Gdzie jesteś » Forum » Trawnik » Chwasty w trawniku

Pokaż wątki Pokaż posty

Chwasty w trawniku

aurrka 16:46, 08 lip 2014

Dołączył: 06 cze 2014
Posty: 21
Witam,
nasz trawnik kosiliśmy już pawie trzy razy,
po wysianiu trawy na połowie wyrosła praktycznie sama łopucha a teraz prawie jej nie wdać kwitnie szybko już 5 centymetrowe roślinki maja kwiaty ale wyrywam co się da i kosimy, nawiozłam też trawkę wygląda po skoszeniu super, jeszcze tylko muszę z nawożeniem popracować bo mi nierówno wyszło i trawa miejscami wyrasta dłuższa i ciemniejsza do tego we wzory "wysiane" nawozem ale ... bardzo się cieszę, że bez oprysków udało się nad trawką zapanować, bardzo dziękuję za pomoc jaką z forum mogłam wyczytać.
Gardenarium 18:59, 08 lip 2014


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Bardzo się cieszymy
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
ilona_szygoska 12:05, 09 lip 2014


Dołączył: 09 lip 2014
Posty: 21


Witam serdecznie ....(pierwszy raz na forum)
trochę poczytałam ten temat ale jestem zielona w tym temacie jak moja trawa problem jest widoczny na zdjęciu !!!!!
nie mam pojęcia co to jest czy przywiezliśmy to z ziemią czy było w nasionach trawy jaką posialiśmy
( brandenburg gazon elite - czy coś podobnego ), czy nawiało z pola razem z sadzonym zbożem
Otóż trawnik zakładaliśmy wiosną tego roku więc jest to młoda trawa , przed posianiem była roundapem potraktowana i przemielona ....zaznacze że mamy za płotem pole ze zbożem ......no i teraz pytanie do kogoś mądrego jak się tego pozbyć nie zakładając nowego trawnika na same nasiona wydaliśmy ok 1000 zł sialiśmy gęsto a trawa nie była zbyt tania .....nie chciałabym imprezy powtarzac drugi raz......oczywiście na naszym polu wieją solidne wiatry przez co mnóstwo nasion trawy wywiało .......a to coś się rozprzestrzenia:/

a z wyrwaniem tego może byc cięzko ....sporo tego jest :/


baaardzo proszę o radę

dziękuję pozdrawiam

____________________
katiaxx 12:21, 09 lip 2014


Dołączył: 07 kwi 2014
Posty: 4623
wygląda jak zdrowa piękna i dorodna chwastnica, ja taką wyrywam ręcznie ale nie mam jej tak dużo jak perzu, perz teoretycznie ma być zagłuszony przez trawę ( na to liczę) ale nie wiem czy z chwastnicą jest tak samo. Będzie ciężko, chemia działa na jednoliścienne więc próbując wypalić chwast zniszczysz trawę.
____________________
a czasem nie na temat ... Mój kawałek planety
ilona_szygoska 12:35, 09 lip 2014


Dołączył: 09 lip 2014
Posty: 21
w zasadzie mam ogródek podzielony na dwa ( przedzielony alejką do altanki)jedna częśc była siana pierwsza a druga pare dni później ale juz trawa z innego worka :/ i własnie na tej drugiej jest tego najwięcej ......praawdopodobnie jak sie zatnę to na kolanach ale to wyrwę chociaz nie mam pojecia kiedy chyba w nocy z latarką dosiewać trawy cały czas czy nie? nawozić czy nie ?
____________________
katiaxx 12:50, 09 lip 2014


Dołączył: 07 kwi 2014
Posty: 4623
zapytaj o to może w wątku "trawa z siewu" lub czym nawozić młody trawnik, tam specjaliści są ja sama mam trawę majową więc tez młodą, raz nawoziłam mimo że przy siewie dałam substral do siewu długodziałający ale trawę miałam jasną, w sumie radzono mi tylko podlewać ale nie byłabym sobą gdybym i tak nie spróbowała i nawiozłam tylko na niewielkim kawałku, po tygodniu trawa była tam mocniejsza i ciemnozielona więc nawiozłam cały trawnik ale delikatnie, nawóz miałam biedronkowy, granulowany, rozrzucałam ręcznie i teraz mam trawnik w łaty bo nierówno nawieziony , ja nie dosiewam, czekam, dosiałam tylko w kilku miejscach bo tak usuwałam tam perz że został goły placek.
____________________
a czasem nie na temat ... Mój kawałek planety
katiaxx 12:52, 09 lip 2014


Dołączył: 07 kwi 2014
Posty: 4623
ja te dziady wydłubuję nożem, staram się sięgać głęboko żeby jak najwięcej korzenia wyrwać ale i tak czasem to kłącze ucinam, tyle że w ziemi.
____________________
a czasem nie na temat ... Mój kawałek planety
ilona_szygoska 13:21, 09 lip 2014


Dołączył: 09 lip 2014
Posty: 21
znalazłam taką oto wypowiedź na forum muratordom.pl może się przydać


A jak już przy chwastach jesteśmy, a ja nie mogę spać (nie przez chwasty ), zrobię coś co miałam zrobić już dawno, bo srylion razy wygrzebuję te same informacje
CHWASTY - WYPOWIADAM WOJNĘ


Chwastnica jednostronna


Aby zrozumieć jak pozbyć się chwastnicy należy poznać jej biologię.
1. Chwastnica to podgatunek trawy, a dokładniej wiechliny.
2. Chwastnica to niepożądana trawa jednoroczna.
3. Chwastnica nie przepada za niskim koszeniem.
4. Chwastnica jest wrażliwa na przymrozki.
5. Chwastnica jest azotolubna
6. Chwastnica lubi wilgotne podłoże.

Teraz wyciągamy wnioski by utrudnić życie chwastnicy.
Wracamy do w/w punktowania.

1. Ponieważ jest to "wiechlina" zastosowanie herbicydów odpada czyli chemicznie nic nie zrobimy.
Ale.....
Jest to informacja niesprawdzona do przetestowania jeśli ktoś się odważy. Jest dostępny herbicyd
o nazwie Stomp 330EC, który nie niszczy kostrzew, rajgrasów. Informacja pochodzi od plantatora traw nasiennych.

2. i 3. Możemy to wykorzystać, kosząc nisko, dodatkowo wertykulować, zapobiegamy rozsiewowi.
i z czasem zanikowi chwastnicy.

4. Tu jest pewien niuans, jeśli mamy niewiele do pozbycia się chwastnicy, można wykorzystać sprężone powietrze w sprayu na 100% tego nasz ulubieniec nie przetrwa. Jest to punktowe "zmrożenie"

5. Aby obniżyć ilość azotu w miejscu występowania chwastnicy, wysypujemy dolomit lub kredę ogrodniczą, bardzo obficie podlewamy.

6. Wyłączamy nawodnienie darni i regularnie kosimy. Miejsca występowania chwastnicy dziurkujmy i zasypujemy piaskiem. Chwastnica preferuje podłoże gliniaste, w piasku ustępuje innym gatunkom
Stosujemy nawozy magnezowo-wapienne bez azotu.


Autor - Ogród 2000 (forumogrodnicze)

Lub preparat STOMP - ale zostają suche placki.
Trzymać się ściśle zaleceń producenta!!!!!




Rdest ptasi


Wyrywać, po deszczu

Komosa biała



chesel 75 WG,




Ślaz zaniedbany


Atut bis 360 SL
Tajfun 360 SL

Rdest powojowy




Galaper strong Aminopielnik D450 SL

lub rączki

DO WSZYSTKICH DWULIŚCIENNYCH W TRAWNIKU Starane 250 EC, Mniszek Ultra 070 EC i najbardziej uniwersalnyBofix 260 EW

Ostatnio edytowane przez malka ; 22-08-2013 o 02:01
____________________
katiaxx 14:17, 09 lip 2014


Dołączył: 07 kwi 2014
Posty: 4623
podoba mi się zamrażanie punkowe - pkt 4 ,
ja nisko koszę wszystko co 4 dni, po miesiącu widzę, że trawy mam coraz więcej ale to ciągle za krótko. Perzu, chwastów i rumianku miałam miejscami tak dużo że trzeba było się przyglądać żeby znaleźć cieniutkie źdźbła trawy. Sądziłam że 300 m trawnika jest do spryskania, przeorania i ponownego zasiania we wrześniu ale teraz widzę że jest nadzieja ,mam takie plaki że jest gęsta trawa i niewiele chwastów. Poczekajmy, na początek może spróbuj nisko kosić i od czasu do czasu w ramach spaceru użyć jakiegoś narzędzia do wydłubywania co dorodniejszych okazów.
____________________
a czasem nie na temat ... Mój kawałek planety
Gardenarium 20:27, 09 lip 2014


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Nie czekaj, wyrywaj ręcznie, z korzeniami, łątwo się urywają, nie dopuść do wysiana.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies