Gdzie jesteś » Forum » Nasze ogrody » Mój "Ogród"

Pokaż wątki Pokaż posty

Mój "Ogród"

Toszka 22:56, 09 lip 2014


Dołączył: 02 sty 2013
Posty: 14436
vagnieszka napisał(a)
w nowowyciętej (nazwijmy ją tujową) rabacie znalazły miejsce:
koreanka, sosna czarna, pęcherznice, berberysy, głogowniki, klonik japoński, kielichowce wonne, katalpa



Tak nie może być -pęcherznice nabiorą masy i będą pękate. Koreanka, jeśli jest szlachetna to będzie wolniej rosła, ale miejsca w szerokość potrzebuje. Modrzew, jak wspomniałam wyżej, błyskawicznie urośnie i zagłuszy koreankę, że nie wspomnę o kradzieży światła.
Sosna czarna jaka? To też będzie szerokie i spore krzaczysko, które zajmie niemal całą tą rabatkę...
Katalpa też będzie spora, a głogownik co roku będzie przemarzał (jak i u mnie), szkoda stresu...
Wiem, ze właśnie myślisz...
Jestem pewna, że teraz intensywnie myślisz co z tym fantem zrobić
____________________
Kto szuka ten znajduje, kto pyta ten dostaje:-)
vagnieszka 09:24, 10 lip 2014


Dołączył: 06 lut 2014
Posty: 265
dokładnie Toszka... pojęcia bladego nie mam co teraz tak to jest jak się ogrodowy debil za rabaty bierze
____________________
Agulek Mój "ogród"
vagnieszka 09:26, 10 lip 2014


Dołączył: 06 lut 2014
Posty: 265
... i nie pomyślałam nawet, żeby traktować Cię jak krytykanta. O takie podpowiedzi mi chodzi, tego się spodziewałam i za to jestem Ci Toszko bardzo wdzięczna
____________________
Agulek Mój "ogród"
Toszka 11:07, 10 lip 2014


Dołączył: 02 sty 2013
Posty: 14436
Proszę, ty się lepiej od debili nie wyzywaj... jeszcze ktoś przeczyta
Zacznijmy od podstaw, przeczytaj to: http://www.ogrodowisko.pl/watek/56-moj-piekny-ogrod tak kilka stron... Danusia poświęciła swój cenny czas i opisała zasady tworzenia szkieletu ogrodu. Bardzo przydatna i poglądowa rzecz.
Z tym "na kupie" nasadzeniem nie wpadaj w panikę. Część po przemyśleniach przesadzisz, a część po prostu rozdaj potrzebującym. Rezygnowanie, umiejętność pozbywania się roślin nie pasujących do koncepcji lub wykraczających poza ramy ogrodu to najwyższa sztuka ogrodnictwa. Czasami trzeba od niej zacząć Druga umiejętność jaką trzeba posiąść to po niefartownym zakupie rośliny (ty nie myśl sobie, że tylko ty dostępujesz tego zaszczytu ) trzeba wejść np. na stronę Szkółkarzy Polskich i poczytać o docelowych gabarytach - zazwyczaj podaje się rozmiar po 10 latach, ale daje to jakiś obraz co nas czeka... i można się rakiem wycofać, albo podjąć decyzję o systematycznym cieciu.

jak duzy masz ogród? Proszę, rozrysuj, nawet nieudolny plan ogrodu, nanieś dom, wjazd, etc i kierunki świata. trzeba zacząć od podstaw
____________________
Kto szuka ten znajduje, kto pyta ten dostaje:-)
vagnieszka 11:23, 10 lip 2014


Dołączył: 06 lut 2014
Posty: 265
Toszka napisał(a)
Proszę, ty się lepiej od debili nie wyzywaj... jeszcze ktoś przeczyta
Zacznijmy od podstaw, przeczytaj to: http://www.ogrodowisko.pl/watek/56-moj-piekny-ogrod tak kilka stron... Danusia poświęciła swój cenny czas i opisała zasady tworzenia szkieletu ogrodu. Bardzo przydatna i poglądowa rzecz.
Z tym "na kupie" nasadzeniem nie wpadaj w panikę. Część po przemyśleniach przesadzisz, a część po prostu rozdaj potrzebującym. Rezygnowanie, umiejętność pozbywania się roślin nie pasujących do koncepcji lub wykraczających poza ramy ogrodu to najwyższa sztuka ogrodnictwa. Czasami trzeba od niej zacząć Druga umiejętność jaką trzeba posiąść to po niefartownym zakupie rośliny (ty nie myśl sobie, że tylko ty dostępujesz tego zaszczytu ) trzeba wejść np. na stronę Szkółkarzy Polskich i poczytać o docelowych gabarytach - zazwyczaj podaje się rozmiar po 10 latach, ale daje to jakiś obraz co nas czeka... i można się rakiem wycofać, albo podjąć decyzję o systematycznym cieciu.

jak duzy masz ogród? Proszę, rozrysuj, nawet nieudolny plan ogrodu, nanieś dom, wjazd, etc i kierunki świata. trzeba zacząć od podstaw



Toszko, na 3 stronie mam nieudolny plan (1 kratka = 1 metr)

http://www.ogrodowisko.pl/watek/4140-moj-ogrod?page=3
____________________
Agulek Mój "ogród"
vagnieszka 11:27, 10 lip 2014


Dołączył: 06 lut 2014
Posty: 265
Szczerze mówiąc, modrzewie miałam plan ciąć na wys. ok. 1,50. Sosna ma tam na tyle miejsca, że byłam pewna, że się zmieści, koreanka - też mi się wydawało, że ma dość miejsca, a głogowniki - czytałam zanim kupiłam i nie kojarzę, żeby miały być kłopoty z przemarzaniem .... Generalnie powodowała mną chęć jak najszybszego wysłonienia się od sąsiadów (stąd np. te pęcherznice posadzone nie dalej, jak w maju..)
____________________
Agulek Mój "ogród"
nicol21 11:00, 11 lip 2014


Dołączył: 15 paź 2013
Posty: 10341
Aga, sporo pracy włożyłaś w ogród i już cieszy, a za rok będziesz miała busz! Będzie super. Już praca włożona owocuje.
Nie jestem zwolenniczką kamieni, ale to Tobie ma się podobać. Hehe, na pewno się pobawisz jak będziesz wycinać trawę w ramach koszenia


Co do opaski w koło domu to ktoś tutaj dobrze radzi. Po pierwsze, elewacja nie będzie się brudzić - bo nawet rośliny, czy trawa ochlapią elewację jak deszcz popada, czy jak będziesz podlewać.

W miejsce gdzie masz mało słońca może chciałabym RH? Pięknie wiosną będą zdobić, chyba że ziemia dla nich za lekka jest. Bo na tym się mało znam, i póki co mieszam rośliny...

Do nich można dać trawy, jakieś wyższe i niższe, no i jeszcze wiele innych roślin
____________________
Mały ogródek, za i przed zabudową szeregową - Nicol21 Wątek równoległy: Okiełznać swoje setki pomysłów - ogród ze spadkiem na północ ************ Pozdrawiam i zapraszam - Ewelina ************ ***Booskop https://goo.gl/photos/jpY3wG37U7c9ALAf9 *** *** De tuinen van Appeltern https://goo.gl/photos/WrF6PWtCn53Gzswp6 *** *** *** formowanie cisów: https://photos.app.goo.gl/y72my2AfOaf4XKNq1 **** ***** Rotary Garden - Belgia - https://photos.app.goo.gl/iErs4Fi1dOEJ6Jls1 ****
vagnieszka 11:33, 11 lip 2014


Dołączył: 06 lut 2014
Posty: 265
Witaj Ewelinko,

te kamienie, to był pierwszy pomysł, jaki mi do głowy przyszedł. Byłam wtedy "przedogrodowiskowa" i podobały mi się podniesione rabaty. Wykorzystałam więc to, co miałam. Teraz robiłabym zupełnie inaczej. Mam i czas do samej śmierci, i rzeczy do zmian. Nie będę się więc nudzić. Tylko jak sobie przypomnę, jakie te kamienie ciężkie, to niech one sobie na razie "rosną" tu, gdzie są..

Z tą opaską to wiem, wiem. To cała rewolucja teraz ją robić. Wszystko, co przy domu jest trzeba odsunąć


Twoje włości właśnie podziwiam




____________________
Agulek Mój "ogród"
vagnieszka 10:10, 16 lip 2014


Dołączył: 06 lut 2014
Posty: 265
Toszko,

cięłam brabanty. Powiedz mi proszę, czy o to chodziło, tak powinnam to robić, czy może coś nie tak.. ? Tak ma to wyglądać po cięciu?





____________________
Agulek Mój "ogród"
vagnieszka 11:23, 31 lip 2014


Dołączył: 06 lut 2014
Posty: 265
Tujki wszystkie przycięłam, tworząc z nich ścianę poniekąd (mam tylko nadzieję, że zrobiłam to dobrze). Cięłam od strony działki i od strony siatki. Nawet sporo obcięłam.
No i zastanawiam się co zrobić z tymi nasadzeniami "po mojemu". A taka byłam dumna z tej nowej rabaty....

____________________
Agulek Mój "ogród"
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies