośnie wąskiej rabatki: ja bym zrobiła drugą, obok, tyle,że nie na całą długość,zeby nie było monotonnie a na 1/2 długości i tylko jeszcze zastanwić się czy na taką samą szerokość?, ja bym zroiła 120 cm. Nie wiem czy zrozumiale napisałam i czy coś Ci pomogłam.
Widziałam takie, kiedy rabata stała się za wąska, bo rośliny urosły i bcałkiem dobrze to wygląda.


Hej,

O czymś takim myślisz?
____________________
Maja *.:U szarotki:. *
Anda 17:50, 26 sty 2020


Dołączył: 25 maj 2015
Posty: 33447
szarotka napisał(a)


Sukulenty są ciut za niskie, myślałam tam też o carexach po całości ale 10m to chyba za długa rabata na takie niskie rośliny?


Proste linie przy domu na pewno gdyż bardziej tak elegancko i formalnie ma być a reszta ogrodu bardziej swojska. Możliwe ze tam pojawią się łuki, cegły. Mi się osobiście podają takie mieszanki. W końcu to różne strefy ogrodowe.


Jeśli w sumie chcesz ogród w trochę bardziej swojskim stylu, a nie stricte nowoczesnym, to na tych prostych rabatach mogłabyś posadzić podobne lub te same rośliny, które posadzisz w pozostałych częściach ogrodu. Strefy ogrodowe w jakiś tam sposób się łączy lub dzieli, zależy od ogrodu

Na tej wąskiej rabacie mogłabyś połączyć lawendy z Sedum oraz Elymus magellanicus. Do tego Muscari lub inne cebulowe. Zamiast lawendy mogłaby być też np. szałwia Caradonna. Kwitnie dłużej niż lawenda. Drenaż musi być jednak bardzo dobry na takiej rabacie, inaczej rośliny będą marnieć zimą.

Carex po całości na tym bardzo suchym i bardzo słonecznym, upalnym miejscu to chyba jedynie Carex montana dałby radę.
____________________
Serdeczności Ewa - Doświadczalnia bylinowo-różana 2 poprzedni wątek Doświadczalnia bylinowo-różana Panie Foerster, co pan robi przeciwko nornicom? - Krzyczę na nie. Wizytówka doświadczalni Landhaus Ettenbühl i Rosengarten Zweibrücken
aniaod 08:36, 28 sty 2020

Dołączył: 27 mar 2017
Posty: 113
Witajcie kochani.
Doradzcie proszę która propozycja rabaty byłaby tutaj lepsza? Docelowo chciałabym uzyskać coś takiego jak tutaj (to chyba Danusiu Twoje realizacje)





Myślę o 3 cisach na pniu pod sadzonych stipa lub carexem może z żurawką i czymś dla koloru. Pomóżcie jak to to planować
aniaod 08:39, 28 sty 2020

Dołączył: 27 mar 2017
Posty: 113
No i dwie propozycje. W tej drugiej ławka włączona jest do rabaty





Stanowisko południe to chyba jednak zurawka nie ;(
aniaod 15:53, 31 sty 2020

Dołączył: 27 mar 2017
Posty: 113
Największy problem mam z kształtem tej rabaty. A może taki?
3cisy na pniu, stipa, żurawka czerwona (jaki rodzaj na słońce?) i coś kolorowego do środka? Nie wiem jeszcze co...

Kratka i róża są do usunięcia bo pojawią się okiennice
aniaod 15:54, 31 sty 2020

Dołączył: 27 mar 2017
Posty: 113
Czy powinnam ją przeciągnąć do granicy z kostką? I lewej stronie na środku zdjęcia?
Anda 16:18, 31 sty 2020


Dołączył: 25 maj 2015
Posty: 33447
A jak wtedy będzie się przechodzić do ławki?
Z takiego mini-wycinka trudno coś zaplanować, doradzić.
____________________
Serdeczności Ewa - Doświadczalnia bylinowo-różana 2 poprzedni wątek Doświadczalnia bylinowo-różana Panie Foerster, co pan robi przeciwko nornicom? - Krzyczę na nie. Wizytówka doświadczalni Landhaus Ettenbühl i Rosengarten Zweibrücken
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies