Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Pojedyncze pytania na temat projektowania rabat

Pokaż wątki Pokaż posty

Pojedyncze pytania na temat projektowania rabat

aniaod 08:00, 05 lut 2020

Dołączył: 27 mar 2017
Posty: 113
Dziękuję Ci Danusiu i Wam dziewczyny za życzliwość, pomoc i zaangażowanie w różnych moich dylematach. Dziękuję za to że się Wam chce, tak bezinteresownie coś doradzić i pomóc. Życzę tylko sobie i innym ogrodomaniakom żeby chciało się Wam nadal. Wielki buziak

PS. Danusiu tylko jeszcze dodam, że nie wiem jak to robisz ale jesteś mistrzynią gatunku
Maglime 13:37, 09 lut 2020

Dołączył: 13 kwi 2019
Posty: 75
Witam.Wczoraj zadalam pytanie na dziale zywoplot liściasty chyba tu prędzej uzyskane poradę. Posiadam pas ok 15m wzdłuż ogrodzenia gdzie rosną wysokie kilkunastoletnie sosny. Są podciete od dołu do wysokości około 1,5m tworząc prześwit. Chciałabym osłonić się i zyskać prywatność. Zastanawiam się czy przed sosnami dobrze będzie wyglądał zywoplot z derenia lub tawula van houtea strzeżony do max 1,5m. Czy iść klasycznie w zywoplot cisowy?


Gardenarium 17:45, 09 lut 2020


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Ładnie będzie wyglądał kwitnący żywopłot, ożywi smutne sosny i rozjaśni.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Kim 18:07, 09 lut 2020


Dołączył: 07 kwi 2019
Posty: 1703
Dziewczyny chciałam prosić o poradę
Nabazgrałam taki plan nasadzeń i tak rozmyślam czy to by mogło być


Nie do końca jestem przekonana o zywopłocie z cisa od frontu ogrodu ,tu przed drzewami
bardziej mi odpowiada tam od rogu gdzie mają być miskanty
Ale sama nie wiem
Drugie zdjęcie to stan aktualny rabaty
____________________
Bożena https://www.ogrodowisko.pl/watek/9782-akcja-reanimacja-zmiany-w-ogrodzie-czas-zaczac
Kim 18:39, 09 lut 2020


Dołączył: 07 kwi 2019
Posty: 1703
Chodzi mi po głowie jeszcze coś takiego przepraszam za bazgroły ale artystka i projektant ze mnie żaden


Wrzucę jeszcze zdjęcie rabaty z drugiej strony żeby to lepiej pokazać
Siedząc na ławeczce widzę tą rabate

____________________
Bożena https://www.ogrodowisko.pl/watek/9782-akcja-reanimacja-zmiany-w-ogrodzie-czas-zaczac
Rudolfina 14:07, 10 lut 2020

Dołączył: 23 paź 2019
Posty: 135
Witam,
ja też chciałabym prosić o pomoc w zagospodarowaniu 2 rabat. Wystawa zachodnia. Pierwsza długa na 7m szeroka 90cm. Są na niej posadzone w rzędzie bukszpany na przemian z lawendą oraz cebule czosnków. Bukszpany wyhodowane z ukorzenionych gałązek, malutkie, jak podrosną chcę ciąć w kule. Ale na razie ta rabata jest strasznie pusta. Myślałam żeby dosadzić na niej różę Bajlando albo the Fairy i Stipę Pony Tail. Tylko nie wiem czy nie będzie tego za dużo? Mniejsza rabata ma wymiary 4,5 na 1,2m. Rośnie tam już wierzba Hakuro, hortensja bukietowa (nie wiem jaka, przeniesiona z ogródka rodziców), kostrzewa sina, wrzosy i sporo cebulowych (tulipany, krokusy, czosnki) Zastanawiam się czy tam też nie dołożyć róży i Stipy? Poniżej zdjęcia i plany jak to teraz wygląda.


A nad takim dołożeniem róży i stipy rozmyślam:


Ma to jakiś sens? Może lepsze byłoby nieregularne rozłożenie roślin? Pomóżcie bo pomysłów mam tysiące ale nie umiem sobie wyobrazić efektu końcowego. Dopiero zaczynam ogarniać przestrzeń wokół domu a te dwie rabaty są przy wejściu i chciałabym żeby były na prawdę dopracowane.
____________________
Edyta Pachnący ambrą
Gardenarium 15:56, 10 lut 2020


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Lewa strona powinna być pomieszana - takie pasy jedno z tej, a drugie z tamtej niedobrze wygląda. Po prawej masz za mało wszystkiego./ Wierzba Hakuro to zły pomysł, jest krótkowieczna, nie jest zimozielona, po kilku latach wyrzucisz i tak,więc od razu posadź coś cenniejszego. Dwa wrzosy to za mało, powinno być 40 wrzosów. Nie wiem jakie są wymiary i ile tego się tak naprawdę zmieści na prawej rabacie.

Te rabaty są obok siebie, powinny nawiązywać roślinnością, coś powinno się powtórzyć, a tutaj każda rabata sobie
Jakby się miały obrazić na siebie

Skoro tam jest ambrowiec kolumnowy, to na prawej zamiast wierzby może być ambrowiec kulisty 'Gum Ball'
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Rudolfina 19:23, 10 lut 2020

Dołączył: 23 paź 2019
Posty: 135
Gardenarium napisał(a)
Lewa strona powinna być pomieszana - takie pasy jedno z tej, a drugie z tamtej niedobrze wygląda. Po prawej masz za mało wszystkiego./ Wierzba Hakuro to zły pomysł, jest krótkowieczna, nie jest zimozielona, po kilku latach wyrzucisz i tak,więc od razu posadź coś cenniejszego. Dwa wrzosy to za mało, powinno być 40 wrzosów. Nie wiem jakie są wymiary i ile tego się tak naprawdę zmieści na prawej rabacie.

Te rabaty są obok siebie, powinny nawiązywać roślinnością, coś powinno się powtórzyć, a tutaj każda rabata sobie
Jakby się miały obrazić na siebie

Skoro tam jest ambrowiec kolumnowy, to na prawej zamiast wierzby może być ambrowiec kulisty 'Gum Ball'


Ambrowiec kulisty! To jest genialne! A jednocześnie oczywiste. Aż mam ochotę puknąć się w głowę, że sama na to nie wpadłam! Dziękuję Danusiu
Postaram się rozrysować jeszcze raz prawą rabatę.
A co do lewej, to wydawało mi się, że rośliny w rzędach na rabacie to jakoś tak elegancko wyglądają... No i lubię jak wszystko jest tak regularnie w odstępach posadzone. A gdybym tak zrezygnowała z róż i stipę powsadzała nieregularnie między bukszpany a lawendę? Chyba spróbuję rozrysować kilka wariantów i wkleję tutaj. Dziękuję jeszcze raz za rady!
____________________
Edyta Pachnący ambrą
Rudolfina 09:13, 11 lut 2020

Dołączył: 23 paź 2019
Posty: 135
Naskrobałam takie coś:

Lewa rabata 7x0,9m, prawa 4,5x1,2m.
Jest lepiej, czy kombinować dalej? Wyrzucilam róże, ale z prawej strony dołożylam trzmielinę oskrzydloną compacta i kalinę december dwarf- planuję je kupić bo bardzo mi się podobają. Będą tu pasować czy szukać dla nich innego miejsca?

EDIT: A jakby tę kostrzewę na prawej rabacie wymienić na stipę? Żeby obie rabaty bardziej do siebie pasowały? Chociaż lubię kostrzewę za jej zimozieloność :-/
____________________
Edyta Pachnący ambrą
Maglime 09:21, 11 lut 2020

Dołączył: 13 kwi 2019
Posty: 75
Gardenarium napisał(a)
Ładnie będzie wyglądał kwitnący żywopłot, ożywi smutne sosny i rozjaśni.

Dziękuję za radę. Jeszcze rozważam bluszcz na płocie ale obawiam się że nie zapanuje nad nim.
Z żywopłotu kwitnacego jaki gatunek najbardziej Pani poleca. Strona wschodnio północna. Ziemia z przewagą gliny ale przy sosnach raczej sucho.
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies