Gdzie jesteś » Forum » Nasze ogrody » Ogrodowa przygoda Łukasza :)

Pokaż wątki Pokaż posty

Ogrodowa przygoda Łukasza :)

Madzenka 22:38, 12 kwi 2014


Dołączył: 22 sty 2012
Posty: 57998
To ja proszę nazwę suplementu na prive...
____________________
Madżenka ~~~~~ Madżenie ogrodnika sezon 2017 ~~~~~ Fotorelacje ~~~~~ Wizytówka
Luki 10:07, 13 kwi 2014


Dołączył: 10 cze 2013
Posty: 8909
Dlaczego warto przesiewać kompost

Przy okazji przesiewania kompostu w tym tygodniu natchnęło mnie na zrobienie kilku zdjęć informacyjnych i ostrzegających o niebezpieczeństwie czychającym w złocie ogrodnika.

Na początku wybieram materiał z kompostownika na taczke, jak widać wiele w nim patyków i grubszych grudek, które jeszcze mogą troszke polężeć na kompoście.



Do przesiewania używam skrzyneczki plastikowej.


Dla zdrowia kręgosłupa przesiwam na stojąco, co przy okazji daje doskonały widok na to co spaduje na czarną góre kompostu, a czasem mogą to być nieporządane 'rzeczy'
Niestety są to pędraki chrabąszcza majowego, które w szczególności lubią przebywać w kompoście.


Przy przesiewaniu widać dokładnie jak mniejsze osobniki spadają już na przesiany kompost, większe zostają w skrzynce i nie sposób ich nie zauważyć.



Po przesianiu 'grube' resztki wracają na kompost, pędraki są skazywane na brutalną utylizacje.


Z dwóch taczek nieprzesianego kompostu, wyszło pięc wiaderek do dalszego przerobu i trzy 60litrowe worki pięknego i czystego od robactwa kompostu.
Pędraków z roku na rok w kompoście jest coraz mniej. Z dwojga złego lepiej jak siedzą w kompoście, z którego łatwo je wyłowić niż mają robić szkody w ogrodzie
Nieprzyjemny widok....


I ten bardziej przyjemny świeży, pachnący, zdrowy komost idealny do sadzenia roślin i sypania po rabatach.



UWAGA nie mam 100% pewności, że w kompoście znalazłem pędraki chrabąszcza majowego są to najprawdopodobniej pędraki kruszczycy złotawki, które w kompoście są pożyteczne i nie zjadają korzeni roślin.
____________________
Ogrodowa przygoda Łukasza II, cz.I, Biało różowy, Wizytówka Łukasz
admete 10:27, 13 kwi 2014


Dołączył: 14 kwi 2012
Posty: 8812
Cześć

Dzisiaj na raty nadrobiłam sobie Twój wąteczek.
Dopiero obejrzałam i przeczytałam o akcji sprzed tygodnia - i jestem znowu pod wielkim wrażeniem .
Miałam pytać czy WAS JEST DWÓCH??????


Ale teraz widzę po akcji z kompostem(bo przecież na to też trzeba czasu i wytrwałości) stwierdzam że
JAK NIC JEST WAS TRZECH hahahahaha


Nowa rabata nabrała wspaniałego kształtu - wszystkie zmiany które robisz są na wielki plus

Udanej niedzieli życzę
____________________
Mój powstający ogród Jak zamienić glinę w wymarzony skrawek Ziemi
AlKa 10:38, 13 kwi 2014


Dołączył: 20 sie 2013
Posty: 2416
Uśmiałamsię zcudownego rozmnożenia Łukasza Akcja kompost wow A robale bllllllllllleeeeeee Dobrze że juz po śniadaniu. Pozdrawiam niedzielnie
____________________
pora na zmiany
ewsyg 10:49, 13 kwi 2014


Dołączył: 17 maj 2013
Posty: 11585
Zaskoczyła mnie ilość pędraków. Dobrze, że to zamieściłeś. Ja też będę przesiewać a nigdy tego nie czyniłam.
____________________
Ewa Pachnący różami, malowany bylinami, Skąpana w słońcu****
leon60 10:53, 13 kwi 2014


Dołączył: 04 maj 2013
Posty: 20181
Dobrze wiedzieć co czyha w kompoście dzięki za relacje
____________________
Ola - Moja codzienność *** Wizytówka
Luki 14:09, 13 kwi 2014


Dołączył: 10 cze 2013
Posty: 8909
admete bardzo dziękuje za te miłe słowa a wiesz, że zawsze chciałem mieć brata, ale występuje w jednym egzemplarzu i klonów brak, może i lepiej
Z rabatą będzie sporo problemu, bo nie wiem co na niej wymyślić, ale chyba dzisiaj mnie olśniło

Alka spokojnie nie klonują mnie, lepiej dla ludzkości
Robale paskudne, ale ile szkodników mniej w ziemi

Ewo kompostu na początku też nie przesiewałem, do momentu aż rozrzucając zauważyłem pędraka w ręcę i od 3 lat jade z koszykiem dobre na mięśnie rąk, a kompost jest lepszej jakośc taki pulchny

Olu fotki zrobiłem po to aby nikt nie zrobił sobie takiego kuku jak ja, bo już wrzuciłem kiedyś pare pędraczków w rabate z kompostem. Teraz jest już bezpieczniej
____________________
Ogrodowa przygoda Łukasza II, cz.I, Biało różowy, Wizytówka Łukasz
iwonaal 19:00, 13 kwi 2014


Dołączył: 26 paź 2012
Posty: 3905
Ja mam bardzo słabą wiedzę na temat przesiewania kompostu. Od dwóch lat tylko sypię. Wczoraj rozebraliśmy kompostownik, żeby go przenieść i co z zawartością, od czego zacząć?
____________________
Zakochana w ogrodach
Krys 19:24, 13 kwi 2014


Dołączył: 16 lis 2011
Posty: 8145
Też spotykam pędraki w kompostowniku i postępuję identycznie jak Ty,pozdrawiam
____________________
Krystyna - Hirutkowy raj:))
Luki 19:41, 13 kwi 2014


Dołączył: 10 cze 2013
Posty: 8909
Iwono górną częśc materiału z kompostu jeszcze nie przerobioną odłożyć gdzieś na bok a to co już przerobione i czarne po prostu przesiewać przez skrzynke lub jakieś sito. To co zostanie na sicie(skrzynce) wraca spowrotem na kompost a przesiany kompost na rabatki lub do sadzenia roślin się przyda. Do góry są zdjęcia przed i po przesiewaniu i co zostaje z przesianego

Krysiu jak dobrze, że mi się przypomniałaś. ZObaczyłęm wpis i od razu lampka mi się zaświeciła, że miałem napisać o żurawkach na słońce. Pamięc dobra, ale za krótka.
Wypisze odmiany, które dobrze, lub bardzo dobrze radzą sobie na słońcu i zdrowo rosną (nie sprawiają problemów)
Berry Smothie, Georgia Peach, Lime Marmelade, Marmalade, Sashay, Shanghai, Milan, Kassandra, Mahogany, Apple Crisp, Solar Eclipse, Redstone Falls, Sweet Tea, Southern Comfort, Burnished Bronze, Creole Night, Can Can, Cherry Cola, Ginger Peach, Sparkling Burgundy, Obsidian.
Wypisane żurawki i żuraweczki.
No i standardowo powtórze, żurawki bardzo dobrze znoszą mocne nasłonecznienie, jeżeli podłoże nie przesycha i jest wilgotne. Moje rosną na piaskach i daje rade utrzymać je na słońcu w nienagannym stanie Trzeba się liczyć, że przy upałach starsze lsitki zawsze mogą się troszke przypalić.
____________________
Ogrodowa przygoda Łukasza II, cz.I, Biało różowy, Wizytówka Łukasz
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies