Gdzie jesteś » Forum » Ekologiczna uprawa ogrodu » Kompost, kompostowanie i kompostowniki

Pokaż wątki Pokaż posty

Kompost, kompostowanie i kompostowniki

zieloniutka 21:15, 18 maj 2017

Dołączył: 26 kwi 2014
Posty: 271
Czy kłącza koniczyny można wrzucać do kompostownika?
____________________
Zuza Lipny ogród czy ogród z lipą
Elunia 07:04, 19 maj 2017


Dołączył: 08 maj 2017
Posty: 91
krzysztofszykowny napisał(a)
Pytam, bo po zimie jest sporo mchu. W ubiegłym roku wrzuciłem taką trawę do kompostownika i mech tkwił przez cały czas w takiej postaci w jakiej został wrzucony (kompletnie się nie rozłożył, a był tam około roku).


Mech można kompostować ale w bardzo małych ilościach (1 cz. mchu i 4 cz. innego materiału do kompostowania). Mech ma jednak taką wadę, że bardzo powoli się rozkłada. Pytanie więc czy warto kompostować mech?
____________________
EluniaDziałka pod lasem
emka501 23:19, 03 cze 2017

Dołączył: 13 mar 2017
Posty: 6
Witam. Będę robić nowy kompostownik z palet. Nie mam za dużo odpadów które będę do niego wrzucać ......Trawa, to jest główna zieleń, która występuje w dużych ilościach na mojej działce. Co robić gdy będę wrzucała do kompostownika praktycznie samą trawę? Podobno sama gnije i z powodu braku powietrza wolniej się kompostuje Poradźcie bo przecież muszę z nią coś robić
krzysztofszy... 20:09, 25 cze 2017


Dołączył: 26 paź 2016
Posty: 123
Emka u mnie też jest większość trawy ale staram się jak najwięcej wrzucać chwastów no i liści, głównie czereśni. Oczywiście są odpady kuchenne, gałązki cięte na małe kawałki, wszystko co wskazane jest na kompost. Z własnych doświadczeń wiem że sama trawa się zamula i śmierdzi. Ja często mieszam kompost z trawy żeby dostarczyć mu tlenu i w ten sposób ją przesuszyć. Na forum użytkownicy piszą, że trawa powinna być sucha ale chyba niewiele osób ją suszy.

Tak na marginesie chciałem pokazać swój kompostownik, który ostatnio zrobiłem. Nie wiem czy dobrze że trochę zaimpregnowałem deski ale stało się . Nie wiem czy dobrym pomysłem było zrobienie dna. Pomiędzy deskami są około centymetrowe szczeliny. W ten kompostownik będę wrzucał praktycznie gotowy produkt. Do świeżego materiału będzie plastikowy .





Moje pytanie do Was brzmi. Jak długo wytrzyma taki kompostownik zanim się rozłoży?
Sebek 09:10, 14 lip 2017


Dołączył: 08 lut 2011
Posty: 50262
Warzywnik zbiłem ze starych, niezaimpregowanych desek i po 4 latach nic im nie jest Zatem Twoje skrzynie wytrzymają dużo dłużej
____________________
Sebek - Coś jeszcze, coś więcej... Wizytówka ogrodu
emka501 20:06, 17 lip 2017

Dołączył: 13 mar 2017
Posty: 6
krzysztofszykowny, Twój kompostownik jest super
Kokesz 23:16, 17 lip 2017


Dołączył: 20 paź 2015
Posty: 6690
emka501 napisał(a)
Witam. Będę robić nowy kompostownik z palet. Nie mam za dużo odpadów które będę do niego wrzucać ......Trawa, to jest główna zieleń, która występuje w dużych ilościach na mojej działce. Co robić gdy będę wrzucała do kompostownika praktycznie samą trawę? Podobno sama gnije i z powodu braku powietrza wolniej się kompostuje Poradźcie bo przecież muszę z nią coś robić


Ja jeszcze nie mam kompostownika a trawę już drugi rok rozkładam na rabatach pomiędzy roślinami lub w warzywniku i jak przeschnie to przekopuję z ziemią.
Trawnik koszę co 4 dni więc mam jej pod dostatkiem.
____________________
Renata Osiedlowy ogródek
Gardenarium 08:03, 21 lip 2017


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
krzysztofszykowny napisał(a)


Tak na marginesie chciałem pokazać swój kompostownik, który ostatnio zrobiłem. Nie wiem czy dobrze że trochę zaimpregnowałem deski ale stało się . Nie wiem czy dobrym pomysłem było zrobienie dna.



Moje pytanie do Was brzmi. Jak długo wytrzyma taki kompostownik zanim się rozłoży?


Impregnacja może skazić zawartość kompostu, potem to pójdzie np. w warzywa, które będziesz spożywał
Kompostownik nie powinien mieć dna, na dnie pocięte gałązki. Dżdżownice i inne zwierzęta pomagające rozłożyć materię organiczną powinny mieć nieograniczony dostęp, a podłoga to dla nich bariera.

Jak długo wytrzyma? od 5 do 10 lat. Zależy to od gatunku drewna, zapewne jest z sosny więc niezbyt długo zwłaszcza w styczności z ziemią i wilgocią.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
krzysztofszy... 14:56, 01 sie 2017


Dołączył: 26 paź 2016
Posty: 123
Powiedzcie mi proszę bo mam mały problem. Rośnie u mnie orzech włoski. Niestety widzę, ze jest chory na antraknoze orzecha włoskiego. Wiem, że nie powinno się kompostować liści orzecha, tym bardziej jeśli choruje. Staram się grabić liście i je wyrzucać ale zawsze coś tam wpadnie i o idzie na kompost. Czy w takim razie mój kompost jest do wyrzucenia skoro są w nim porażone chorobą liście? Chcialem go wykorzystać na trawnik bo czeka mnie wymiana.
Gardenarium 17:37, 01 sie 2017


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308


Do warzyw bym nie polecała, a pod trawnik też nie. Jedną z groźnych chorób jest zgorzel siewek czyli antraknoza.

Poczytaj o tej chorobie, a czy te same gat. grzybów co na orzechu - to nie wiem. Sprawdź w necie.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies