Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Pojedyncze pytania na temat projektowania rabat

Pokaż wątki Pokaż posty

Pojedyncze pytania na temat projektowania rabat

aniaod 09:09, 23 sty 2020

Dołączył: 27 mar 2017
Posty: 113
Danusiu, wyrzucę to stare założenie. Na nowszych rabatach już jej nie mam. Bo tylko mnie wkurzała jak coś musiałam przesadzić. Ta poleci ale to właśnie przy okazji wykopania hortensji i poradź proszę co byś tam dała
szarotka 13:35, 24 sty 2020


Dołączył: 24 maj 2019
Posty: 65
Witajcie Ogrodomaniacy w 2020.

Na wstępie powiem, że mieliście racje. W zeszłym roku usilnie na prędce starałam się stworzyć namiastkę rabaty, żeby coś rosło, żeby oko cieszyło ale tak się nie da. Do tego zamiast zaczynać od najmniejszych placyków do zagospodarowania zabrałam się za największą - no i stety/niestety tą rabatę czeka kompletna metamorfoza (zresztą tak jak przewidywaliście ). Ale teraz nie o tym - ta rabata dojrzewa (pany robione pół zimy i jeszcze zdecydowanie nie czas na nią, musi jeszcze dojrzeć gdyż to będzie spora zmiana - podchodzę teraz na spokojnie).

Natomiast mniejsze projekciki będę aranżować już wiosną.
Mam 4 malutkie rabaty przydomowe. Niestety nie miałam takiego komfortu, żeby je dobrze przemyśleć jeśli chodzi o kształt, gdyż firma od kostki pojawiła się niespodziewanie z dnia na dzień i trzeba było dość szybko podjąć decyzje, gdzie robić krawężniki.

Rabaty są wytyczone, dobra ziemia (przekompostowana) w zeszłym roku czeka na uzupełnienie. Do wiosny jeszcze kawałek i tu ogromnie liczę na Wasza pomoc.

Dwie rabatki przed domem, gdzie miałam trochę więcej pola do popisu ze względu na kształt mam już zaplanowane (myślę, że będzie pięknie).
Pozostałe dwie ze względu na kiepskie wymiary - kompletny brak pomysłu. Tu ogromnie liczę na wszą pomoc i pomysły.

1. malutka rabata (pod witryną) - strona południowa 75cm/1.35m

Co tu posadzić?
1. Iść w same trawy np: sam trzcinnik ostro-kwiatowy
2. Jakaś mini kompozycja :Tuja (kula na pniu) + żółta żurawka i czarny konwalnik
3. Hortensja bukietowa z trawami (rozpielnica)



____________________
Maja *.:U szarotki:. *
szarotka 13:43, 24 sty 2020


Dołączył: 24 maj 2019
Posty: 65
Druga rabata jest jeszcze gorsza.
Ma niecałe 10 metrów długości i ok 60 cm na szerokość - wiec mega wąska i długa ( strona południowo-zachodnia).

Czy ktoś z Was ma może taka długą i wąską rabatę i mógłby wstawić foty jako inspiracje?

Kompletnie nie wiem czy iść w coś niskiego czy nie bać się czegoś wyższego.
Jeśli nic nie przyjdzie mi do głowy posadzę na całej długości hortensje ogrodowe, ale może ktoś ma lepszy pomysł?





Tu mogę dołożyć terenu pod rabatę od przodu doklejając np łuk z eko borderu ale nie wiem czy to będzie dobrze wyglądać
____________________
Maja *.:U szarotki:. *
Gardenarium 18:49, 24 sty 2020


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Raczej bym nie doklejała tutaj tego łuku, aż się prosi robić proste linie. Nasadzenia niekoniecznie rządkami, ale rabaty tak..
Moje zdanie - nie projektuj pojedynczych rabatek, nie wiadomo jak się to ma do całości. Także ten kwadracik, czy jest w polu widzenia od frontu razem z tą wąską? Wtedy można to samo posadzić tylko w długiej więcej.

Znowu działasz w oderwany sposób zamiast kompleksowo. No nie da się dobrze zaplanować rabat bez wiedzy co ma być w ogrodzie i jak będzie przebiegała linia wszystkich rabat

Tutaj można posadzić w zasadzie wszystko, tylko czy to wszystko będzie pasowało potem do reszty??oto pytanie.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
szarotka 21:30, 24 sty 2020


Dołączył: 24 maj 2019
Posty: 65
Witaj Danusiu,
dziękuję piękne, że zechciałaś zerknąć na moje rabatki i jak zawsze masz rację .

Wszystko praktycznie przede mną, gdyż nic konkretnego w tej chwili nie ma (no poza tymi rabatami wyznaczonymi przy okazji układania kostki).

Chcę zacząć od małych rabat przydomowych. Te o których piszę, że mam z nimi problem to te zaznaczone na żółto. Widać je łącznie tylko jak się stoi na rogu.

Na resztę ogrodu przyjdzie czas. Oczywiście chciałabym, żeby wszystko współgrało - na pewno będę powtarzać elementy (np: trawy, bukszpany, lawendy) w całym ogrodzie.

Duże rabaty fioletowe, nie są nawet wytyczone dokładnie, wiec nie musza mieć takiego dokładnego kształtu.

Miałam taki zamysł, żeby przy-domowo było bardziej formalnie, reszta ogrodu bardziej swojska.

____________________
Maja *.:U szarotki:. *
Kokesz 09:48, 25 sty 2020


Dołączył: 20 paź 2015
Posty: 6690
A tego krawężnika nie dałoby się przesunąć, żeby poszerzyć rabatę? 60cm to trochę mało...
____________________
Renata Osiedlowy ogródek
szarotka 17:30, 25 sty 2020


Dołączył: 24 maj 2019
Posty: 65
Kokesz napisał(a)
A tego krawężnika nie dałoby się przesunąć, żeby poszerzyć rabatę? 60cm to trochę mało.


No własnie nie, gdybym mogła przesunąć to bym problemu nie miała. Mąż niestety powiedział, że nie bezie wzywał do tej samej roboty ludzi i za to samo jeszcze raz płacił. Krawężniki są zabetonowane na grubej podmurówce, żeby nie jeździło to po naszej glinie, sama tego nie ogarnę wiec musi tak zostać.
____________________
Maja *.:U szarotki:. *
Marcin89 17:41, 25 sty 2020


Dołączył: 18 gru 2012
Posty: 2376
szarotka napisał(a)


No własnie nie, gdybym mogła przesunąć to bym problemu nie miała. Mąż niestety powiedział, że nie bezie wzywał do tej samej roboty ludzi i za to samo jeszcze raz płacił. Krawężniki są zabetonowane na grubej podmurówce, żeby nie jeździło to po naszej glinie, sama tego nie ogarnę wiec musi tak zostać.


To może rząd takich samych, niższych traw lub lawendy. Do tego dużo cebulowych na wiosnę i już.

A może w takim szpalerze co kawałek zimozielone drzewko na pniu?
____________________
Ogród na balkonie * Ogród w malinówkach Marcin
Anda 17:44, 25 sty 2020


Dołączył: 25 maj 2015
Posty: 33371
Wyłożyć to folia do zbiorników wodnych, włożyć pompkę, nalać wodę i zrobić element wodny

Na serio to może pomyślisz w tym miejscu nad sukkulentami. Czy tam jest dobry drenaż? Woda nie będzie zimą stała w korzeniach?

Jakie masz założenia co do ogrodu? Skoro proste linie rabat to myślisz bardziej o ogrodzie nowoczesnym (w szerokim pojęciu)?
____________________
Serdeczności Ewa - Doświadczalnia bylinowo-różana 2 poprzedni wątek Doświadczalnia bylinowo-różana Panie Foerster, co pan robi przeciwko nornicom? - Krzyczę na nie. Wizytówka doświadczalni Landhaus Ettenbühl i Rosengarten Zweibrücken
Sonka 18:01, 25 sty 2020


Dołączył: 29 lut 2012
Posty: 2250
szarotko,Odnośnie wąskiej rabatki: ja bym zrobiła drugą, obok, tyle,że nie na całą długość,zeby nie było monotonnie a na 1/2 długości i tylko jeszcze zastanwić się czy na taką samą szerokość?, ja bym zroiła 120 cm. Nie wiem czy zrozumiale napisałam i czy coś Ci pomogłam.
Widziałam takie, kiedy rabata stała się za wąska, bo rośliny urosły i bcałkiem dobrze to wygląda.
____________________
Ogrodowa terapia - ogród z periodycznym przesadzaniem pozdrawiam Krysia
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies