Gdzie jesteś » Forum » Trawnik » Odnowa, regeneracja (wertykulacja, aeracja) trawnika

Pokaż wątki Pokaż posty

Odnowa, regeneracja (wertykulacja, aeracja) trawnika

Gardenarium 17:46, 26 kwi 2021


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77304
Moim zdaniem kompostu mogło być więcej. Nie jest konieczna dosiewka chyba że tam w cieniu, gdzie rzadka trawa.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
mazilo 17:56, 26 kwi 2021

Dołączył: 20 kwi 2019
Posty: 132
Pani Danusiu jak przegrabiłem kolejny raz trawnik to kompost dość miano wniknął . Zrobiłem tak ,ponieważ w niektórych miejscach kompost przykrył trawnik i zaczynały się problemy . Niestety pogoda nie sprzyjała żeby trawnik ruszył ponad posypkę .Na jesień zrobię kolejną wertykulację i posypie raz jeszcze kompostem ,pewnie będzie dużo lepiej .
Z ten weekend dodam saletry wapniowej i będę obserwował .
Właśnie o ten cień troszkę się obawiam , może poczekam jeszcze 1/2 tygodnie i zobaczę jak obecny trawnik się zagęści .
medyk 08:33, 27 kwi 2021

Dołączył: 27 kwi 2021
Posty: 1
Witam wszystkich. Mam pytanie, bo niestety nie mogłem znaleźć nigdzie odpowiedzi. Trawnik po zimie skosiłem, zrobiłem wertykulację oraz aerację i rozsypałem nawóz. Teraz chciałbym zrobić jeszcze piaskowanie, wysypać ziemię i zrobić dosiewkę. Pytanie w jakiej kolejności? Najpierw piasek, potem ziemia i dosiewka i lekko zgrabić? A może piasek wymieszać z ziemią i wysypać? Z góry dziękuję za odpowiedź.
Gardenarium 21:22, 27 kwi 2021


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77304
Piaskowanie polega na tym, że robi się w darni dziury i w te dziury wmiata/wgrabia ten piasek. Potem ziemia i dosiewka.

____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
kayaba 09:51, 19 maj 2021

Dołączył: 19 maj 2021
Posty: 2
Dzień dobry. Rok temu na jesień wysiałem trawę na swojej budowie, z braku wiedzy na temat jakości traw kupiłem zwykłą trawę w markecie o składzie: Rajgras angielski-20%, Życica wielokw. west-65%, Kostrzewa czerwona-15%. Ogólnie z daleka trawa wygląda łądnie lecz po skoszeniu chodzi sie jak po ściernisku i nie jest dobrze zagęszczona jest sporo przestrzeni między zdzbłami trawy. Czy jak dosieję trawę (zastanawiam sie nad DSV 230), to można kosić trawę np po 2 tygodniach, kosiarka nie wciągnie jeszcze nie wyrośniętych nasion? Z góry dziękuje za odpowiedz

Kilka zdjęć trawnika
mark_ 11:03, 19 maj 2021

Dołączył: 13 maj 2021
Posty: 17
kayaba napisał(a)
Dzień dobry. Rok temu na jesień wysiałem trawę na swojej budowie, z braku wiedzy na temat jakości traw kupiłem zwykłą trawę w markecie o składzie: Rajgras angielski-20%, Życica wielokw. west-65%, Kostrzewa czerwona-15%. Ogólnie z daleka trawa wygląda łądnie lecz po skoszeniu chodzi sie jak po ściernisku i nie jest dobrze zagęszczona jest sporo przestrzeni między zdzbłami trawy. Czy jak dosieję trawę (zastanawiam sie nad DSV 230), to można kosić trawę np po 2 tygodniach, kosiarka nie wciągnie jeszcze nie wyrośniętych nasion? Z góry dziękuje za odpowiedz


Na zdjęciach trawa wygląda dobrze. Na Twoim miejscu mimo wszystko spróbowałbym pielęgnować bez robienia wielkich dosiewek. (ewentualnie jakieś bardzo mocno łyse miejsca)

Jaki nawóz/nawozy były stosowane? Jak często kosisz trawnik?
kayaba 14:40, 19 maj 2021

Dołączył: 19 maj 2021
Posty: 2

Jaki nawóz/nawozy były stosowane? Jak często kosisz trawnik?


w kwietniu był nawożony nawozem Yara mila complex, trawnik koszę średnio co półtorej tygodnia do tej pory był koszony trzy razy od wysiewu.
mark_ 12:40, 21 maj 2021

Dołączył: 13 maj 2021
Posty: 17
Częste koszenie przyspiesza zagęszczanie trawy. Mój trawnik po siewie wymagał ponad 1,5 sezonu żeby uzyskać zadowalającą gęstość. W tym czasie uczyłem się podstawowego dbania o trawę i popełniłem kilka błędów.

Jeżeli mogę coś doradzić to po 30 dniach od poprzedniego nawożenia dosyp ponownie nawóz i koś trawę co 3-4 dni. Z moich obserwacji idealna wysokość koszenia to około 40mm. Nie koś zbyt nisko bo efekty będą mizerne (mój pierwszy błąd). Nie dopuszczaj do sytuacji, w której trawa dorasta do 15 cm a później kosisz ja na 2cm (mój drugi błąd). W okresach suszy podlewaj regularnie, lepiej mocno co 2 dni niż słabo codziennie (mój trzeci błąd)
klauduch 11:42, 02 lip 2021

Dołączył: 11 maj 2021
Posty: 14
Dzień dobry,
Może ktoś mi doradzi i powie co robię nie tak. Mój dwu miesięczny trawnik zaczyna robić się żółtawy. Ma coraz jaśniejsze źdźbła.
Teraz wygląda tak:


Miesiąc temu wyglądał tak:


Miesiąc temu rozsypalismy nawóz ręcznie, trawnik jest regularnie podlewany.
Zastanawiam się czy to nie jest kwestia braku nawozu (lub za dużej ilości), tego że trawnik ostatnio kosiliśmy 1,5 tyg temu albo braku napowietrzenia (ok 7 cm poniżej ziemi rozsypanej pod trawnik jest podłoże gliniaste)

Czy ktoś może mi coś poradzić ? Zastanawiałam się nad napowietrzaniem i rozsypaniem nawozu, ale nie wiem czy to dobry moment na to.
Gardenarium 08:02, 03 lip 2021


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77304
Jest niewątpliwie nieco nierówno rozsypany nawóz i część trawnika żółtawa jest zagłodzona. Wyrównaj przy następnym nawożeniu. Podłoże gliniaste nie jest dobre dla trawnika.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies