Gdzie jesteś » Forum » Trawnik » Odnowa, regeneracja (wertykulacja, aeracja) trawnika

Pokaż wątki Pokaż posty

Odnowa, regeneracja (wertykulacja, aeracja) trawnika

klauduch 16:57, 04 lip 2021

Dołączył: 11 maj 2021
Posty: 14
Gardenarium napisał(a)
Jest niewątpliwie nieco nierówno rozsypany nawóz i część trawnika żółtawa jest zagłodzona. Wyrównaj przy następnym nawożeniu. Podłoże gliniaste nie jest dobre dla trawnika.


Pani Danusiu,
Bardzo dziękuję za informację
Chciałam jeszcze dopytać- czy jeśli nawoziłam miesiąc temu, to już mogę nawieźć drugi raz? Czy wyrównując powinnam sypnąć więcej w tych żołtych miejscach czy po prostu rozsypać równomiernie?

Wiem, że ziemia jest kiepska, dlatego zmieszaliśmy wierzchnią warstwę (jakieś 2-3 cm) z czarną ziemią opisaną jako "do trawników" i na to rozsypaliśmy jeszcze z 5-6 cm tej lepszej ziemi. Możliwości były ograniczone, bo nie ma możliwości dojścia do ogródka z "zewnątrz", jedynie przez dom.
Gardenarium 18:48, 04 lip 2021


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77304
MOżna nawozić po miesiącu, więcej sypnąć tu gdzie żółte, zakładam że tu nie jest spalona trawa z powodu nadmiaru nawozu?
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
klauduch 15:46, 10 lip 2021

Dołączył: 11 maj 2021
Posty: 14
Gardenarium napisał(a)
MOżna nawozić po miesiącu, więcej sypnąć tu gdzie żółte, zakładam że tu nie jest spalona trawa z powodu nadmiaru nawozu?


Szczerze mówiąc, po Pani pytaniu zaczęłam mieć wątpliwości.
W tych zieleńszych miejscach trawa wygląda tak:


Natomiast w tych żółtawych tak:


Więc może ma Pani rację. Chyba że to kwestia kiepskiej gleby ?
Starałam się sypać nawóz równomiernie, podsypałam też minimalną ilością zalecaną, bo nie chciałam jej zaszkodzić
Gardenarium 18:53, 12 lip 2021


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77304
Raczej nie jest spalona a bardziej zagłodzona tu gdzie żółciej.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
klauduch 09:25, 13 lip 2021

Dołączył: 11 maj 2021
Posty: 14
Gardenarium napisał(a)
Raczej nie jest spalona a bardziej zagłodzona tu gdzie żółciej.

Uff, pięknie dziękuję za pomoc
Po następnym koszeniu posypie nawozem
mazilo 21:21, 27 sie 2021

Dołączył: 20 kwi 2019
Posty: 132
W przyszłym tygodniu jeśli pogoda pozwoli zamierzam wykonać wertykulację , a całość posypać kompostem z uwagi ma ciagle dbanie o jakość podłoża ( obecnie jest dość kiepskie ) .
1.Czy dosiewkę należy wykonać na całym trawniku ?
2. Jakiej trawy użyć do dosiewki ? Nie znam obecnego gatunku bo trawa z rolki .
3 . Czy po wertykulacji posypać nawozem jesiennym ?
4. Na opakowaniu z nawozu zawarta jest info. iż należy nawozić 2x w odstępach 4 tygodnie , zaś na forum doczytałem ze robimy raz ; ile razy dokonać nawożenie jesienne , jeśli raz to czy dawka x2 ?
Gardenarium 21:49, 27 sie 2021


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77304
1. Nie, tylko tam, gdzie rzadko albo pusto
2.Ja też nie wiem jaka to mieszanka, powinna być taka sama, bo gdy trawnik ma dużo kostrzewy, wygląd potem może się znacznie różnić.
Posiej Wembley lub Wimbledon, najwyżej, będzie inny
3.Posypać
4.Nawieź dwa razy w odstępach 4 tygodnie. NIgdy dawka razy 2, bo spalisz.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
mazilo 22:19, 27 sie 2021

Dołączył: 20 kwi 2019
Posty: 132
Mega dziękuje
mazilo 15:10, 31 sie 2021

Dołączył: 20 kwi 2019
Posty: 132
Czy aerację wykonać po wertykulacji i posypaniu kompostem .
1. Wertykulacja
2. kompost
3. Nawóz jesienny
4. Aeracja
5 .piaskowanie

Jaki piasek z marketu użyć, niby takie proste ale nie widzę frakcji 0,5-0,8 mm ?

Przepraszam, ale temat lawendy całkowicie leży , czy lawendę która posadziłem 1,5 miesiąca temu przycinać teraz ?
Gardenarium 22:09, 31 sie 2021


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77304
Można tak zrobić. Jaki piasek? drobny. Ja go nie mierzę, ani nie sprawdzam frakcji, z tego się nie strzela żeby frakcja pasowała

'Lawenda, temat morze...
Jaka to była lawenda, pędzona, importowana, uprawiana w polsce naturalnie, czy pędzona sztucznie na sztuczny, nienaturalny termin kwitnienia np. w maju????
Takie tez można spotkać. Na to pytanie nie da się odpowiedzieć jednoznacznie, albowiem nie wiadomo kiedy lawenda kwitła i jak teraz wygląda.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies