Gdzie jesteś » Forum » Drzewa i krzewy liściaste » Grab - Carpinus

Pokaż wątki Pokaż posty

Grab - Carpinus

Martka 20:47, 14 kwi 2021


Dołączył: 10 wrz 2015
Posty: 7135
Czy posadzenie grabu fastigiata to dobry pomysł, jeśli chciałabym formować na określoną wysokość? (na wysokość drabiny 3m w zasadzie). Czy Frans Fontaine różni się od niego tylko "zwartością" ulistnienia, czy też siłą przyrostu?
Roocika 23:00, 18 maj 2021


Dołączył: 14 gru 2017
Posty: 7943
Kopiuję ze swojego wątku, może ktoś tu zajrzy, kto doradzi jak ciąć.
Kontrolowałam dziś mocowania drzew do palików i przy grabie zatrzymałam się nie tylko na wrośniętym mocowaniu ale na pieńku graba (grab kolumnowy).

Są dwa pieńki, jeden jest bardziej przewodnikiem, rośnie pionowo do góry ( w stronę ogrodzenia), ma odgałęzienia tylko na górze.
Drugi rośnie "w stronę działki" i jest ładnie rozwidlony od dołu- robi zagęszczenie.

Oba wychodzą na pewnej wysokości z jednego pnia a wyżej zaczynają się o siebie ocierać.
Zapaliła mi się lampka, bo chyba jak drzewo będzie rosło, to one będą się coraz bardziej ocierać i będzie problem.
Znaczy trzeba jeden wyciąć wiosną?
Ale który?

Załączam zdjęcia, może ktoś coś podpowie.

Tu się zaczyna rozwidlenie.



A tu widać, że Pieńki się już ocierają.
____________________
Asia Ogród w dolinie Wysoczyzna Elbląska
TomaszTomasz 10:23, 29 maj 2021

Dołączył: 25 cze 2020
Posty: 6
Czy ktoś może pomóc z odpowiedzią, co się dzieje z grabami?
Te uszkodzenia liści zaczęły pojawiać się ok 2 tyg. temu.
Graby były nawożone w kwietniu Azofoską. Dotychczas pięknie rosną, mają duże liście.

Od zeszłego roku walczę też z pordzewiaczem. W marcu dwukrotnie pryskane Promanalem. W maju Sanium a potem Ortusem + Nissorun Strong. Niestety ślady działalności pordzewiacza te zauważyłem już na kilku innych drzewkach, ale na razie nie ma dużych zbrązowień liści.

ralfi 20:26, 02 lip 2021

Dołączył: 10 paź 2012
Posty: 30
Poproszę o poradę.

Czy na działce gdzie jest gleba piaszczysta, dosyć kwaśna i sucha /wkoło las, obok łąki/, wieją silne wiatry /3 km do Bałtyku/ ma sens posadzenie jako wiatrochronów grabów Frans Fontaine ?
Jeśli nie bo nie będą rosły to co najlepiej z wąsko-kolumnowych ?
Mam tam już 2 metasekwoje /nie doczytałem że bardzo lubią wodę/ i na początku gdy były bardziej mokre lata fajnie rosły a 2017-20 prawie stoją w miejscu. Mam też wiązy Wredei i nie rosną wcale oraz świerki serbskie i te rosną bardzo ładnie, ale chciałbym posadzić coś jeszcze innego.

Dziękuję za porady.
ralfi 18:53, 04 lip 2021

Dołączył: 10 paź 2012
Posty: 30
Nikt mi nic nie podpowiedział...
...chyba wszyscy już na urlopach albo zapracowani w swoich ogrodach - przecież sezon.
A może w takim terenie gdzie ziemia piaskowa i wiatry lepszy od graba byłby kolumnowy buk, tyle że mam tam już buki Crimson Sentry i jest co roku z nimi problem bo na wiosnę piękne przyrosty a lipiec, sierpień grzyb totalny i zahamowanie wzrostu a ponieważ jestem tam maj/czerwiec a później dopiero w sierpniu to przez lipiec zdążą zmarnieć na amen.

Pozdrawiam Wszystkich.
Stara_Mostow... 18:35, 19 lip 2021


Dołączył: 31 sty 2021
Posty: 8
Dzień dobry,
porady potrzebuję.

Mam od maja dwa dosyc spore graby kolumnowe +/- 4 metrowe, kupione w donicach.
Przy ostatnich upałach trochę musiały walczyć, ale naturalnie były podlewane.
Chętnie bym je lekko przystrzygla, żeby zaczęły się zagęszczać i zastanawiam się czy nie odczekać do przyszłego roku, aby ich zbytnio nie obciążać, dać się zadomowić.
Czy już powinnam zaczynać korygowanie?

Z góry dziękuję za wszelkie wskazówki.

Roocika 18:40, 19 lip 2021


Dołączył: 14 gru 2017
Posty: 7943
ralfi napisał(a)
Poproszę o poradę.

Czy na działce gdzie jest gleba piaszczysta, dosyć kwaśna i sucha /wkoło las, obok łąki/, wieją silne wiatry /3 km do Bałtyku/ ma sens posadzenie jako wiatrochronów grabów Frans Fontaine ?
Jeśli nie bo nie będą rosły to co najlepiej z wąsko-kolumnowych ?
Mam tam już 2 metasekwoje /nie doczytałem że bardzo lubią wodę/ i na początku gdy były bardziej mokre lata fajnie rosły a 2017-20 prawie stoją w miejscu. Mam też wiązy Wredei i nie rosną wcale oraz świerki serbskie i te rosną bardzo ładnie, ale chciałbym posadzić coś jeszcze innego.

Dziękuję za porady.

Graby wola glebę obojętna w stronę zasadowego, lepiej rosną na bardziej żyznej glebie.
Na piach to chyba brzozy najlepsze.
____________________
Asia Ogród w dolinie Wysoczyzna Elbląska
Wiaan 22:44, 19 sie 2021


Dołączył: 01 cze 2017
Posty: 5139
Proszę o informację jaką odległość muszę zachować chcąc posadzić graby obok budynku tak aby było to bezpieczne dla fundamentów. Nie mogę znaleźć konkretnych informacji ma temat tego konkretnego drzewa.
____________________
Aneta Ogrodowe wariacje
jacekste 10:27, 24 wrz 2021

Dołączył: 18 wrz 2019
Posty: 17
czy można posadzić grab w odmianie fastigiata do donicy?
miałaby być to donica bez dna, aby z czasem drzewo puściło korzenie do ziemi.
Mysia_mysia 20:20, 13 lis 2021

Dołączył: 19 paź 2018
Posty: 71

Bardzo proszę o radę.
Co posadzić pomiędzy płotem a grabami?
Rabata ma 2,70 m szerokości,
Za grabami planuję berberys przebarwiajacy się na bordowo, dalej rosną rozplenice halmen.
Grab frans fontaine posadzony jest w odległości 1m od płotu.
I w tym miejscu, między płotem a grabem potrzebuję czegoś zimozielonego.
Miejsce cieniste, gleba wapienna, nawadnianie automatyczne.
Obok rosną tuje, przed tujami będzie żywopłot z cisa, przed cisami trzy stożki grabowe.
____________________
Edyta ogrododpoczatku
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies