Gdzie jesteś » Forum » Nasze ogrody » Ogrodowa przygoda Łukasza :)

Pokaż wątki Pokaż posty

Ogrodowa przygoda Łukasza :)

agatanowa 19:49, 13 kwi 2014


Dołączył: 13 mar 2013
Posty: 4543
Luki, chrabąszcze majowe występujace stadnie mnie zaskoczyły, choc nie powinny. Przecież dla nich taki kompost to doskonałe jedzonko, mnóstwo materii do przerobienia i napełnienia brzuszków.
Jak "stary" był materiał, który przesiewałeś?
____________________
Serdeczności z Starorzecze na górce ;) Agata
Luki 20:04, 13 kwi 2014


Dołączył: 10 cze 2013
Posty: 8909
Ostatni raz przesiewałem, ale tylko jeden worek we wrześniu. Najdłużej czeka się a pierwszy kompost, później nawet dwa razy w roku można mieć świeże 'złoto'. Mieszany materiał stała wilgotność i napowietrzanie przez przerzucanie, lub jak w moim przypadku nakłuwanie grubym prętem Przerzucanie przy wąskim i wysokim plastikowym kompostowniku jest kłopotliwe.
____________________
Ogrodowa przygoda Łukasza II, cz.I, Biało różowy, Wizytówka Łukasz
malgorzata_s... 20:05, 13 kwi 2014


Dołączył: 24 lip 2013
Posty: 33757
Lekcja poglądowa przerobiona Jak fajnie że jesteś Pozdrawiam
____________________
ogrod-cioci-cz-3/ Gocha - Ogród cioci czyli ciociogród cz. 2 / Ogród Cioci cz. 1/ Wizytowka ogrod-cioci-Gosi/
Luki 20:08, 13 kwi 2014


Dołączył: 10 cze 2013
Posty: 8909
"Jak fajnie że jesteś" Gosiu ogromnie dziękuje za takie słowa ogromnie miło się robi.


To jeszcze dzisaj kilka fotek już ogrodowych wrzuce bo u mnie cały czas się coś dzieje, a foek w zapasie sporo
____________________
Ogrodowa przygoda Łukasza II, cz.I, Biało różowy, Wizytówka Łukasz
Mille 20:16, 13 kwi 2014


Dołączył: 14 kwi 2012
Posty: 433
I ja poproszę o fotki, ale bez żyjątek takich jak wyżej, bo niektórzy jeszcze nie jedli kolacji...


O, 200 strona. staropolskim zwyczajem gratuluję
____________________
Milena - Ogród pod starym modrzewiem
malgorzata_s... 20:28, 13 kwi 2014


Dołączył: 24 lip 2013
Posty: 33757
Ja znów gapa nie zauważyłam. Gratki Luki
____________________
ogrod-cioci-cz-3/ Gocha - Ogród cioci czyli ciociogród cz. 2 / Ogród Cioci cz. 1/ Wizytowka ogrod-cioci-Gosi/
Pawlus 20:45, 13 kwi 2014


Dołączył: 23 sty 2013
Posty: 3007
Ale masz fajny ten kompost. Ja dopiero założyłem kompostownik. Trafiła tam zdarta darń znad stawu. Nadaje się to w ogóle?
Czekamy niecierpliwie na nowe zdjątka.
____________________
Trawiasto-hortensjowe ranczo ze stawem
Mathildis 21:13, 13 kwi 2014


Dołączył: 23 maj 2013
Posty: 4315
Luki napisał(a)
Dlaczego warto przesiewać kompost

Przy okazji przesiewania kompostu w tym tygodniu natchnęło mnie na zrobienie kilku zdjęć informacyjnych i ostrzegających o niebezpieczeństwie czychającym w złocie ogrodnika.

Na początku wybieram materiał z kompostownika na taczke, jak widać wiele w nim patyków i grubszych grudek, które jeszcze mogą troszke polężeć na kompoście.



Do przesiewania używam skrzyneczki plastikowej.


Dla zdrowia kręgosłupa przesiwam na stojąco, co przy okazji daje doskonały widok na to co spaduje na czarną góre kompostu, a czasem mogą to być nieporządane 'rzeczy'
Niestety są to pędraki chrabąszcza majowego, które w szczególności lubią przebywać w kompoście.


Przy przesiewaniu widać dokładnie jak mniejsze osobniki spadają już na przesiany kompost, większe zostają w skrzynce i nie sposób ich nie zauważyć.



Po przesianiu 'grube' resztki wracają na kompost, pędraki są skazywane na brutalną utylizacje.


Z dwóch taczek nieprzesianego kompostu, wyszło pięc wiaderek do dalszego przerobu i trzy 60litrowe worki pięknego i czystego od robactwa kompostu.
Pędraków z roku na rok w kompoście jest coraz mniej. Z dwojga złego lepiej jak siedzą w kompoście, z którego łatwo je wyłowić niż mają robić szkody w ogrodzie
Nieprzyjemny widok....


I ten bardziej przyjemny świeży, pachnący, zdrowy komost idealny do sadzenia roślin i sypania po rabatach.





Łukaszu , przepraszam ale nie zgadzam się z powyższym pędraki chrabąszcza majowego wyglądają ciut inaczej i na 1000% nie siedzą w kompoście.
W kompoście a także w lekko przekompostowanej korze lub resztkach drewna żywią się kruszczyca złotawka a także rohatyniec nosorożec. Jeśli dobrze widzę włoski na odwłoku to Twoje pędraki to prawdopodobnie kruszczyca złotawka.

spójrz tutaj http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/5aa7c2bdbc3fafee.html#
po prawej stronie zdjęcia pędrak chrząszcza majowego - ma takie przewężenie. Twoje pędraki chyba bardziej podobne do tego po lewej stronie zdjęcia czyli do kruszczycy złotawki?

dla zróżnicowania:
pędrak chrząszcza majowego
http://www.swiatkwiatow.pl/poradnik-ogrodniczy/chrabaszcze-majowe-id183.html
Guniak czerwczyk (chętnie objada truskawki)
http://img845.imageshack.us/img845/1792/p1100996rs.jpg
pędrak kruszczycy
http://choroby.kwiaty-ogrody.pl/wp-content/uploads/2013/03/kruszczyca-zlotawka-larwa.jpg


U mnie również w korze znajduję te drugie wraz z martwymi osobnikami dorosłymi, zeszłego roku nie zauważyłam ani jednego chrząszcza majowego za to dość dużo było kruszczycy złotawki.

Pędraki kruszczycy złotawki nie żywią się korzeniami. Nie niszczą roślin.

____________________
Anka Leśne Wzgórze; "Everything we hear is an opinion, not a fact. Everything we see is a perspective, not the truth." Marcus Aurelius
Luki 21:22, 13 kwi 2014


Dołączył: 10 cze 2013
Posty: 8909
No to fotki

Berberys po mocnym cięciu ładnie się zagęścił, bez liści bardziej przypominał kule... mus poprawić

Wygryzione przez ślimaki tulipany, pytanie kiedy ja takie czerwone sadziłem bo nie pamiętam.




____________________
Ogrodowa przygoda Łukasza II, cz.I, Biało różowy, Wizytówka Łukasz
AlKa 21:26, 13 kwi 2014


Dołączył: 20 sie 2013
Posty: 2416
Anka jak ty taka specjalistka od robali to mam pytanie jak te majowe zwalczyć, bo w zeszłym roku latały jak szalone koło mojego modrzewia i sosny. Obok sosny robiłam rabatę i podczas zrywania darni pare larw ukatrupiłam, ale obawiam się zmasowanego ataku...
____________________
pora na zmiany
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies