Gdzie jesteś » Forum » Drzewa i krzewy iglaste » Cis - Taxus

Pokaż wątki Pokaż posty

Cis - Taxus

Fleur 20:09, 17 cze 2020

Dołączył: 17 cze 2020
Posty: 2
Forumowicze proszę o rady. Jestem początkująca i nie wiem co się dzieję z moimi cisami hilli. W zeszłym tygodniu sadziłam je jako żywopłot z pojemników do gruntu i zaobserwowałam, że u dwóch zaczynają brązowieć igiełki. Co im może dolegać?
Fleur 20:10, 17 cze 2020

Dołączył: 17 cze 2020
Posty: 2
Zdjęcie
floreti 08:05, 19 cze 2020

Dołączył: 14 kwi 2020
Posty: 5
Posadziłam cisy. Ziemia przygotowana była bardzo dobrze: mieszanka dobrej ziemi z dolomitem, mączka bazaltowa, z kora. Po posadzeniu większość cisów się pokłada i brązowieje. Przycielam te miejsca. Czy mogę coś jeszcze zrobić żeby nie brazowialy? Co jest przyczyna?
Roocika 09:46, 19 cze 2020


Dołączył: 14 gru 2017
Posty: 7943
floreti napisał(a)
Posadziłam cisy. Ziemia przygotowana była bardzo dobrze: mieszanka dobrej ziemi z dolomitem, mączka bazaltowa, z kora. Po posadzeniu większość cisów się pokłada i brązowieje. Przycielam te miejsca. Czy mogę coś jeszcze zrobić żeby nie brazowialy? Co jest przyczyna?


Może zacieniuj? Może je przypala?
____________________
Asia Ogród w dolinie Wysoczyzna Elbląska
Pszczelarnia 11:03, 19 cze 2020


Dołączył: 04 maj 2011
Posty: 29256
Podlej bioseptem.
____________________
Ewa Pszczelarnia. Wizytówka
sarenka 15:13, 20 cze 2020


Dołączył: 19 mar 2015
Posty: 6601
.
____________________
Magda W samym sloncu
mmonnicca_mK 22:54, 24 lip 2020

Dołączył: 01 maj 2019
Posty: 132
A ja mam takie pytanie- czy te cisy uda mi się jeszcze uratować? Tak wyglądają 3 z 6 sztuk posadzonych w maju. Puscily nawrt fajne nowe przyrosty. Jeszcze miesiąc temu wyglądały dobrze ale słońce przypalilo 3 najsłabiej ukorzenione i masz babo placek... aktualnie są pod siatką cieniującą, podlałam nawozem ukorzeniajacym substrala. Mam gline w ogrodzie i przez ostatnie 2 miesiące miały dość mokro...mogę im jeszcze jakoś pomóc?
____________________
Monika Ogród Moniki z nutą czerwieni
Olas 10:54, 25 lip 2020


Dołączył: 02 cze 2020
Posty: 10
Drodzy forumowicze
Czy kupić te cisy? Zagęszczą się? 4 szt na metr , maja 130-150 wysokości. Mnie zależy na żywopłocie w perspektywie dwóch maks 3 lat o wysokości 150 cm.
Mam 22 metry minimum do obsadzenia, szukam cisów, te maja akceptowalna cenę, ewentualnie szukam dalej droższych, które będą szersze i przez to posadzę 3 szt na metr .

Mlody94 15:04, 24 paź 2020

Dołączył: 24 paź 2020
Posty: 6
Witam wszystkich. Przeglądałem forum wnikliwie, dużo rad i wskazówek, ale każdy przypadek jest inny Chciałbym podpytać i upewnić się czy dobrze sądzę swoj żywopłot z cisa hicksi. Macierzystą glebą jest glina na którą wysypałem wiosną 15-20 cm czarnoziemu. Teraz posadziłem sadzonki cisa 40 cm od płotu, w gęstości 35 cm sadzonka od sadzonki. Po wyjęciu z doniczek obsypywałem czarną ziemią żeby zakryć korzenie, następnie wypełniałem resztę rowu gliną zmieszaną z trawą która rosła w tym miejscu. Powinienem coś jeszcze zrobić czy zostawić tak sadzonki na zimę?
Martka 17:25, 24 paź 2020


Dołączył: 10 wrz 2015
Posty: 7135
Mlody94, ja też kiedyś sadziłam cisy po raz pierwszy całkiem dobrze to wyszło dzięki wskazówkom. Ale naprawdę warto przestudiować cały wątek od A do Z i wskazówki są jak na dłoni, szczególnie poczytaj wpisy Toszki. Na forum wyczytałam, że istotne jest, aby nie sadziś cisów za nisko, bo nie lubią być zalewane. Na zdjęciu wygląda, że sadzisz podstawę drzewka zbyt nisko w stosunku do powierzchni ziemi? Ale zdjęcia niekiedy przekłamują, więc sam to oceń, niemniej to bardzo ważna kwestia. Druga sprawa: glebę dobrze zaprawić mączką bazaltową, zmieszać z kompostem, etc., aby była jak najbardziej bogata w składniki odżywcze, cisy tego bardzo potrzebują. Oczywiście też nie może to być gleba o kwaśnym odczynie. Po trzecie: nie przykrywałabym na wierzchu tą gliną, bo jak będzie sucho, to będzie tworzyła skorupę i pozbawiała cisy przenikania wody od góry. A trawa dodatkowo będzie odbijała i powodowała zarastanie cisów, będziesz musiał pielić. Darń zdejmij z cisów i zagospodaruj inaczej, nawet możesz złożyć na pryzmę i przekompostować. Zamiast tego co kładziesz, wskazane jest cisy wysypać ściółką z przekompostowanej kory (= nie świeżej, bo zakwasza). Poczytaj jeszcze o cieniowaniu, ale to w dalszej kolejności, na razie nie ma potrzeby. No i pod żadnym pozorem nie kładź maty przeciw chwastom, to byłby gwóźdź do trumny.


Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies