Gdzie jesteś » Forum » Nasze ogrody » Ogród z pompą

Pokaż wątki Pokaż posty

Ogród z pompą

ane3ka 17:40, 13 lip 2014


Dołączył: 14 lip 2012
Posty: 353
Kłaniam się nisko wszystkim zakręconym ogrodomaniakom.
Mam na imię Ania. Na forum pierwszy raz pojawiłam się 2 lata temu z ruiną pozostawioną po budowie i nie mając absolutnie pojęcia od czego zacząć. Ba! Nie wiedząc nawet dokładnie czego od ogrodu oczekuję.
O forum słyszałam mnóstwo pozytywnych zdań, więc założyłam swój wątek aby szukać wsparcia. Mnogość zdań, brak mojego zdecydowania i niecierpliwość doprowadziły do tego, iż zraziłam się na jakiś czas. Moja depresja ogrodowa osiągnęła swoje apogeum w październiku 2012 roku, kiedy nieliczne rośliny, które znalazły się na moim ogródku zostały w złości wytargane na stos, podlane benzyną i podpalone.
W momencie, gdy prosiłam o ogrodową pomoc byłam (nadal nią jestem ) mamą niespełna rocznego chłopczyka i nie miałam pojęcia o tym, że za 9 miesięcy zostanę mamą pięknej panienki. Więc wszelkie prace, a miały być one samodzielne, i tak zostały zawieszone. Mogłam myśleć tylko o ogrodowych planach.
W styczniu 2013 roku zwróciłam się o pomoc do pewnej, jeszcze wtedy nieznajomej ogrodniczki. Ona dała mi niesamowitego "pałera" ogrodowego. W zasadzie wystarczyło kilka pozytywnych zdań, kilka propozycji i jak na skrzydłach zaczęłam działać.
Działania zaczęłam praktycznie tuż po porodzie. Miałam to szczęście, że moja córeczka umiłowała sobie spanie i jedzenie, więc mogłam porządkować ogródek.
W zasadzie o ogrodzie mogę powiedzieć tak, że w końcu został uporządkowany. W tym roku zniknął budowlany blaszak, natomiast na jego miejsce stanął bardzo nam potrzebny domek gospodarczy. Jest jakiś zarys ogrodu, który sprawia mi ogromną radość. Reszta to kwestia czasu, może życzliwych ludzi, którzy podpowiedzą co i jak.

Nasz świat zamyka się na 635m2. To bardzo niewiele, ale pracy mnóstwo. Na tak małym placu stanął nasz dom parterowy z użytkowym poddaszem, wiosną 20m domek gospodarczy, plac zabaw dla maluchów, warzywnik, sadzik wiśniowy oraz domek na opał, który niebawem stanie się domkiem na pojemniki na odpady.

We wrześniu 2012 roku mieliśmy przyjemność gościć u siebie fotografa, który wykonał zdjęcia na potrzeby katalogu producenta kostki brukowej zastosowanej na naszym placu. Choć nie jestem w pełni zadowolona z projektu podjazdu, sama propozycja takiej sesji zdjęciowej była jakimś wyróżnieniem i znakiem, że nie jest do końca tragicznie. Zdjęcia można zobaczyć TUTAJ.

Trochę się rozpisałam, nie do końca chronologicznie, ale chciałam przedstawić krótko moją historię.

Dlaczego "Ogród znienawidzony"? Jak w tej mojej historii... Ogród musiałam wpierw znienawidzić, aby móc go pokochać. Teraz to moja największa pasja, miejsce gdzie odpoczywam i mogę oderwać się od dzieci.

Zapraszam serdecznie do odwiedzin i sugestii.
Ania
____________________
Ania - Ogród z pompą
Mala_Mi 18:05, 13 lip 2014


Dołączył: 13 sty 2012
Posty: 50484
Wreszcie jakiś ogródek nieukochany..... łatwo zapamiętać wątek Bo te kochane sie mylą na maksa
Wszytkie Anki to chyba raptusy
____________________
Ogród Małej Mi - sezon 2017 / Sezon 2016 / Sezon 2015 / Część II / Część I / Wizytówka / Zlot-2014 / Zlot-2012 Mózg to nie mydło; nie ubędzie go, gdy się go użyje.
Tess 18:25, 13 lip 2014


Dołączył: 17 maj 2012
Posty: 12089

Bardzo się cieszę, Aniu, że pokochałaś swój ogród. No i fajnie, że wróciłaś
Pokażesz nam co przez ten czas zrobiłaś w ogrodzie?
____________________
Pozdrawiam:) Teresa W Gąszczu u Tess oraz Ogród nad Rozlewiskiem Chętnie dzielę się roślinami z każdym, kto po nie przyjedzie, albo odbierze w jakimś umówionym miejscu. Ale nie wysyłam roślin.
ane3ka 18:26, 13 lip 2014


Dołączył: 14 lip 2012
Posty: 353
Kilka zdjęć wykonanych ok. trzech tygodni temu.

Obecnie żwirowy półokrąg przed wejściem zagospodarowany jest roślinami. Posadziliśmy tam klon jesionolistny Flamingo, jałowiec Blue Carpet oraz lawendę. Lawenda przeszłą moje najśmielsze oczekiwania. Tuż po jej posadzeniu chciałam ją wyrwać, ponieważ wyglądała na rabacie jak niezbyt dorodne chwasty. Dziś sięga mi do bioder i ściąga pobliskie pszczoły.




Na prawo od podjazdu zaczyna się ogródek. Ścieżkę do domu wyznaczają jałowce Blue Carpet, wgłąb bukszpany, świerk serb, kępa lawendy, sosny górskie


Widoczek z rogu ogródka w stronę podjazdu



Z tarasu na prawo mamy widok na "studnię" ze stylizowaną pompą. Wszystko działa.


Po lewej stronie tarasu ciągnie się rabatka ze świerkiem srebrnym (świerk był kupowany w donicy, miał dwa główne pędy. Cały czas kuleje i nie może wyjść na prostą), bukszpanami, rododendronem. Z tyłu posadzone są dwie wysokie trawy. Jedna to miskant chiński Grosse Fontaine, drugiej nazwy trawy nie znam.


Widok od strony świerka w stronę studni (na tyłach widoczny migdałek)




Jeszcze bardziej na lewo jest nasz domek gospodarczy. Domek w stanie zamkniętym, obecnie trwają prace wewnątrz, a potem... przeprowadzka


Pod domkiem posadziłam katalogowe zestawienie jeżówek z rozchodnikami okazałymi. Nie pasowały mi nigdzie na rabatach a to moja ulubiona kompozycja.


Tutaj widok zza tyłów domu na warzywnik oraz plac zabaw z domkiem gospodarczym


Nieco dalej, z wiśniami na pierwszym planie


A na drewnianym domku na opał rośnie powojnik z grupy viticella, kwitnący do pierwszych przymrozków.


I tym sposobem obeszliśmy cały mój świat dookoła.
Dziękuję za spacer!
____________________
Ania - Ogród z pompą
ane3ka 18:27, 13 lip 2014


Dołączył: 14 lip 2012
Posty: 353
Małej Mi i Tess dziękuję za pierwszą wizytę. Witam w moim maleńkim ogródku!
____________________
Ania - Ogród z pompą
eda 18:34, 13 lip 2014


Dołączył: 28 kwi 2013
Posty: 13690
Zaczytałam się i zaintrygowała mnie Twoja opowieść Aniu cieszę się że stanęłaś na nogi silna kobietka z ciebie witamy ponownie serdecznie nie jestem fachowcem ale lubię strasznie oglądać foty z roślinkami zapraszam do mnie może coś cię zainspiruje
Pozdrawiam i kwiatuch na powitanie zostawiam



____________________
Ranczo Edy *** Wizytówka
eda 18:36, 13 lip 2014


Dołączył: 28 kwi 2013
Posty: 13690
widziałam śliczne widoczki lawenda mnie oczarowała
____________________
Ranczo Edy *** Wizytówka
Betka 18:38, 13 lip 2014


Dołączył: 15 lut 2013
Posty: 3455
Ogród piekny zaznaczam i będę odwiedzać!
____________________
Beata Ogrodowe_skarby---- Naturalny strumień,ciek wodny,rów w ogrodzie---- Wizytówka---- Indeks roślin
Betka 18:39, 13 lip 2014


Dołączył: 15 lut 2013
Posty: 3455
____________________
Beata Ogrodowe_skarby---- Naturalny strumień,ciek wodny,rów w ogrodzie---- Wizytówka---- Indeks roślin
MiraR 19:00, 13 lip 2014

Dołączył: 26 lut 2014
Posty: 624
Witam
Ktoś tutaj czaruje
Czekałam w napięciu na zdjęcia żeby obejrzeć ten "znienawidzony" ogród...a tutaj śliczny,zadbany eden
Pompą (nie tylko nią) jestem zachwycona..
Pozdrawiam
____________________
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies