Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Pojedyncze pytania na temat projektowania rabat

Pokaż wątki Pokaż posty

Pojedyncze pytania na temat projektowania rabat

karolccia 09:32, 11 maj 2020


Dołączył: 14 kwi 2020
Posty: 15
AlinaP napisał(a)

Dzień dobry. Są zurawki, które lubią słońce. 6 m. średnicy to niewiele. W postach, które mi zjadło pisałam, że jest nawet nieproporcjonalnie małe w stosunku do pow. trawnika.
Stąd propozycja powiększenia bocznych rabat.
Wolałabym, żeby ktoś kompetentny się jeszcze odezwał, bo jak piszesz o pomysłach posadzenia trzech drzew w jednej linii w kole, moje poczucie estetyki płacze. W kwadracie tym bardziej. Wybacz.
Ktoś powie: to Twój ogród. Chcę doradzić dobrze.
Czy masz gdzieś hortensje? Może one na środku? Obwodka dowolna. Wiosną krokusy. Może klon palmowy?
Mierzyłam w przybliżeniu krokami, jaką szerokość ma mój Artropurpureum i okazuje się, że ok 4 m. Mam go 8 lat, kupiony jako większe drzewko. Można też dostać całkiem duże egz. Cisy są dość małe i proponowałabym je wkomponować w rabaty boczne. Kiedy urosną, staną się widoczne. Takie wykrzykniki. To znaczy, ze Danica też zabierasz? Wymyśl dla nich dobre miejsca.
Pozdrawiam


Witam,
Może nie doprecyzowałam. Bo jeśli wiem ja, to wydaje się oczywiste, że także inni wiedzą. Gdybym sadziła trzy drzewa w linii prostej to wykopałabym prostokąt ale koło już mam i nie wiem, czy wyjdzie zmiana kształtu. Naoglądałam się zdjęć pięknych ogrodów i stąd chaos. Szmaragdy przesadzone. Rosną daleko od siebie, co 115 - 120 cm, są miedzy nimi prześwity. Tak miało być. Danica będzie rosła przed Szmaragdami. Przy wejściu jest jedna duża Danica, dosadzę do niej te dwie. Pomiędzy Szmaragdy a Danicę chcę posadzić coś wyższego, myślę, że w żółtym kolorze, żeby rozjaśnić kąt i oddzielić od siebie rośliny o podobnym kolorze zieleni, by się nie zlały w całość. Szukam na Ogrodowisku, co posadzić pomiędzy. Sadzą trawy, hortensje a nawet drzewa. Hortensje mam, w liczbie 9 sztuk, z tego dwie posadzone przy brzozach, od strony ławki. Z żurawek mam obwódki, są przepiękne ale silne słońce przypala listki. Klon palmowy odpada, są w tym miejscu przeciągi, wieje niemiłosiernie. Rosło tam kiedyś drzewo brzoskwiniowe, które musiałam zabrać i oczar. W lecie patelnia, w zimie wiatry. Cis, zostanie przeniesiony. Zabiorę z koła wszystkie rośliny. Może zrobię tak, jak radziłaś na początku. Jedno drzewo i coś niższego przy nim, nie za dużo, by nie było bałaganu. Uczę się, żeby nie sadzić wszystkiego. Lecę do ogrodu. Zrobię zdjęcia
EwaAnna 10:05, 11 maj 2020


Dołączył: 11 maj 2020
Posty: 37
Witam serdecznie,

Planuję obsadzić 2 rabaty sąsiadujące z wjazdem do domu. Rabaty os strony zachodniej. Rabata sąsiadująca z ogrodzeniem ma zaledwie 60 cm co stanowi niemałe ograniczenie przy planowaniu nasadzeń. Rabata sąsiadująca z domem jest nieco szersza, ma nasady z cisa pośredniego, jest miejsce na jedno drzewo szczepione na pniu ( czerwony klon/śliwa) na obrzeżach planowałam fioletowy akcent z kocimiętki lub lawendy oraz stipy (pony tails) przy krawędziach żurawki fiolet/ bordo/limonka.
Wąską rabatę chciałbym zaplanować w nawiązaniu do przeciwległej jednak 19 m rabaty o szer 60 cm to dla mnie wyzwanie.
Bardzo proszę o pomoc, sugestie, komentarze. Serdecznie dziękuję, Ewa
____________________
Zielonego Atelier Początki *** W życiu potrzebujesz albo INSPIRACJI albo DESPERACJI***
Aneta1309 12:34, 11 maj 2020


Dołączył: 02 lip 2011
Posty: 1964
Może wzdłuż ogrodzenia tylko cis a na drugiej niższy szpaler jako nawiązanie raczej nie robiłabym w tym miejscu na całej długości i do tego jakieś rośliny. Chyba dobrze kombinujesz a tam masz słońce czy cień?
____________________
Aneta - Jak więcej błędów nie popełnić......?
EwaAnna 13:32, 11 maj 2020


Dołączył: 11 maj 2020
Posty: 37
Dziękuję za odpowiedź

Jest to strona zachodnia. Do południa cień po południu słońce.
W kolumnie wstawiłam tylko 4 cisy aby zasłonić widok na budynek gospodarczy ponieważ w tym miejscu widok długo nie ulegnie zmianie.

Na 19 m rozważałam

- szpaler róż pudrowy róż z lawendą ( wersja 1)
- połączenie derenia ( kilka sztuk) , traw( stipa / rozplenica - choć ta druga wymaga pewnie więcej miejsca) z lawendą, traw z jeżówkami oraz żurawek do nawiązania z rabatą po drugiej stronie ( wersja 2)
- polaczenie tawuł( kilka sztuk ) traw ( stipa) z lawendą i czosnkami i może tulipanami ...

Na siatce docelowo planowałam zimozielony bluszcz..

Proszę o opinię
Pozdrawiam, Ewa
____________________
Zielonego Atelier Początki *** W życiu potrzebujesz albo INSPIRACJI albo DESPERACJI***
AlinaP 15:20, 11 maj 2020


Dołączył: 10 mar 2017
Posty: 811
karolccia. Znasz swój ogród, wiesz, skąd wieje najbardziej, wobec tego zrób jakieś nasadzenia, żeby wyhamować wiatr. Rozbudowane boczne rabaty miały temu służyć. Nie wiem, czy prawego górnego rogu też nie zaokrąglić. W związku z tym, że już jakieś prace nad kołem zostały wykonane i widzę przed lawką jakiś łuk, nie proponowałam czegoś innego. Traktuj ogród całościowo. Środkowa rabata w kształcie kwadratu lub prostokąta raczej powinna być połączona z tą przed domem chociażby. Nawet nie wiem, czy taka istnieje? Oderwana solo na trawniku, lepiej niech będzie kołem.
Gdyby proste linie, to rabaty boczne też w ten sposob.
Prognozowano 3 dni deszczu, teraz świeci słońce, więc może cieniuj przesadzone tuje białą włókniną, kiedy będzie prażyć.
Pozdrawiam
____________________
Ala
Malgosik 16:47, 11 maj 2020


Dołączył: 06 sie 2012
Posty: 10477
EwaAnna
Czy sąsiedzi zgodzą się na bluszcz na siatce?
Nie chcesz się tam osłonić?
Jeśli chcesz, posadzic można tuje Smaragd. Albo rząd kolumnowych drzew typu Grab, a na siatce ten bluszcz. Nie licz tylko że on Ci szybko zrobi zasłonę. Na tej waskiej rabacie są trudne warunki. Nie nastawiałabym się na spektakularne kwitnienie.
Raczej trawy i coś co zniesie słońce np. Rozchodniki, jeżówki, lawenda, pierowskia. Cebulowe zawsze możesz wsadzić. Dadzą Kolor, bo kupisz dużą cebulkę i na jedno kwitnienie wystarczy.
____________________
Ogród na glinie
A_gawa 21:05, 11 maj 2020


Dołączył: 18 sie 2012
Posty: 1468
Czy zabezpieczacie dziś róże na ewentualne opady śniegu czy przymrozki? U mnie wieje już jak wściekłe i pada.
Mieszkam na górce, wieczne wiatry.
Jedyny minus, a bardzo dokuczliwy.
____________________
Agnieszka - W cieniu uśmiechniętego anioła
EwaAnna 23:54, 11 maj 2020


Dołączył: 11 maj 2020
Posty: 37
Małgosik,

Dziękuję za cenne uwagi
Od strony wschodniej mam tuje szmaragdowe , od południowej szmaragd+ gold, od północnej strony tuje szmaragdowe ...
Dlatego chciałam ich uniknąć na stronie zachodniej i wprowadzić tam kolorowe akcenty

Co do bluszcza na siatce i jego akceptacji - jest ok, bardziej martwil mnie żywopłot liściasty ponieważ zafundowałabym sąsiadom konieczność grabienia liści .

Ten powód również odwiódł mnie od róż ..., mimo że oczami wyobraźni widzialam ten szpaler .

Pozdrawiam
Ewa
____________________
Zielonego Atelier Początki *** W życiu potrzebujesz albo INSPIRACJI albo DESPERACJI***
Ivo 13:04, 12 maj 2020


Dołączył: 20 kwi 2020
Posty: 258
A ja ponownie po prośbie
Czy wariant nr 4 na rabatę jest dobry?

https://www.ogrodowisko.pl/watek/10381-lepiej-pozno-niz-wcale-dojrzewanie-ogrodowe?page=5
____________________
Iwona - Lepiej późno niż wcale - dojrzewanie ogrodowe
A_gawa 22:29, 12 maj 2020


Dołączył: 18 sie 2012
Posty: 1468
Co posadzilibyście obok kosodrzewiny? Rozplenice to dobry pomysł?
____________________
Agnieszka - W cieniu uśmiechniętego anioła
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies