Gdzie jesteś » Forum » Nasze ogrody » Szmaragdowy Zakątek

Pokaż wątki Pokaż posty

Szmaragdowy Zakątek

Kojak 10:37, 28 sty 2018


Dołączył: 19 lis 2017
Posty: 364
Pąki rodków zapowiadają piękny maj. Magda name ostatnim zdjęciu są owoce bluszczu?
____________________
TomekSosnowe zacisze
Nikita 11:09, 28 sty 2018


Dołączył: 03 sty 2014
Posty: 5919
Kojak - tak Tomek to owoce bluszczu.
Półtora roku temu pierwszy raz zobaczyłam w moim "szmaragdowym" kwitnący bluszcz. Nawet nie wiedziałam co to jest, dopiero nasza Jankosia mnie uświadomiła. Tu masz kilka ciekawostek na temat tej popularnej acz bardzo tajemniczej rośliny:

Bluszcz pierwszy raz zakwita dopiero w 8–10 roku życia. Okres kwitnienia przypada na wrzesień/listopad. Kwiaty bluszczu są obupłciowe, wydzielają zapach padliny, zwabiając muchy, jednocześnie wytwarzają nektar zwabiający pszczoły, trzmiele i motyle.
Mimo, że bluszcz jest rośliną trującą, kwiaty są bardzo miododajne, a miód bluszczowy ma niezwykle ciemny kolor i jest bardzo słodki w smaku.
Okres owocowania bluszcza pospolitego jest też bardzo nietypowy, owoce dojrzewają zimą na przełomie stycznia i lutego.
W Polsce bluszcz pospolity podlegał ochronie prawnej od roku 1946 do roku 2014. W 1957 ochroną ścisłą objęto okazy kwitnące. Jeszcze w 1961 roku pisano, że bluszcz kwitnie w Polsce tylko na 5 stanowiskach naturalnych. Gatunek nie jest zagrożony w skali krajowej, pod ochroną są tylko kwitnące okazy bluszczu rosnące na naturalnych stanowiskach. Bluszcz posiada status gatunku zagrożonego w Estonii i Wielkiej Brytanii.

____________________
Nikita -Szmaragdowy Zakątek / Wizytówka / Wizytówka-portrety host
rozark 11:10, 28 sty 2018


Dołączył: 27 paź 2014
Posty: 6325
Było fajnie, szkoda tylko, że spacer po Piotrkowskiej deszcz nam przerwał, idę zwiedzać watek Kojaka
____________________
pozdrowionka
Kojak 11:28, 28 sty 2018


Dołączył: 19 lis 2017
Posty: 364
Uwielbiam bluszcz na drzewach I jako roślinę zadarniającą. Pięknie wygląda we wrocławiu, w ogrodzie botanicznym. Niestety nie mam dla niego odpowiednich warunków, u mnie wegetuje. Z tego Co czytałem to zaczyna owocować I zmienia wygląd liści Jak osiągnie szczyt podpory post której się wspina.
____________________
TomekSosnowe zacisze
Margerytka40 19:50, 28 sty 2018


Dołączył: 12 lip 2016
Posty: 14758
Nikita napisał(a)
Dziś w godzinach popołudniowo-wieczornych, w jednym z łódzkich pubów miałyśmy małe spotkanko psiapsiułek Ogrodowiskowych. Przy dźwiękach muzyki, aromatycznym grzanym winie, diabelskich tostach i wiosennej herbatce poplotkowałyśmy sobie nie tylko o ogrodach.
Potem na spacerze świątecznie rozświetloną ulicą Piotrkowską…zawładnęłyśmy fotelem Świętego Mikołaja



Dzięki dziewczyny za wspaniały wieczór. Musimy częściej to powtarzać... Kiedy kolejne spotkanie?


Fajnie Was widzieć,pozdrawiam
____________________
ASIA-Ogród w remoncie+Całkiem nowy mimo, że stary, po ogrodowiskowym remoncie (już prawie)
Kojak 19:52, 28 sty 2018


Dołączył: 19 lis 2017
Posty: 364
Magda miny zadowolone czyli spotkanie udane?
____________________
TomekSosnowe zacisze
Krys 20:50, 28 sty 2018


Dołączył: 16 lis 2011
Posty: 8145
Magda wielkie dzięki za wczoraj,było super,takich spotkań mi brakowało
____________________
Krystyna - Hirutkowy raj:))
Margarete 21:50, 28 sty 2018


Dołączył: 04 mar 2013
Posty: 14370
I ja dziękuję za fajny wspólny wieczór. Potrzeba mi teraz takich okazji do spotkań towarzyskich . A już z naszymi ogrodowiskowymi dziewczynami to gwarancja udanej zabawy- humor, sympatia, pogaduchy i klasa sama w sobie ,
Buziaki!
____________________
Małgorzata OGRÓD MARZEŃ......a może tylko......MARZENIE O OGRODZIE
Nikita 16:58, 29 sty 2018


Dołączył: 03 sty 2014
Posty: 5919
rozark - no szkoda, że sie rozpadało, ale i tak pamiatkowe zdjęcie wyszło super.

Kojak - z tą podporą bluszcza to chyba nie jest tak do końca. U mnie bluszcz wspina się po płocie o wysokości 1,8 m i zakwitł w tamtym roku po raz pierwszy, a jest napewno starszy niz 10 lat.

Tomek, nasze spotkania zawsze są udane...a nawet śmiem twierdzić, że bardziej niż udane !!!

Margaretka40 - szkoda, ze Cię nie było

Krys - masz ochotę na spotkanie...dzwoń o kazdej porze dnia i nocy

Margarete - masz smuteczek...przybywaj (nia masz przeciez daleko!!!)
____________________
Nikita -Szmaragdowy Zakątek / Wizytówka / Wizytówka-portrety host
Kojak 17:41, 29 sty 2018


Dołączył: 19 lis 2017
Posty: 364
Szukałem gdzie to wyczytałem. Znalazłem tylko że kwitnie w wieku 8-10 lat. Czyli masz rację. Szacun
____________________
TomekSosnowe zacisze
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies