Gdzie jesteś » Forum » Drzewa i krzewy iglaste » Cis - Taxus

Pokaż wątki Pokaż posty

Cis - Taxus

marek_szponder 11:19, 06 paź 2011

Dołączył: 15 lip 2011
Posty: 7
To zależy im cis starszy tym szybciej rośnie, na samym początku to są naprawdę centymetry, później coraz więcej
Sebek 22:11, 09 paź 2011


Dołączył: 08 lut 2011
Posty: 50262
To nie będzie wpis o żywopłocie, ale jeśli ktoś by koniecznie potrzebował stożka z cisa to znalazłem taką stronę
http://www.bomenonline.nl/Assortiment/Details.asp?Soort=Taxus%20baccata&PlantNr=897390&Lang=PO
Ceny według mnie niższe niż w szkółkach

Jedynym minusem jest to, że nie są z Polski
____________________
Sebek - Coś jeszcze, coś więcej... Wizytówka ogrodu
Pwl 00:16, 10 paź 2011


Dołączył: 03 mar 2011
Posty: 925
Sebek napisał(a)
To nie będzie wpis o żywopłocie, ale jeśli ktoś by koniecznie potrzebował stożka z cisa to znalazłem taką stronę
http://www.bomenonline.nl/Assortiment/Details.asp?Soort=Taxus%20baccata&PlantNr=897390&Lang=PO
Ceny według mnie niższe niż w szkółkach

Jedynym minusem jest to, że nie są z Polski


w szkółkach też można trafić niezłe..teraz widziałem stożki ok 1,2m po 50zł u Tracza w Łodzi.
____________________
paweł
marek_szponder 01:12, 10 paź 2011

Dołączył: 15 lip 2011
Posty: 7
No nie wiem czy te ceny tak drastycznie niższe są
Sebek 22:32, 10 paź 2011


Dołączył: 08 lut 2011
Posty: 50262
marek_szponder napisał(a)
No nie wiem czy te ceny tak drastycznie niższe są


No może nie, ale popatrzeć można

Jak Danusia pokazywała ostatnio na 2000 czy 3000 - a te kilkaset złotych to jest różnica
____________________
Sebek - Coś jeszcze, coś więcej... Wizytówka ogrodu
marek_szponder 09:59, 11 paź 2011

Dołączył: 15 lip 2011
Posty: 7
Wiadomo różnica jakaś jest A jeśli jest, To po co przepłacać
Gardenarium 22:58, 14 paź 2011


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Zajrzę sobie na te stronkę
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Sebek 22:08, 15 paź 2011


Dołączył: 08 lut 2011
Posty: 50262
____________________
Sebek - Coś jeszcze, coś więcej... Wizytówka ogrodu
Gardenarium 08:41, 17 paź 2011


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Pamiętajmy, że przyrosty roczne zależą od warunków, jakie stworzymy naszym roślinom.
W doniczce w sklepie ogrodniczym, gdzie pewnie jest podlewany sporadycznie i wiadomo, nie ma tam zbyt wielu składników pokarmowych - będzie rósł wolno.

W gruncie, w dobrej ziemi, gdy się ukorzeni, cis będzie przyrastał po kilkanaście cm rocznie a nawet więcej. Chciałabym obalić mit, że cis rośnie wolno.

Chciałabym też napisać że to bardzo żywotne drzewo. Ścięte do zera, samo stare drewno bardzo ładnie odbija i się zagęszcza. Tuja już taka nie będzie
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Pwl 17:38, 05 lis 2011


Dołączył: 03 mar 2011
Posty: 925
Cis - drzewo czy krzew? Natrafiłem na pewną publikacje
myślę, że kogoś może zainteresować więc wklejam

Już na początku ubiegłego stulecia w publikacjach na łamach "Ochrony Przyrody"
informowano, że wśród cisów przeważa forma krzewiasta, co miało być spowodowane
ciągłym obłamywaniem bocznych gałązek przez ludność. Drobne gałązki były używane
jako środek leczniczy, a także symbol żałoby pogrzebowej z których sporządzano
wianki pogrzebowe. Własne obserwacje posadzonych drzewek cisa wyhodowanych wyłącznie
z nasion zebranych z okazałego drzewa cisa Raciborskiego w Harbutowicach koło Myślenic
potwierdzają występowanie tylko około 20% formy krzewiastej. Na obserwowanych drzewkach
nikt nie obłamywał gałązek. Zauważono natomiast przemarzanie niedostatecznie zdrewniałych
pędów wierzchołkowych w czasie mroźnych zim, zamieranie wierzchołków i gałązek z powodu
porażenia przez grzyby pasożytnicze (np. Cytospora taxi) oraz zgryzanie pędów przez zwierzynę.

Uszkodzenie pędu wierzchołkowego powoduje rozwój pączków śpiących, których u cisa
jest bardzo dużo. Niekiedy wyrasta z nich nawet do dziesięciu nowych pędów wierzchołkowych,
stwarzając wrażenie, że mamy do czynienia z krzewem. Wystarczy jednak wyciąć zbędne pędy,
pozostawiając jeden najmocniejszy, by przywrócić drzewku dalszy wzrost w formie drzewiastej.

Roczne przyrosty cisa w początkowych 15 latach są stosunkowo małe (od kilku do 10 cm), lecz
po tym okresie osiągały nawet do 30 cm.

źródło: http://www.wierzchlas.info/html/materialy/powrot.html
____________________
paweł
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies