Gdzie jesteś » Forum » Róże » Choroby róż

Pokaż wątki Pokaż posty

Choroby róż

hanawier 22:16, 22 wrz 2014


Dołączył: 15 kwi 2014
Posty: 171
Witam może ktoś mi doradzi co jest moim różom,mam je pierwszy rok i nie bardzo wiem co im dolega
____________________
Hanna Ogród w otulinie Biebrzy
Sebek 14:49, 26 wrz 2014


Dołączył: 08 lut 2011
Posty: 50262
To chyba po prostu jesień, najwyżej oskubaj te liście, a wiosną jedynie potraktuj różę Promanalem
____________________
Sebek - Coś jeszcze, coś więcej... Wizytówka ogrodu
waldek727 05:49, 27 wrz 2014


Dołączył: 08 wrz 2013
Posty: 4587
Miłośnikom róż oraz osobom korzystającym z porad w tym wątku proponuję zajrzeć również do tego tematu http://www.ogrodowisko.pl/watek/4852-wazne-dla-pasjonatow-ogrodnictwa
____________________
Mój wątek Tam, gdzie jeże mówią dobranoc
hanawier 20:23, 28 wrz 2014


Dołączył: 15 kwi 2014
Posty: 171
Dziękimyślałam,że może brak jej czegoś, chociaż podlewam ją florowitem może to za mało .Zaczęły żółknąć i następne.Szkoda bo są śliczne
____________________
Hanna Ogród w otulinie Biebrzy
Iwonarb 13:32, 03 paź 2014

Dołączył: 03 paź 2014
Posty: 4
Witam serdecznie
Jestem tu nowa i bardzo proszę o poradę. Niepokoją mnie liście mojej róży. Posadzona została w tym roku, rośnie szybko i zaczyna pięknie kwitnąć, ale to brązowienie mnie martwi. Bardzo proszę o odpowiedź i z góry dziękuję.
Mazan 14:26, 03 paź 2014

Dołączył: 23 wrz 2012
Posty: 4141
Iwonarb

Nic się nie dzieje. Młode gałązki i liście mają taki kolor, gdyż roślina nie nadąża z zaopatrzeniem młodych przyrostów szczególnie w fosfor stąd ten kolor.



Pozdrawiam
____________________
Mazan - Walerek
Iwonarb 14:43, 03 paź 2014

Dołączył: 03 paź 2014
Posty: 4
Mazan

W takim razie cieszę się bardzo, ulżyło miTo moja pierwsza róża i jestem chyba nieco przewrażliwiona.

Raz jeszcze dziękuję i również pozdrawiam
megabasia 07:58, 10 paź 2014

Dołączył: 26 maj 2012
Posty: 326
Witam i proszę o pomoc.
Mam dwie rosarium, rosną obok siebie. Jednej nic nie jest, druga choruje.
Co jej jest? Do pierwszego kwitnienia wszystko jest ok, pilnuję oprysku na mszyce i plamistość. Potem się zaczyna - liście jednego pędu żółkną, pojawiają się też czarne plamy, ale raczej nie na żółtych liściach, na tych na fotach to raczej pozostałości zielonego koloru. Dzieje się tak jednak tylko na jednym - dwóch pędach, reszta jest OK. Ten porażony pęd zamiera - wycięłam niedawno pół róży, bo łodygi się czarne zrobiły i martwe W zeszłym roku sytuacja wyglądała tak samo, na wiosnę róża ruszyła normalnie, a po kwitnieniu znowu zachorowała. Jedna i druga róża pryskana była w tym samym czasie, rosną półtora metra od siebie. I czy ewentualny oprysk o tej porze roku ma jeszcze sens, czy dopiero na wiosnę (i kiedy, w fazie pąków?), a teraz usunąć liście?

Dodatkowe spostrzeżenia sprzed chwili:
1. Druga róża wcale nie jest zdrowa, tylko skala porażenia jest dużo mniejsza
2. Zamierają niektóre pąki - czernieją(róża wciąż kwitnie) a liście wokół nich pomimo braku zmian są zwieszone
3. Róża nie wiąże owoców - nie obrywałam kwiatów po drugim kwitnieniu, tylko płatki kwiatowe usuwałam, ale pozostałości zamierają, czernieją, na niektórych widoczne coś jak pleśń, inne bez niej, ale czarne i odpadają...
____________________
Miniary Megabasi oraz Wizytówka - Ogród mojej Mamy
Mazan 16:42, 10 paź 2014

Dołączył: 23 wrz 2012
Posty: 4141
Megabasia

Masz dokładnie zobrazowaną czarną plamistość róży. Może uszkadzać również pędy. Występuje pod koniec lata i jesienią, atakuje od dolnych liści, roślina w obronie wypuszcza młode pędy, które nie przezimują. Zwalczanie - cały sezon wegetacyjny - najpierw zapobiegawczo /wiosną/ później score, dithane co 7 - 10 dni. Jeśli do końca miesiąca nie przewidujesz mocnego ochłodzenia próbuj pryskać wpierw usuwając porażone liście. Wiosną dobrze byłoby opryskać podłoże i pień krzewu - tam zimuje i stąd atakuje.



Pozdrawiam
____________________
Mazan - Walerek
megabasia 20:04, 10 paź 2014

Dołączył: 26 maj 2012
Posty: 326
A więc jednak... myślałam, że skoro pryskałam, to może co innego, a tu klops Dzięki za diagnozę, będę walczyć
____________________
Miniary Megabasi oraz Wizytówka - Ogród mojej Mamy
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies