Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Pojedyncze pytania na temat projektowania rabat

Pokaż wątki Pokaż posty

Pojedyncze pytania na temat projektowania rabat

KamilaTr 22:56, 12 maj 2020

Dołączył: 14 maj 2018
Posty: 4
Witajcie! Mam do obsadzenia kawałek ogrodu o powierzchni 18x 16 m. Wzdłuż ogrodzenia wsadzona jest thuja columna (która w tym roku bardzo polubiła się przewracać) Na początku był plan, że na tej lekkiej skarpie będą tylko jałowce, bo stanowisko jest cały czas słoneczne i do tego trawnik. "Niestety" chyba nie powstrzymam się przed zrobieniem tutaj głównej części ogrodu. I tutaj moje pytanie, chyba najważniejsze, żeby móc zacząć: czy mogę zrobić nasadzenia przed skarpą/ na niej, zostawiając te jałowce? Czy koniecznie trzeba je usunąć? W całym ogrodzie jest lekki spadek, więc ta mała skarpa jest raczej nieunikniona. Na fotce widać też przygotówkę pod altanę. Co myślicie? Z góry dziękuję A gdyby ktoś miał wizję, co tu wsadzić albo chociaż jak poprowadzić rabatę, to ozłocę

Anulka 05:15, 13 maj 2020

Dołączył: 28 gru 2016
Posty: 46
Jestem w trakcie zakładania rabaty i tak się zastanawiam, gdyż nie chce żadnej szmaty tylko np kora gdzieś na forum przeczytałam iż aby chwasty nie rosły sypie się 80lworek na metr2, czyli muszę zasadzić rośliny na tzw wzniesieniach???macie może jakieś fotki jak to powinno wyglądać?
Wiaan 08:29, 13 maj 2020


Dołączył: 01 cze 2017
Posty: 5259
A_gawa napisał(a)
Co posadzilibyście obok kosodrzewiny? Rozplenice to dobry pomysł?

Widziałam takie zestawienie na żwirowej rabacie, wyglądało fantastycznie
____________________
Aneta Ogrodowe wariacje
Ewab26 23:13, 13 maj 2020

Dołączył: 04 wrz 2019
Posty: 65
Witam.

Co tu jeszcze dosadzić?
Jak już azalie przekwitną będzie pusto i ponuro.
Proszę o radę.
A_gawa 08:59, 14 maj 2020


Dołączył: 18 sie 2012
Posty: 1468
Ewab26 napisał(a)
Witam.

Co tu jeszcze dosadzić?
Jak już azalie przekwitną będzie pusto i ponuro.
Proszę o radę.


Nie wiem jaka tam strona świata, nie wiem jaki masz styl ogrodu i rozmiar tej rabaty, ale przy pięknym tarasie nie sadziłabym kosodrzewiny - chyba, że ją uwielbiasz. Jeśli tak, to dosadziłabym rozplenicę - wybierz sobie odmianę, mają różne kolory "kotków".

Możesz zamiast kosodrzewiny dać żółtą trzmielinę na pniu (3 szt.), a pod nią azalie japońskie w jednym kolorze (3 szt. jedna obok drugiej) do tego kilka sztuk żurawki w kolorze czerwonym lub rudym lub limonkowym, lub zielono-białą trzmielinę płożącą. Jak masz gotówkę, to można kupić cis.
____________________
Agnieszka - W cieniu uśmiechniętego anioła
Wiaan 09:18, 14 maj 2020


Dołączył: 01 cze 2017
Posty: 5259
A-gawa fajne masz pomysły czy zechciałabyś zerknąć na stronie 959, tam napisałam prośbę o poradę i wstawiłam fotki, będziesz miała zapewne świeże spojrzenie a ja pewnie przekombinuję
____________________
Aneta Ogrodowe wariacje
A_gawa 11:54, 14 maj 2020


Dołączył: 18 sie 2012
Posty: 1468
Wiaan napisał(a)
Dzień dobry, proszę o podpowiedź jak zagospodarować rabatę ze zdjęcia w ciągu z tujami. Tutaj na skraju kamieni rosnę wrzośce i myślałam o małym wrzosowisku urozmaiconym tak aby po podcięciu wrzośców było ciekawie. Drugie zdjęcie pokazuje jak wyglądają nasadzenia sąsiadujące - raczej iglaście z domieszką bukszpanów, hakone i magnolii.
Szerokość wraz z rosnącymi tujami to 2,2m a dł.10 m i będzie tutaj kora. Myślę o hortensjach limelight i trawach podsadzonych w nogach kulami w ciągu i wkomponowaniu wrzosowiska, ale jak to ładnie połączyć. Lubię nowoczesny minimalizm i aby nie było pstrokato Na końcu rabaty przy domku rosną rozplenice i aurea nana jak na zdj. z lata. Tam, nawet zaczęłam kombinować z hortką ale teraz poszerzyłam rabatę i chcę to dokończyć. Może jakieś 3 małe drzewka albo jedno większe. Wystawa słoneczna, ściana jest od północy więc słonka dużo. Liczę na Was


Załóż swój wątek.
Jak nie pomogę, to przynajmniej będziesz wiedziała czego nie chcesz.

Będę w nocy.
____________________
Agnieszka - W cieniu uśmiechniętego anioła
Ewab26 12:35, 14 maj 2020

Dołączył: 04 wrz 2019
Posty: 65
A_gawa napisał(a)


Nie wiem jaka tam strona świata, nie wiem jaki masz styl ogrodu i rozmiar tej rabaty, ale przy pięknym tarasie nie sadziłabym kosodrzewiny - chyba, że ją uwielbiasz. Jeśli tak, to dosadziłabym rozplenicę - wybierz sobie odmianę, mają różne kolory "kotków".

Możesz zamiast kosodrzewiny dać żółtą trzmielinę na pniu (3 szt.), a pod nią azalie japońskie w jednym kolorze (3 szt. jedna obok drugiej) do tego kilka sztuk żurawki w kolorze czerwonym lub rudym lub limonkowym, lub zielono-białą trzmielinę płożącą. Jak masz gotówkę, to można kupić cis.


Witam.
Dzięki za odpowiedź.
Myślę że rozplenica to będzie dobry pomysł też o niej myślałam.
Kosodrzewina zostaje
Swoją drogą piękny masz ogródek na skarpach. Łatwo nie jest takowy zagospodarować.
Anulka 22:08, 14 maj 2020

Dołączył: 28 gru 2016
Posty: 46
1. Czy odległość 100cm między miskantem A lizakiem nie jest za duża, jest tam dużo miejsca? Jeśli jest ok to może wsadzić tam rozchodnik okazały jakiś rozowy kolor tak między miskant troszkę wysunięty do przodu?
2. Pod czereśnia myślę wsadzić funkcję

3. W stopkach na jesieni zasadze czosnku, zastanawiam się czy te stopki nie zrobić przy każdym lizaki zrezygnowalabym wtedy z danica.
Szalonaona77 22:19, 14 maj 2020

Dołączył: 05 maj 2019
Posty: 45
Witam
Proszę o odp czy 3x platan klonolistny Alephen’s Globe szczepiony na pniu korona kulista będzie dobrym pomysłem na tej rabacie. Czy odległość miedzy drzewami 2 metry będzie wystaczającą ? Ew jakie inne 3 drzewa na pniu można by było tu posadzić ? Na dole rosną już lawendy i rozplenice hamlen, za nimi przy płocie krzewy tawuły.

Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies