Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Pojedyncze pytania na temat projektowania rabat

Pokaż wątki Pokaż posty

Pojedyncze pytania na temat projektowania rabat

Anulka 00:55, 07 maj 2020

Dołączył: 28 gru 2016
Posty: 46
A_gawa napisał(a)


Ania, nie jestem specjalistą, ale może coś od siebie napiszę.


Zatem z lewej strony rośnie jakieś duże drzewo - ono jest na Twojej działce? Pewnie to jakaś czereśnia? Z prawej rośnie coś iglastego? Kosodrzewina? Nie wiem.
Nie wiem też co jest za płotem - od razu droga? Czy masz tam swój pas zieleni jeszcze?



1. Posadziłabym od prawej strony: trzy wiśnie osobliwe Umbraculifiera w odległości 1m od płotu, drzewa posadziłabym w odstępie 1,5 do 2m (zależy czy chcesz, aby się im korony spotkały).

2. Wiśniom zrobiłabym kwadratowe skarpetki z dwóch rodzajów trzemiliny - Emerald Gold + Sunspot (one się świetnie komponują).

3. Centralnie między drzewami bliżej płotu wsadziłabym po jednej kępie miskanta Morning Light, które masz (od płotu odstęp z 80 cm).

4. Przed miskantami wsadziłabym po dwie kępy jeżówki Magnus i kilka werben patagońskich - najlepiej by było najpierw dać jeżówki między drzewem 1 a 2, a następnie między 2 a 3 - werbenę - mniej więcej na wysokości pni wiśni.

5. Przed jeżówkami wsadziłabym prostymi kreskami selserię jesienną z ewentualną kępą jakiegoś brązowego carexa lub lawendę.


Prawdopodobnie jest tu zdecydowanie za dużo roślin. Możesz wyrzucić te, które Ci się nie podobają. Jeżówki i werbenę można zastąpić imperatą Red Baron - stworzy ostry kontrast z żółtą trzmieliną. Można inaczej poprowadzić mały żywopłot z trzemiliny lub zastąpić ją inną rośliną.

Zależy jakie chcesz na to fundusze przeznaczyć. W sumie od tego powinnyśmy zacząć.

To takie moje majaki. Jest już dość późno - jak Ci to moje "majaczenie" odpowiada,to się odezwij na priv. Spróbuję Ci to narysować i dalej sadzić hortensje z pięknym miskantem i werbeną, żeby była kontynuacja lub odrzucić kilka roślin, żeby było taniej, prościej i praktyczniej. A później znów jakieś drzewo i zakończenie rabaty przed czereśnią.



Witam dziękuję za odzew
Tak za płotem jest pas zieleni zaraz przy drodze rosną na nim 3 klony szczepionek na pniu kolor bordowy A między nimi tawuły cięte w kulki
W rogu rośnie dużą czereśnia i na dzień dzisiejszy nie będziemy jej ścinać muszę ja skomponować szkoda drzewa.
Wiesz co podobają mi się ogolnie te wisnie umbra Ale jakoś nie w tym miejscu gdyz za plotem rosna klony i jakos mi sie nie podoba.
A czy zamiast tej wiśni może jakieś krzewy na pniu w formie lizaków jak myślisz
Nastawilam się na hortki bo szalenie mi się podobają Ale może w innym miejscu kiedyś zasadże bo dopiero zaczynam w ogrodzie miejsca jest bardzo dużo. Coś zimozielonego na pewno może milorząb jak myslisz
Podoba mi się 1 wersja i to bardzo i na pewno chce linię proste rabat.Podobaja mi się cały na pniu Ale są jak dla mnie za drogie.
Asia_J 00:56, 07 maj 2020

Dołączył: 09 wrz 2019
Posty: 36
malami napisał(a)
Dzień dobry. Proszę o propozycje co można posadzić w półcieniu pod wiśnią 'Royal burgundy'. Wiśnia jest pojedynczym nasadzeniem na trawniku, na tle tui szmaragd.
Z góry dziękuje za sugestie. Pozdrawiam.


Może funkia?
A_gawa 08:15, 07 maj 2020


Dołączył: 18 sie 2012
Posty: 1468
Anulka napisał(a)

Witam dziękuję za odzew
Tak za płotem jest pas zieleni zaraz przy drodze rosną na nim 3 klony szczepionek na pniu kolor bordowy A między nimi tawuły cięte w kulki
W rogu rośnie dużą czereśnia i na dzień dzisiejszy nie będziemy jej ścinać muszę ja skomponować szkoda drzewa.
Wiesz co podobają mi się ogolnie te wisnie umbra Ale jakoś nie w tym miejscu gdyz za plotem rosna klony i jakos mi sie nie podoba.
A czy zamiast tej wiśni może jakieś krzewy na pniu w formie lizaków jak myślisz
Nastawilam się na hortki bo szalenie mi się podobają Ale może w innym miejscu kiedyś zasadże bo dopiero zaczynam w ogrodzie miejsca jest bardzo dużo. Coś zimozielonego na pewno może milorząb jak myslisz
Podoba mi się 1 wersja i to bardzo i na pewno chce linię proste rabat.Podobaja mi się cały na pniu Ale są jak dla mnie za drogie.


Świetnie sobie radzisz. Przed płotem piękne zestawienie. Zatem wiesz co robisz.
Na pewno możesz wszystko o czym piszesz. Można pas hortensji wzdłuż płotu z cisami kolumnowymi, można miłorzęby, trawy i inne.
Świetnie sobie radzisz. Powodzenia!
____________________
Agnieszka - W cieniu uśmiechniętego anioła
Anulka 18:39, 07 maj 2020

Dołączył: 28 gru 2016
Posty: 46
Brak jakoś mi pewności w podejmowaniu decyzji. To decyduje się na trawę morning light, coś na pniu w formie lizaków( wstępnie miłorząb mariken)lizaki będą w stopkach z bukszpanu A w środku jakiś akcent kolorystyczny np werbena. Czy to wystarczy? Nie mam zdolności aż takich aby sobie to wyobrazić. Czy możesz mi napisać i wyliczyć jaka szerokość ma być takiej rabaty i co ile posadzic od siebie rośliny nie wiem czy będę umiała te stopki, to trzeba bo sznurku?
Anulka 18:41, 07 maj 2020

Dołączył: 28 gru 2016
Posty: 46
Między tymi stopkami na całej długości rabaty zaprojektowała yrzmielina czy owa roślina stworzy mi taki dywan aby wyscieliła całą rabate( mniej plewienia)chodzi o yrzmielina płożącą evergold czy coś taliego
A_gawa 19:53, 07 maj 2020


Dołączył: 18 sie 2012
Posty: 1468
Anulka napisał(a)
Między tymi stopkami na całej długości rabaty zaprojektowała yrzmielina czy owa roślina stworzy mi taki dywan aby wyscieliła całą rabate( mniej plewienia)chodzi o yrzmielina płożącą evergold czy coś taliego


Aniu, jeśli roślina osiąga średnicę np. 50 cm, to sądzę takie co 50 cm. Musisz wybrać "swoje" rośliny i przeczytać jak szerokie/wysokie rosną. Później na bazie tych średnic liczysz całą potrzebną szerokość.
Danusia też miała jeden z ostatnich artykułów na temat błędów popełnianych w ogrodzie ozdobnym. Przeczytaj co spokojnie. Tam pisze co ile cm sadzi rośliny.

Trzmielina zajmie tyle rabaty ile jej pozwolisz. Wszystkie plozace tak mają. To świetna roslinka.
Teraz sezon sadzenia w pełni. Pomogłam tyle ile umiałam, resztę musisz szukać sama. Dużo tu odpowiedzi na Twoje pytania, tylko musisz prześledzić wątki. Ja na tym zęby zjadłam.
Na pewno na coś się zdecydujesz. Daj sobie czas, żeby być pewną tego co robisz.
____________________
Agnieszka - W cieniu uśmiechniętego anioła
Anulka 22:00, 07 maj 2020

Dołączył: 28 gru 2016
Posty: 46
Ok dziękuję bardzo
karolccia 01:33, 08 maj 2020


Dołączył: 14 kwi 2020
Posty: 15
AlinaP napisał(a)

Dzień dobry. Kilka razy pisałam z telefonu i zjadało mi posta, lub nie mogłam dołączyć zdjęcia. Dopiero po uwolnieniu pamięci z tysięcy zdjęć było to możliwe. Właśnie wtedy zwracałam uwagę, że rysunek jest nieczytelny.
Wyjaśniło się. te poziome kreski po prawej to brzozy. Zauważyłam też nierówne tuje w żywopłocie. Przy przesadzaniu warto zachować jak najbardziej zwartą bryłę korzeniową i egzemplarze przesadzane skrócić od góry, żeby im pomóc w przyjęciu się. Podlewanie potem to podstawa. Zapewne żywopłot będziesz kiedyś równać.
Mówiłam o ciężkim sprzęcie, ale też kilku mężczyzn może wykonać przesadzanie.
Czy warto wykonać koło? Myślę, że warto. Będzie to taka rabata do oglądania z bliska. (kącik wypoczynkowy). Może na obwódkę żurawki?
Pozdrawiam.


Witaj, u mnie rewolucja. Myślałam o tym, co napisałaś. Szykuję miejsce do przesadzenia tuj z koła. Przeniosę je pod ogrodzenie. Mam nadzieję, że dam radę, a rośliny będą zadowolone z przeprowadzki. Prawdopodobnie zabiorę też oliwnik. Wobec uwolnienia się od obrazu, roślin z koła, z przeszłości, mogę posadzić tam wszystko co jest światłolubne. Żurawki lubię, mam ich sporo w ogrodzie ale mogłyby rosnąć tylko od strony ławeczki, bo od ulicy jest południe, "patelnia".
Zastanawiam się nad drzewem. Mam też trzy kolumnowe cisy, które miałam przesadzić. Może zostawić je w kole tylko posadzić bliżej siebie, żeby stworzyły geometryczną formę. Chodzi mi po głowie też pomysł posadzenia 3 drzew, kolumnowych, w linii prostej przez środek koła. Gdyby był prostokąt byłoby cudnie, a w kole? Mam o czym myśleć. Od jutra biorę się za przesadzanie. Cieplutko pozdrawiam.
justogrod 13:47, 08 maj 2020

Dołączył: 24 sty 2020
Posty: 2
korzystajac z Waszych wskazowek wymyslilam cos takiego. Prosze doradzcie co zmienic




niezdecydowana napisał(a)
Witam,


chcialabym prosic o pomoc w wyborze - jakie krzewy badz drzewa zasadzic jako tlo dla przyszlych nasadzen - gleba gliniasta, strona poludniowa, wietrzna - silne wiatry poludniowo-zachodnie. Za ogrodzeniem jest stary sad, ktorym sasiad sie nie zajmuje .

Moj wstepny project zaklada
1 lawenda wzdluz podjazdu, przy bramie rozaneczniki i kwiaty wiosenne
2) skarpa z lawenda, szalwia, macierzanka, jalowcem green carpet, irga, malymi sosnami
3) prosba o pomoc - myslalam o kilku sliwach wisniowych albo o wiśniach osobliwych, ale obawiam sie jak to bedzie wygladalo przy takiej ilosci
Doradzcie prosze jakie krzewy/drzewa zasadzic na poludniowej granicy dzialki.





AlinaP 15:03, 08 maj 2020


Dołączył: 10 mar 2017
Posty: 811
karolccia napisał(a)


Witaj, u mnie rewolucja. Myślałam o tym, co napisałaś. Szykuję miejsce do przesadzenia tuj z koła. Przeniosę je pod ogrodzenie. Mam nadzieję, że dam radę, a rośliny będą zadowolone z przeprowadzki. Prawdopodobnie zabiorę też oliwnik. Wobec uwolnienia się od obrazu, roślin z koła, z przeszłości, mogę posadzić tam wszystko co jest światłolubne. Żurawki lubię, mam ich sporo w ogrodzie ale mogłyby rosnąć tylko od strony ławeczki, bo od ulicy jest południe, "patelnia".
Zastanawiam się nad drzewem. Mam też trzy kolumnowe cisy, które miałam przesadzić. Może zostawić je w kole tylko posadzić bliżej siebie, żeby stworzyły geometryczną formę. Chodzi mi po głowie też pomysł posadzenia 3 drzew, kolumnowych, w linii prostej przez środek koła. Gdyby był prostokąt byłoby cudnie, a w kole? Mam o czym myśleć. Od jutra biorę się za przesadzanie. Cieplutko pozdrawiam.

Dzień dobry. Są zurawki, które lubią słońce. 6 m. średnicy to niewiele. W postach, które mi zjadło pisałam, że jest nawet nieproporcjonalnie małe w stosunku do pow. trawnika.
Stąd propozycja powiększenia bocznych rabat.
Wolałabym, żeby ktoś kompetentny się jeszcze odezwał, bo jak piszesz o pomysłach posadzenia trzech drzew w jednej linii w kole, moje poczucie estetyki płacze. W kwadracie tym bardziej. Wybacz.
Ktoś powie: to Twój ogród. Chcę doradzić dobrze.
Czy masz gdzieś hortensje? Może one na środku? Obwodka dowolna. Wiosną krokusy. Może klon palmowy?
Mierzyłam w przybliżeniu krokami, jaką szerokość ma mój Artropurpureum i okazuje się, że ok 4 m. Mam go 8 lat, kupiony jako większe drzewko. Można też dostać całkiem duże egz. Cisy są dość małe i proponowałabym je wkomponować w rabaty boczne. Kiedy urosną, staną się widoczne. Takie wykrzykniki. To znaczy, ze Danica też zabierasz? Wymyśl dla nich dobre miejsca.
Pozdrawiam
____________________
Ala
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies