Gdzie jesteś » Forum » Ekologiczna uprawa ogrodu » Kompost, kompostowanie i kompostowniki

Pokaż wątki Pokaż posty

Kompost, kompostowanie i kompostowniki

krzysztofszy... 22:57, 23 sie 2017


Dołączył: 26 paź 2016
Posty: 123
Piszecie duzo o Podagryczniku,że nie można kompostować. Dlaczego? Wrzucając same liście rozmnoży się? Nie rozumiem, proszę o wyjaśnienie.
Gardenarium 19:38, 31 sie 2017


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Otrzymałam list:

Mam problem z kompostem. Posiadam dwa, a w zasadzie jeden połączony z dwóch plastikowych kompostowników. Zbieram w nim tylko trawę i jakieś szczątkowe (pewnie poniżej 1%) odpady kuchenne... Niestety z powodu mojej niewiedzy nie zachowałem luźnego układu odpadów, a już w ogóle nie przekładałem warstw trawy suchymi składnikami (np. gałązki)... Co więcej... jeszcze ten kompost (trawę) upychałem/ugniatałem...
W rezultacie powyższego ten kompost zamiast zrobić się żyzną "ziemią" po prostu zgnił... Ma zapach jak gnojowisko i konsystencję masła, czy plasteliny...
Czy jestem w stanie jeszcze go jakoś uratować czy odzyskać? Czy on będzie jeszcze do czegokolwiek przydatny?
Jestem obecnie na etapie zakładania rabaty... pędzie ona powyżej trawnika otoczona betonowymi palisadami. Wymagało to dosypania dodatkowej ziemi. Chcąc ją użyźnić rozsypałem trochę tego kompostu (w formie jakiej pisałem powyżej)na tej rabacie... Niestety smród był taki sam jak bym rozsypał obornik... Sąsiedzi mocno narzekali, a zapach poprzez wentylację mechaniczną przedostał się do domu... Przysypałem to ziemią...
Teraz boję się zapytać... Czy dobrze zrobiłem, czy może zamiast użyźnić ziemię to jeszcze jej zaszkodziłem? Na rabacie planuję mieszane rośliny.. Dookoła chciałbym trochę lawendy, trochę nisko pnących iglaków... może jakieś krzewy liściaste...
Wracając do kompostu, bo mi go jeszcze dużo zostało... Planuję we wrześniu posadzenie kilkudziesięciu Tui (Aureospicata). Czy mogę go wykorzystać w takim stanie i do każdego wykopanego dołka włożyć po łopacie? Czy raczej Pani odradza? Przywiozłem czarną piaszczystą ziemię i z nią planowałem wymieszać ten kompost (jeszcze jak myślałem, ze będzie suchy)... Teraz jednak chyba będę musiał zastosować inne rozwiązanie...
Bardzo proszę o jakieś rady w tych tematach.
Pozdrawiam
Mariusz
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Gardenarium 19:39, 31 sie 2017


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Można go zakopać w ziemi jedynie. Posypać i przekopać przykrywając ziemią.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Oswiecimianin 07:16, 01 wrz 2017

Dołączył: 27 cze 2017
Posty: 5
Dziękuję za odpowiedź...
Rozwijając jednak moje pytanie... Co powinienem zmienić w składowaniu tej trawy, aby w przyszłości uniknąć takiej sytuacji?
Wracając do mojego "kompostu" Czyli pod tuje się nie nadaje? Czy mogę go ułożyć w warstwie, przysypać ziemią, a następnie ułożyć na to darnie z trawą (wcześniej zdjęte z innej części ogrodu?
Pozdrawiam
Gardenarium 12:13, 04 wrz 2017


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Skoszoną trawę należy najpierw rozrzucić niewielką warstwą na słońcu i przesuszyć, dopiero sypać na kompost. Albo niewiele rzucać. Zmieniać na przemian z liśćmi i chwastami i przesypywać ziemią lekko.

Pod tuje jako ściółka się nadaje, ale cienko na jeden raz kłaść, żeby przeschło.

Poczytaj o kompostowaniu, masz masy zielonej za dużo w stosunku do masy suchej (warstwa brązowa).

Zajrzyj w rysunek przekrój pryzmy

https://www.ogrodowisko.pl/artykuly/289-kompost-najlepszy-nawoz-do-ogrodu

____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Gardenarium 12:13, 04 wrz 2017


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Gardenarium 12:16, 04 wrz 2017


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
krzysztofszy... 16:18, 07 wrz 2017


Dołączył: 26 paź 2016
Posty: 123
Ponawiam pytanie, które zadałem wyżej

Piszecie dużo o Podagryczniku, że nie można kompostować. Dlaczego? Wrzucając same liście rozmnoży się? Nie rozumiem, proszę o wyjaśnienie.

I drugie pytanie. Czy można kompostować bluszcz? Wyczytałem tylko taką wiadomość. O kompostowaniu nie było słowa.

,,Uwaga! Wszystkie części rośliny są trujące – zawierają saponiny, które działają drażniąco na skórę i spojówkę oka, a po spożyciu wywołują zaburzenia przewodu pokarmowego i układu nerwowego."

I ostatnie, konwalie ( oczywiście tylko liście ) czy nadają się? Podobno też trujące.
chmieluzg 07:56, 08 wrz 2017

Dołączył: 06 mar 2017
Posty: 25
Hej,

Coś mnie podkusiło i zasypałem kompost preparatem do szamb Target

Pomyślałem, że w sumie to bakterie wiec szybciej się rozłoży Czy są one bezpieczne?
Gardenarium 12:51, 12 wrz 2017


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
krzysztofszykowny napisał(a)
Ponawiam pytanie, które zadałem wyżej

Piszecie dużo o Podagryczniku, że nie można kompostować. Dlaczego? Wrzucając same liście rozmnoży się? Nie rozumiem, proszę o wyjaśnienie.

I drugie pytanie. Czy można kompostować bluszcz? Wyczytałem tylko taką wiadomość. O kompostowaniu nie było słowa.

,,Uwaga! Wszystkie części rośliny są trujące – zawierają saponiny, które działają drażniąco na skórę i spojówkę oka, a po spożyciu wywołują zaburzenia przewodu pokarmowego i układu nerwowego."

I ostatnie, konwalie ( oczywiście tylko liście ) czy nadają się? Podobno też trujące.


Same liście nie, ale co? będziesz siedział i odcinał liście od łodyg? Chce Ci się? Rozłogi wyrosną, liście nie.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies