Gdzie jesteś » Forum » Nasze ogrody » Ogród Mirelli

Pokaż wątki Pokaż posty

Ogród Mirelli

malgorzata_s... 19:35, 11 lut 2015


Dołączył: 24 lip 2013
Posty: 33765
Jeśli chcesz coś zimozielonego z tyłu możesz dać ML na przemian z trzmielinami na pniu. Piękniejsze są cisy ale droższe.

Tu masz taką troszkę nieudolną wizualizację


Różowe ciapki to żurawki. Pod trzmielinkami w nogach coś zimozielonego np rumianka.
____________________
ogrod-cioci-cz-3/ Gocha - Ogród cioci czyli ciociogród cz. 2 / Ogród Cioci cz. 1/ Wizytowka ogrod-cioci-Gosi/
Tess 20:01, 11 lut 2015


Dołączył: 17 maj 2012
Posty: 12094
Gosiu, ale trzmielina zimą też jest taka sobie, niezbyt ładna.
No ale jeśli już, to musiałaby być z tych zielonobiałych, bo żółta będzie się gryzła z różem hortek (tak mi się wydaje).
Kuli cisowej na pniu nawet nie proponuję, choć oczywiście jest najpiękniejsza, bo to jednak duży koszt, a tu weszło pięć sztuk!
____________________
Pozdrawiam:) Teresa W Gąszczu u Tess oraz Ogród nad Rozlewiskiem Chętnie dzielę się roślinami z każdym, kto po nie przyjedzie, albo odbierze w jakimś umówionym miejscu. Ale nie wysyłam roślin.
malgorzata_s... 20:13, 11 lut 2015


Dołączył: 24 lip 2013
Posty: 33765
Nie jest brzydka jak już spora kula. Zielono biała tylko troszkę zimą różowieje.
Są też tujki cięte w kulkę. Niestety nie widzę możliwości wsadzenia tam roślin nie na pniu bo mało miejsca i jak hortki zielone to zabierają słońce, trzymają wilgoć i stożki np. chyba by łysiały albo grzyba łapały.
____________________
ogrod-cioci-cz-3/ Gocha - Ogród cioci czyli ciociogród cz. 2 / Ogród Cioci cz. 1/ Wizytowka ogrod-cioci-Gosi/
MirellaB 20:41, 11 lut 2015


Dołączył: 18 sty 2015
Posty: 22152
Dziękuję Wam za podpowiedzi ☺.
O roślinach na pniu nie pomyślałam,ale to by był fajny pomysł.
Tess napisz jak zrobić takie na pniu, rozumię, że kupne są drogie?
Krzak hortek największy ma mniej niż metr, a pozostałe są dużo niższe.
To w trawniku to kominki od kanalizacji, nie wiedziałam jak je zakryć więc odcięłam dół donicy, wsadziłam w ziemię i mam kwietnik na sezonowe kwiaty, kwiaty zakrywają te kominki i jest w miarę ok. Oczywiście lepiej by było gdyby wcale tego nie było ale cóż niestety.
A ta trawa ML to w końcu jaka wysoka rośnie. Co artykuł czy sprzedaż to inaczej piszą 1m, 1-1,5, 2m? Jak hortki urosną, to żeby tej trawy nie zakryły. To może inna trawa wyższa i strzelista, bo miejsca mało na ogromne kępy.
____________________
Mirella Ogród Mirelli *** Ogródek Mirelli *** Wizytówka - Ogród Mirelli - Wizje chodźcie do mnie blisko najbliżej ...
Tess 15:33, 12 lut 2015


Dołączył: 17 maj 2012
Posty: 12094
Mirelko, nie wiem dokładnie, jak drogie są tuje na pniu. Sprawdź najpierw w szkółkach, ile kosztują na pniu, a ile tuja, z której kulkę możesz zrobić.
Potrzebujesz takie, które będą trochę wystawały ponad kwiatostany hortensji. Więc powinny mieć pewnie 1,20, może nawet więcej.
Jeżeli zdecydujesz się na „samoróbkę”, wybierz tuje o pojedynczym pniu, albo przynajmniej taką, która ma silny jeden pień. Nie kupuj takich z kilkoma pniami, bo musisz zostawić tylko jeden, a jak jest kilka, to żaden nie jest silny, czasem bywa też krzywy. No i pędzelek na końcu zostanie ci marny.
A przecież z tego pędzelka ma powstać kulka

Zobacz, jak powstawały moje (jeszcze nie są ładne, mają dopiero roczek od początku kształtowania).

Takie były po posadzeniu:


Podcięłam je od dołu i wyglądały jak straszydła:



Ale na pomoc dziewczyn zawsze można liczyć - doradziły, by obciąć im czubeczki i je ostrzyc na kształt kulki:



Potem trzeba obcinać zielone odrosty pojawiające się na pniu i co najmniej dwa razy w roku formować kulkę (ciąć), wówczas ładnie się zagęszcza. Po kilku latach nabierze objętości.

Jeśli chodzi o ML, to on u mnie nie ma metra. Poza tym ta trawa nie jest strzelista, należy do tych lekko przewieszających się, choć jest też sztywna.
Wydaje ni się, że nie masz się co obawiać, że ML będzie miał w cieniu ogromne karpy. Bo miskanty w cieniu dają sobie radę, ale nie przyrastają tak szybko, jak w słońcu.
Jest ryzyko, że hortki zakryją ML. Dlatego posadź je nie dokładnie za horką, a pomiędzy nimi, tak żeby wypełniały przestrzeń pomiędzy hortkami.

Wyższych od ML jest dużo miskantów, np. Gracimillus, ale on 1,5 metra wraz z kwiatostanem ma. Nie zasłoni Ci okien?

____________________
Pozdrawiam:) Teresa W Gąszczu u Tess oraz Ogród nad Rozlewiskiem Chętnie dzielę się roślinami z każdym, kto po nie przyjedzie, albo odbierze w jakimś umówionym miejscu. Ale nie wysyłam roślin.
Karol99 17:03, 12 lut 2015


Dołączył: 01 mar 2014
Posty: 11801
Faktycznie, ślicznie wyszły te kule.
____________________
Karol- Ogród tworzony z pasją *** Wizytówka
Mysza 17:10, 12 lut 2015


Dołączył: 18 sty 2015
Posty: 5807
U mnie kosztują 30zł.i są wysokieZe szkółki, bo w sklepie takie same to i po 90 widziałam.
Jak chcesz to dam namiary na priv.
Mi też się kule podobają
____________________
Gosia
Tess 17:20, 12 lut 2015


Dołączył: 17 maj 2012
Posty: 12094
Na all... widziałam ogłoszenie szkółki ze Swarzędza, 30 zł za szmaragda 1,2 wysoki.
Ja swoje w markecie(sic!) kupiłam po 9,90. Ale miały około 80 cm, może ciut więcej.
____________________
Pozdrawiam:) Teresa W Gąszczu u Tess oraz Ogród nad Rozlewiskiem Chętnie dzielę się roślinami z każdym, kto po nie przyjedzie, albo odbierze w jakimś umówionym miejscu. Ale nie wysyłam roślin.
Mysza 17:38, 12 lut 2015


Dołączył: 18 sty 2015
Posty: 5807
hej,Może w czymś pomogę.Rozrysowałam troszkę.

____________________
Gosia
Tess 17:57, 12 lut 2015


Dołączył: 17 maj 2012
Posty: 12094
No piękna wizualizacja
Świetny pomysł z drzewkiem kolumnowym.
Gosia, a możesz zrobić:
- jedną wiosenną (czyli bez szumiących traw i kwitnących hortek, za to z czymś niskim na przodzie - szafirki albo krokusy)
- i drugą późno letnią, czyli trawy, kwitnące na różowo hortensje (wyższe jednak, niż tu)?
____________________
Pozdrawiam:) Teresa W Gąszczu u Tess oraz Ogród nad Rozlewiskiem Chętnie dzielę się roślinami z każdym, kto po nie przyjedzie, albo odbierze w jakimś umówionym miejscu. Ale nie wysyłam roślin.
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies