Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Dogonić marzenia...

Pokaż wątki Pokaż posty

Dogonić marzenia...

LucjanaR 10:46, 04 mar 2015

Dołączył: 04 mar 2015
Posty: 1
Czy układ ogrodu ze zdjęcia to styl angielski? W jaki sposób sadzić rosliny tak żeby osiągnąć taki efekt "narastania" http://redro.pl/fototapety/27804557/400/kwiaty-sztuka-rano-w-parku-angielskim.jpg - Jak łączyć gatunk roślin, czy te ze zdjęcia są odpowiednio posadzone i nareszcie co to za roślinność?
Nonka 11:18, 04 mar 2015


Dołączył: 15 cze 2014
Posty: 180
Hahaha... masz rację. A mi się wydawało że jak ja wiem to inni też
Już wyjaśniam: grube linie to kształt rabat, żółty prostokąt to taras, nie mam żadnych ścieżek i nie mam na nie żadnej koncepcji. Na środku trawnika rośnie świerk, prawdopodbnie srebrny, nieduży. Wzdłuż podjazdu mam posadzone kulki bukszpanowe na przemian z różami okrywowymi, całość wysypana korą. Obok jest kostka granitowa, taki pas ok. 50 cm:

Cały trawnik idzie do przeróbki w tym roku bo na razie to góry i doliny.
Prostokąt po lewej stronie to rabata pissardi z lawendą. Na dowód że są - fota, ale przed posadzeniem lawendy, bo tylko taką na razie posiadam:

Wokół chciałam dać obwódkę z bukszpanu, albo żółte tawułki cięte w kulki - to jeszcze do przemyślenia.
Poprawiłam też trochę rysunek, usunęłam te wszystkie kreski, może będzie bardziej czytelny:

Aha, to z przodu zakreskowane to pas gruntu zostawiony, aby pies mógł swobodnie biegać przy siatce. Rabata przy płocie ma długość 18m, w węższej części szerokość 2m, a w szerszej - 4m. Ozłocę za wszelkie pomysły
____________________
Nonka Dogonić marzenia
Nonka 11:29, 04 mar 2015


Dołączył: 15 cze 2014
Posty: 180
LucjanaR napisał(a)
Czy układ ogrodu ze zdjęcia to styl angielski? W jaki sposób sadzić rosliny tak żeby osiągnąć taki efekt "narastania" http://redro.pl/fototapety/27804557/400/kwiaty-sztuka-rano-w-parku-angielskim.jpg - Jak łączyć gatunk roślin, czy te ze zdjęcia są odpowiednio posadzone i nareszcie co to za roślinność?

Lucjano, mój ogród nie ma jeszcze żadnego stylu, na razie to bardziej misz-masz Chciałam w tym roku nadać ostateczny kształt rabatom i w miarę możliwości finansowych po kolei je obsadzać. Coś tam już rośnie więc zamierzam wykorzystać to co już mam, poprzesadzać i ewentualnie coś dokupić. Na pierwszy ogień chciałam zająć się tą największą rabatą przy płocie. To już tam rośnie:
Tuje szmaragd wzdłuż płotu - tego nie ruszamy
Hortensje Limelight - 8 szt
Miskanty - zebrinus i variegatus - 10 szt
perukowiec
jodła koreańska
berberysy - dwa żółte Maria i jeden czerwony, ale nie wiem jaki
berberysy admiration - 7 szt
dwie magnolie, ale pies je obgryzł i nie wiem czy coś z nich będzie
pęcherznica bordowa
wrzosy - dużo
trawki
żurawki
i cebulowe, które posadziłam jesienią.
Uffff... to chyba wszystko. Możemy przesadzać w dowolnej kofiguracji
____________________
Nonka Dogonić marzenia
Wieloszka 12:08, 04 mar 2015


Dołączył: 11 paź 2011
Posty: 5742
No, poprawiłaś się
Pierwsze, co mi przychodzi na myśl: świerk do przesadzenia ze środka trawnika, zagospodarowanie tego lewego dolnego narożnika, i... dlaczego rabata z Pissardii jest taka wąska i oderwana od reszty? Za nią też musi zostać miejsce dla psa?
A potrzebujesz w ogóle ścieżkę z frontu na taras, czy przechodzicie przez trawnik?
____________________
Agnieszka - DUŻY OGRÓD małej ogrodniczki
Nonka 12:26, 04 mar 2015


Dołączył: 15 cze 2014
Posty: 180
Wieloszka napisał(a)
No, poprawiłaś się
Pierwsze, co mi przychodzi na myśl: świerk do przesadzenia ze środka trawnika, zagospodarowanie tego lewego dolnego narożnika, i... dlaczego rabata z Pissardii jest taka wąska i oderwana od reszty? Za nią też musi zostać miejsce dla psa?
A potrzebujesz w ogóle ścieżkę z frontu na taras, czy przechodzicie przez trawnik?

Na razie biegamy przez trawnik, ja ścieżki tam jakoś w ogóle nie widzę.
Jeśli chodzi o rabatę z pissardi, to nie wiem czemu jest taka wąska - taka mi tam akurat pasowała. Szkic nie sięga do końca działki. Po lewo jest jeszcze ok. 4m zostawione na dodatkowy wjazd, na zdjęciu z pissardi to widać:

Zamysł mój był taki żeby to był taki wąski pas oddzielający trawnik od tego dodatkowego wjazdu. W międzyczasie okazało się, że z tego wjazdu będziemy korzystać okazjonalnie, więc zostanie trawnik, ale nasadzenia muszę dostosować tak, żeby w razie czego można było przejechać. Ta rabata z pissardi ma 1m szerokości. Świerka mogę przesadzić tylko nie wiem jeszcze gdzie.
____________________
Nonka Dogonić marzenia
Wieloszka 12:42, 04 mar 2015


Dołączył: 11 paź 2011
Posty: 5742
Ta linia za Pissardii (równoległa) to ogrodzenie, czy dopiero za tą linią jest 4-metrowy przejazd? Bo rabata przy ogrodzeniu frontowym zamyka przejazd...(wg planu, bo na zdjęciu nie ma tam roślin). No i nie zgadza się skala, bo rabata z P.ma 1m szerokości a wjazd 4m, na planie wygląda to odwrotnie...
____________________
Agnieszka - DUŻY OGRÓD małej ogrodniczki
Nonka 12:51, 04 mar 2015


Dołączył: 15 cze 2014
Posty: 180
Na szkicu ta linia jest linią graniczną, do której miały być nasadzenia, za nią jest 4-metrowy przejazd i płot sąsiada, pod którym rosną mini-tujki w części stratowane przez psa. Na szkicu coś mi się chyba skala rozjechała. Faktycznie ta rabata z pissardi wygląda na wielką... Postaram się poprawić.
____________________
Nonka Dogonić marzenia
Nonka 13:07, 04 mar 2015


Dołączył: 15 cze 2014
Posty: 180
Ufff... nie umiem rysować, ani odręcznie ani na kompie, wyobraźnia przestrzenna to jakieś obce pojęcie. Zmuszasz mnie do pracy i do intensywnego myślenia
____________________
Nonka Dogonić marzenia
Nonka 13:13, 04 mar 2015


Dołączył: 15 cze 2014
Posty: 180
Tak mi wpadło teraz do głowy - a może by tak jakoś ładnie połączyć te pissardi z rabatą pod frontowym płotem? I zrobić placyk z ławeczką na przykład... Tylko jak to ładnie wkomponować...
To jakaś magia jest - jak tutaj gadam sama do siebie to mi się wizualizuje...
____________________
Nonka Dogonić marzenia
Wieloszka 13:31, 04 mar 2015


Dołączył: 11 paź 2011
Posty: 5742
Tak na szybko - trochę bym poprostowała ale wiesz, ja lubię bardziej minimalistycznie i nowocześnie, nie wiem, czy Tobie to pasuje.

Kiepsko widać, jakoś się zmniejszył ten plan.
Doczytałam o ławeczce - możesz ustawić pod tym dużym drzewem w narożniku, jeśli będzie drzewo
Zrobiłam Ci też miejsce na drzewko przy wejściu i powiększyłam trochę rabaty przy domu.
____________________
Agnieszka - DUŻY OGRÓD małej ogrodniczki
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies