Gdzie jesteś » Forum » Ogród » Żywopłot mieszany

Pokaż wątki Pokaż posty

Żywopłot mieszany

Margot939 09:29, 25 wrz 2015


Dołączył: 10 wrz 2015
Posty: 5
W zasadzie taki sam problem mam z dereniem białym elegantissima Potrzebuję go przyciąć żeby się zagęścił co oczywiście należy czynić na wiosnę, zanim wypuści liście. Chciałabym też pozyskać z niego gałązki do rozmnożenia. Jaki będzie najlepszy kompromis co do pory cięcia żeby upiec dwie pieczenie przy jednym ogniu:?
____________________
Karol99 16:22, 25 wrz 2015


Dołączył: 01 mar 2014
Posty: 11801
Wiosną, na początku marca.
____________________
Karol- Ogród tworzony z pasją *** Wizytówka
Elinka 11:16, 11 paź 2015

Dołączył: 05 paź 2015
Posty: 597


Prosze pomozcie mi skomponowac nasadzenia na pierwsza linie od ogrodzenia w to puste miejsce miedzy swierkiem klujacym a 3 kolumnowymi swierkami.
Jest to ok 12 m srodkowy fragment poludniowej strony. Na poczatku tej sciany jest 7 tui kolumn potem 3 zielone swierki kolumnowe uzupelnione jasnym jasminowcem potem dziura i dalej swierk klujacy odsuniety od ogrodzenia o jakies 2 m dalej jest 20 cisow hicksi i dochodzimy do naroznika gdzie 2 jodly kalifornijskie i chyba jodla kaukaska .na sasiedńiej scianie sa serby, tuje szmaragd i yellow ribbon.

Myslalam zeby ze sweirkiem dac ze 3 kolumnowe lisciaste jakies buki np. A w tej dziurze moze jakas Kompozycje z jalowcow spartam zywotnikow aurescens i cyprysikow srebrnych colimnaris, podoba mi sie choina kanadyjska ale jak ja w to wlaczyc. Z przodu na tej rabacie bedzie ambrowiec i buk czerwony .

Prosze o jakas podpowiedz.
____________________
elinkowy-ogrod
Gardenarium 12:34, 12 mar 2016


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308

Informacja: Wątek został przeniesiony przez moderatora z Polecane drzewa i krzewy liściaste

Beata333 napisał(a)
Co sądzicie o forsycji na żywopłot??? Macie doświadczenia na ten temat??? Kiedy kwitnie wygląda pięknie.

Chętnie skorzystam z wiedzy mądrzejszych

Beata



Karol99 napisał(a)
Ogołacaja się od dołu strasznie jak się niewłaściwie je tnie. Ja bym nie posadził.



miskka napisał(a)
Codziennie jeżdżę do pracy wzdłuż takiego żywopłotu. Cięty jest okropny - kwitnie tylko na kocówkach gałązek, jest łysy i rzadki. To oczywiście kwestia także niewłaściwej pielęgnacji, ale chyba trudno go ciąć umiejętnie by kwitł po całości... Zresztą jest piękny tylko wiosną - potem to już zwykły zielony krzew.


To najgorsza wersja z możliwych. Jest tyle piękniejszych krzewów np. hortensje bukietowe.
Forsycja krótko kwitnie, odbijają takie długie gałęziska, okropnie to wygląda. To krzew z czasów komuny, wszędzie jest na starych osiedlach.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Beata333 12:34, 12 mar 2016

Dołączył: 09 mar 2016
Posty: 43

Informacja: Wątek został przeniesiony przez moderatora z Polecane drzewa i krzewy liściaste

Dziękuję!!! Bardzo się cieszę, że tu dotarłam. Pani Danusiu dzięki Pani artykułom o ogrodach naturalistycznych poszerzyłam znacznie horyzonty myślenia. Jestem pełna uznania.

Do zagospodarowania mam działkę 1500m. Rok temu udało mi się ręcznie zerwać darń ( ugór od 15 lat, perz na perzu, widły w akcji ) z 90 m kw i zrobić warzywnik. Działka jest prostokątna ok 27 x 50m.

Części długie przypadają południe-północ. Od północy sąsiad czepialski. Tam też planuję żywopłot w miejsce pięknych modrzewi, których mi bardzo żal.

Pierwotnie myślałam o forsycjach,bo je lubię. Ale już wiem, że nie warto. Dziękuję.

Potem o szmaragdach - dziękuję za wskazówki. Mam ten pomysł cały czas na myśli, ale analizuję też inne opcje.

Może znowu modrzewie, a może berberysy?

O co mi chodzi? Zależy mi na : zasłonięciu - wystarczy do 2 m, w miarę naturalnym wyglądzie roślin - niekoniecznie geometrycznym, ładnym kolorze - jako tło dla innych nasadzeń. Podobają mi się kształty rozłożonych gałązek berberysów zwisające w różnych kierunkach - może coś bardziej romantycznego niż tuje?.

Dziękuję za wszelkie podpowiedzi.

Beata

Beata333 12:34, 12 mar 2016

Dołączył: 09 mar 2016
Posty: 43

Informacja: Wątek został przeniesiony przez moderatora z Polecane drzewa i krzewy liściaste

Zapomniałam napisać - działka bardzo słoneczna.
Gardenarium 12:35, 12 mar 2016


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308

Informacja: Wątek został przeniesiony przez moderatora z Polecane drzewa i krzewy liściaste

Zrób w takim razie żywopłot mieszany, naturalistyczny i już nic nie tnij, albo lekko. Drzewa pomiędzy krzewami.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Beata333 12:35, 12 mar 2016

Dołączył: 09 mar 2016
Posty: 43

Informacja: Wątek został przeniesiony przez moderatora z Polecane drzewa i krzewy liściaste

Trafiła Pani w środek tarczy.

To świetny pomysł. ( ciekawe co zrobi sąsiad, hi,hi )

W takim razie muszę pogłębić wiedzę botaniczną, bo to prawdziwe wyzwanie.

Rozejrzę się co rodzimego tam rośnie, zgodnie z Pani wskazówkami z artykułu.

Planuję też kilka drzewek owocowych.

Zasadziłam już dwa lata temu jagody kamczackie szt 3 i 2 maliny Polana. Tyle dla własnych potrzeb. Planuję troszkę borówek jeszcze, może 3-4 krzaczki i jakieś maliny wsześniejsze niż Polana.

Na środku części ogrodowej działki mam 15-letnią brzozę samosiejkę, a obok orzech włoski - mały, wsadzony przez Tatę kilka lat temu.

Na rabacie w ogródku przyjęły mi się dobrze właśnie berberysy ( połączyłam kilka odmian w kolorową kompozycję ), dlatego o nich pomyślałam.

Jeszcze raz bardzo dziękuję!
Gardenarium 12:35, 12 mar 2016


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308

Informacja: Wątek został przeniesiony przez moderatora z Polecane drzewa i krzewy liściaste

Zaplanuj drzewa przyjazne ptakom, mające smaczne owoce, oraz będące schronieniem dla nich. Świdośliwę, róże pomarszczone, ogniki. Możesz tworzyć grupy, poprzetykać krzewami o kolorowych liściach, berberysami, dereniami, hortensjami dla efektu estetycznego i dla ludzi

Poprzeglądaj galerie zdjęciowe w moich artykułach pod tagiem natura

http://www.ogrodowisko.pl/tag/natura
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Beata333 12:35, 12 mar 2016

Dołączył: 09 mar 2016
Posty: 43

Informacja: Wątek został przeniesiony przez moderatora z Polecane drzewa i krzewy liściaste

Dziękuję, no właśnie, świdośliwa, ogniki.

Zasadziłam 2 lata temu styraka, przyjął się, ma chyba z 70 cm. Nie wiem czy dobrze, bo jest w pełnym słońcu.

Kilka metrów dalej iteę wirgilijską. Dość wolno rośnie, ale pięknie przebarwia się na purpurowo jesienią. Nie wiem co zrobić żeby była bujniejsza.

W przodzie ogródka ( wejście od strony zachodniej ) zasadziłam białą forsycję. Ma piękne liście, ale kwiatków mało.
Ale prawdziwie zachwyciła mnie obiela Niagara. Kupiłam takie malutkie witki, niepozorne, bałam się czy przeżyje, a jak wypuściła kwiaty to radość była.

Myślałam jeszcze o wiśni piłkowanej, bo podobają mi się kwiaty, żeby była widoczna z okna.

Może głóg?

Ma Pani rację - ptaki chętnie się zlatują, sikorki, gile, sójki, nawet dzięcioł .

Od wschodu, gdzie ogród ma być, mam miejsce zaciszne i dużo słońca.

Część zachodnia działki ( od ulicy ) będzie docelowo w cieniu, jak stanie malutki domek i zasłoni tę część, bo jeszcze go nie ma. Jest tylko budynek gospodarczy. Do budowy domku jeszcze daleko, a ja już nie mogę wytrzymać i kombinuję z nasadzeniami.

Oczywiście berberysy obowiązkowo będą.

Zasadziłam rok temu migdałka trójklapowego i niestety rośnie trochę krzywo. Jest podwiązany,ale ciągle się przegina na południową stronę. Nie za bardzo wiem jak skutecznie temu przeciwdziałać.

Co Pani sądzi o krzewuszkach cudownych?

Na samym końcu ogrodu, przy wschodnim płocie, zostały jeszcze modrzewie, czy mogę pod nimi posadzić rododendron?

Przepraszam za taki długi post i dziękuję za życzliwość i pomoc!
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies