Gdzie jesteś » Forum » Trawnik » Zakładanie trawnika z siewu - trawnik z siewu

Pokaż wątki Pokaż posty

Zakładanie trawnika z siewu - trawnik z siewu

analyzer65 11:11, 04 cze 2018

Dołączył: 02 wrz 2016
Posty: 113
Miałem problemy z małym trawnikiem u siebie.
Kombinowałem z różnymi gatunkami nasion traw, miałem już kupować z rolki nawet, różne podłoża stosowałem, przekopywałem, podlewałem, cuda wianki.
W końcu wyrosło co wyrosło, kosiłem systematycznie ale im więcej koszenia tym gorzej się robiło. Trawa coraz rzadsza robiła się. W międzyczasie dokupowałem podłoże, dosiewałem, podlewałem ale nie kosiłem nic.
Zauważyłem, że zaczęło się ładnie zagęszczać więc skosiłem całość jak podrosła do wysokości ok 20cm! Potem znów w miejsce gdzie jest rzadko dosypałem podłoża i cały trawnik posypałem obficie nasionami trawy, a całość przysypałem cienko podłożem i podlewałem. Zagęściło się jeszcze bardziej. Nie kosiłem nic. Urosło wszystko do wysokości ponad 20cm, a niektóre źdźbła miały wosykość ok 40cm. Ustawiłem kosiarkę na najwyższe koszenie ale musiałem unosić przód żeby choć skrócić to co przed kosiarką było, a dopiero potem normalnie jechałem po trawniku kosząc do wymaganej wysokości.

Acha, w międzyczasie posypywałem trawnik wapnem, a po tygodniu przed opadami nawozem z zawartością azotu. Taki dwupak zakupiłem w Lidlu. Po miesiącu stosowania tego nawozu trawa ładnie zaczęła rosnąć, nabrała zdrowego zielonego koloru. Po skoszeniu podlałem trawnik roztworem wody i nawozu rozpuszczalnego w wodzie firmy Substral "Trawnik magiczna siła".
Obecnie trawnik jest gęsty, trawa soczyście zielona. Koszę rzadko póki co, aż trawa ma przynajmniej 15cm wysokości. Ma to swój plus - w upalne dni źdźbła trawy dają cień glebie przez co woda wolniej odparowuje, a całość nie jest tak narażona na działanie promieni słonecznych.

Także podlewaj, dosiewaj i nie koś póki co. Bo nie masz co kosić. Trawa nie położy Ci się na tyle żeby zgniła, więc bez paniki.
Gregor_k 11:43, 04 cze 2018

Dołączył: 03 cze 2018
Posty: 14
I bądź tu mądry - jedne głosy - koś, inne nie koś....
Gardenarium 13:12, 04 cze 2018


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Ale jakie głosy mówią : nie koś?
Trawnik trzeba kosić. Nie wiem o co biega?

Jak czytam ten wątek, to tutaj dobry kabaret odstawiacie z tymi trawnikami.

Koś i koniec. Kropka.

Doczytałam, ale niestety - nie zgadzam się z opinią analyzera. A słuchaj kogo chcesz.
Chodzi o chwasty w trawniku, jednoroczne. To chyba zrozumiałe, że jak wypuścisz na 15 - 20 cm, i nie będziesz kosił to chwasty wysieją się i będzie ich dwa miliny więcej, więc odpowiedź jest prosta.

Koś, bo chwasty musisz skosić jednoroczne.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Gregor_k 17:37, 04 cze 2018

Dołączył: 03 cze 2018
Posty: 14
Koszę, koszę, Dziekuje
analyzer65 22:55, 04 cze 2018

Dołączył: 02 wrz 2016
Posty: 113
No dobrze. Teoria mówi żeby kosić.
Na koniec poprzedniego sezonu trawnik wyglądał ładnie. Dość gęsto i zielono.
Na wiosnę tego roku wiele nie zmieniło się. Skosiłem wczesną wiosną do ok 7cm
i podsypałem wapna dołączonego do wcześniej wspomnianego nawozu. Po ok tygodniu podsypałem podłoża oraz wysypałem nasiona uniwersalnej mieszanki traw w ilości dużo większej niż zalecana na mkw. Zaczęło wszystko rosnąć, a młoda trawa wschodzić i nie kosiłem do osiągnięcia wysokości ok 20cm. Drugie koszenie również po uzyskaniu podobnej wysokości. Ogólnie w tym sezonie kosiłem 3x. Podlewam co kilka dni i jak pisałem wcześniej, wyższa trawa o wiele lepiej znosi upał z uwagi na cień rzucany przez siebie na podłoże. Robi się chłodniej to koszę i nawadniam. Akurat mamy klimat umiarkowany, więc po iluś dni upału robi się na kilka dni chłodniej. Wtedy jest super czas na koszenie i dosiewki.

Przez to co opisałem wyżej, uzyskałem efekt nieporównywalnie lepszy niż robiłem wcześniej czyli nawadniałem, kosiłem co kilka dni, usuwałem chwasty, które rosły i tak.

Dlatego może niech kolega spróbuje tego sposobu bo masz młody trawnik. Poczekaj z tydzień, skoś, puste placki wzrusz grabiami, wysyp nieco podłoża i wysyp nasiona, na które wysyp cienką warstwę podłoża. Podlej i czekaj aż wszystko urośnie włącznie z wcześniej skoszoną trawą do wysokości ponad 10cm. Skoś i ponów dosiewkę w kolejne puste placki. Nie patrz na chwasty za bardzo. Nie wchodź na posianą trawę. Czekaj aż wyrośnie to co masz i to co dosiejesz. Koś i dosiewaj, a będzie dobrze bo to co masz teraz to z tego trawnik nie wyrośnie za gęsty.
omi 15:15, 05 cze 2018

Dołączył: 30 wrz 2017
Posty: 19
Złota zasada koszenia mówi o tym, żeby nie skracać trawy o więcej niż 1/3 wysokości czyli np. z 15cm -> 10cm, z 6cm -> 4cm, z 3cm na 2cm. Skracanie trawy np. o 10 cm, z 15cm -> 5cm wywołuje szok i czasowe zahamowanie wzrostu w efekcie stopniowo osłabiając cały trawnik. Częstotliwość koszenia określana jest przez czas w jakim trawnik osiągnie wysokość koszenia i jest uzależniona od wielu czynników jak wilgotność, pora roku czy temperatura otoczenia. Nawet jeśli komuś udaje się utrzymać ładny trawnik kosząc go raz na miesiąc to pewnie dlatego, że dopiero go założył (<1rok). W drugim bądź trzecim roku przy takim traktowaniu trawnik zmarnieje.
Gregor_k 15:52, 05 cze 2018

Dołączył: 03 cze 2018
Posty: 14
Fajnie z tym wymiarem ale co jak kosiarka nie jest regulowana...(-:
Piotr_K 02:52, 06 cze 2018

Dołączył: 18 mar 2018
Posty: 166
Zawsze nie więcej skracać niż o 1/3? Nawet jak jest to z 6 na 4 cm?
Silno 19:21, 06 cze 2018

Dołączył: 10 maj 2018
Posty: 6
Proszę dajcie mi jakąś radę.

Zostawiłem ziemię gotową pod trawnik i czekałem by wyszły chwasty. Jestem przeciwnikiem rundapu więc chciałem pielić ręcznie. Jest tego bardzo dużo. Nie dam rady wypielić ręcznie raczej. I stąd moje pytanie. Czy mogę to przejechać glebogryzarką i wtedy siać czy jest jakieś inne wyjście? Dzięki.
Piotr_K 00:26, 07 cze 2018

Dołączył: 18 mar 2018
Posty: 166
Według mnie jak przejedziesz glebozgryzarka to chwasty ponownie wyjdą. Tylko trochę to opóźnisz.
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies