Strona główna Forum Mapa ogrodów O nas Kontakt Dni otwarte

Pokaż wątki Pokaż posty

Odnowa, regeneracja (wertykulacja, aeracja) trawnika

Gardenarium
Img 9105 003

Dodany 17:46, 26 kwi 2021
Moim zdaniem kompostu mogło być więcej. Nie jest konieczna dosiewka chyba że tam w cieniu, gdzie rzadka trawa.
mazilo

Dodany 17:56, 26 kwi 2021
Pani Danusiu jak przegrabiłem kolejny raz trawnik to kompost dość miano wniknął . Zrobiłem tak ,ponieważ w niektórych miejscach kompost przykrył trawnik i zaczynały się problemy . Niestety pogoda nie sprzyjała żeby trawnik ruszył ponad posypkę .Na jesień zrobię kolejną wertykulację i posypie raz jeszcze kompostem ,pewnie będzie dużo lepiej .
Z ten weekend dodam saletry wapniowej i będę obserwował .
Właśnie o ten cień troszkę się obawiam , może poczekam jeszcze 1/2 tygodnie i zobaczę jak obecny trawnik się zagęści .
medyk

Dodany 08:33, 27 kwi 2021
Witam wszystkich. Mam pytanie, bo niestety nie mogłem znaleźć nigdzie odpowiedzi. Trawnik po zimie skosiłem, zrobiłem wertykulację oraz aerację i rozsypałem nawóz. Teraz chciałbym zrobić jeszcze piaskowanie, wysypać ziemię i zrobić dosiewkę. Pytanie w jakiej kolejności? Najpierw piasek, potem ziemia i dosiewka i lekko zgrabić? A może piasek wymieszać z ziemią i wysypać? Z góry dziękuję za odpowiedź.
Gardenarium
Img 9105 003

Dodany 21:22, 27 kwi 2021
Piaskowanie polega na tym, że robi się w darni dziury i w te dziury wmiata/wgrabia ten piasek. Potem ziemia i dosiewka.

kayaba

Dodany 09:51, 19 maj 2021
Dzień dobry. Rok temu na jesień wysiałem trawę na swojej budowie, z braku wiedzy na temat jakości traw kupiłem zwykłą trawę w markecie o składzie: Rajgras angielski-20%, Życica wielokw. west-65%, Kostrzewa czerwona-15%. Ogólnie z daleka trawa wygląda łądnie lecz po skoszeniu chodzi sie jak po ściernisku i nie jest dobrze zagęszczona jest sporo przestrzeni między zdzbłami trawy. Czy jak dosieję trawę (zastanawiam sie nad DSV 230), to można kosić trawę np po 2 tygodniach, kosiarka nie wciągnie jeszcze nie wyrośniętych nasion? Z góry dziękuje za odpowiedz

Kilka zdjęć trawnika
mark_

Dodany 11:03, 19 maj 2021
kayaba napisał(a)
Dzień dobry. Rok temu na jesień wysiałem trawę na swojej budowie, z braku wiedzy na temat jakości traw kupiłem zwykłą trawę w markecie o składzie: Rajgras angielski-20%, Życica wielokw. west-65%, Kostrzewa czerwona-15%. Ogólnie z daleka trawa wygląda łądnie lecz po skoszeniu chodzi sie jak po ściernisku i nie jest dobrze zagęszczona jest sporo przestrzeni między zdzbłami trawy. Czy jak dosieję trawę (zastanawiam sie nad DSV 230), to można kosić trawę np po 2 tygodniach, kosiarka nie wciągnie jeszcze nie wyrośniętych nasion? Z góry dziękuje za odpowiedz

Na zdjęciach trawa wygląda dobrze. Na Twoim miejscu mimo wszystko spróbowałbym pielęgnować bez robienia wielkich dosiewek. (ewentualnie jakieś bardzo mocno łyse miejsca)

Jaki nawóz/nawozy były stosowane? Jak często kosisz trawnik?
kayaba

Dodany 14:40, 19 maj 2021

Jaki nawóz/nawozy były stosowane? Jak często kosisz trawnik?

w kwietniu był nawożony nawozem Yara mila complex, trawnik koszę średnio co półtorej tygodnia do tej pory był koszony trzy razy od wysiewu.
mark_

Dodany 12:40, 21 maj 2021
Częste koszenie przyspiesza zagęszczanie trawy. Mój trawnik po siewie wymagał ponad 1,5 sezonu żeby uzyskać zadowalającą gęstość. W tym czasie uczyłem się podstawowego dbania o trawę i popełniłem kilka błędów.

Jeżeli mogę coś doradzić to po 30 dniach od poprzedniego nawożenia dosyp ponownie nawóz i koś trawę co 3-4 dni. Z moich obserwacji idealna wysokość koszenia to około 40mm. Nie koś zbyt nisko bo efekty będą mizerne (mój pierwszy błąd). Nie dopuszczaj do sytuacji, w której trawa dorasta do 15 cm a później kosisz ja na 2cm (mój drugi błąd). W okresach suszy podlewaj regularnie, lepiej mocno co 2 dni niż słabo codziennie (mój trzeci błąd)
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies