Gdzie jesteś » Forum » Nasze ogrody » Symetryczno-liryczny z widokiem na Ślężę

Pokaż wątki Pokaż posty

Symetryczno-liryczny z widokiem na Ślężę

Zagajanka 23:42, 12 lut 2021


Dołączył: 13 maj 2014
Posty: 3445
SlonecznyOgrod napisał(a)

Chętnie bym Twój ogród obejrzała jeszcze w programie tv
Pomyśl o tym

Wiesz co, nawet przygotowania do kilkugodzinnej wizyty Tomka zajęły mi dwa tygodnie codziennych prac - cięcie, sprzątanie, dopieszczanie ogrodu... To było tak męczące, ze na parę miesięcy po tym straciłam chęć jakichkolwiek działań ogrodniczych

Może na telewizję kiedyś przyjdzie czas, nie wiem, - na razie myślę, ze to by było bardzo stresujące przedsięwzięcie.
____________________
Janka Symetryczno-liryczny z widokiem na Ślężę +++ Portrety Różane +++ Moje TOPowe róże sezonu 2019
Zagajanka 23:54, 12 lut 2021


Dołączył: 13 maj 2014
Posty: 3445
SlonecznyOgrod napisał(a)
Janko a jeszcze podpowiedz mi jak mam sadzić róże, miejsce szczepienia poniżej poziomu gruntu?
Czy odległości miedzy różami muszą byc , czy mogę posadzić jedną obok drugiej? Dwie różne odmiany w jakiej odległości sadzić?

Sadź koniecznie szczepieniem ok 5 cm poniżej gruntu.
Odległosć pomiędzy krzaczkami musi być, by kraczki kształtowały odpowiedni system korzeniowy (dla właściwego odżywiania krzaczka) - jak są mniejsze, to min 40 cm, jak większe to nawet i z 1 m - trzeba brać pod uwagę docelową szerokość krzaczka. Nigdy nie sadzimy 2 szt do jednego dołka.
____________________
Janka Symetryczno-liryczny z widokiem na Ślężę +++ Portrety Różane +++ Moje TOPowe róże sezonu 2019
Agatorek 00:39, 13 lut 2021


Dołączył: 17 gru 2020
Posty: 13039
Zagajanka napisał(a)

Nie mam za wiele pnących i moje doświadczenie jest w tym temacie średnie. Dobrze mi rosną Generous Gardener i Pilgrim. U sąsiadki dobrze rośnie Eden Rose. Ale wszystkie te róze potrzebują słonecznego stanowiska, odpowiedniego kształtowania (przyginania czy mocowania do podpory) i odpowiedniego przycinania na wiosnę. Dobrze by było je też nawozić dla ładnego kwitnienia. Pnące jednak wymagają trochę więcej uwagi niz takie floribundy.


Na razie jeszcze nie podjęłam decyzji (o tym, czy w ogóle będę brać się za róże ). Badam sobie po prostu różne opcje .
Dzięki za informacje.
____________________
Agnieszka ***** Ogród z zegarem ***** Pura vida Kostaryka ***** Hawaje
SlonecznyOgrod 13:10, 13 lut 2021


Dołączył: 16 sty 2017
Posty: 7665
Zagajanka napisał(a)

Wiesz co, nawet przygotowania do kilkugodzinnej wizyty Tomka zajęły mi dwa tygodnie codziennych prac - cięcie, sprzątanie, dopieszczanie ogrodu... To było tak męczące, ze na parę miesięcy po tym straciłam chęć jakichkolwiek działań ogrodniczych

Może na telewizję kiedyś przyjdzie czas, nie wiem, - na razie myślę, ze to by było bardzo stresujące przedsięwzięcie.

Rozumiem Cię bardzo dobrze, ja bym miała jeszcze większego stresa...

Kurde... zobacz jak to działa, zamiast dać kopa do przodu to przyhamowało...

Lubie oglądać ogrody w programach, ale też wiem, że nie zawsze pokażą całe piękno. Viva ma piękny ogród a w programie skupili się na "mniejszych" rzeczach, ona sama pisze ,że nie chce do tego odcinka wracac.
____________________
DarciaSłoneczny Ogród
SlonecznyOgrod 13:12, 13 lut 2021


Dołączył: 16 sty 2017
Posty: 7665
Zagajanka napisał(a)

Sadź koniecznie szczepieniem ok 5 cm poniżej gruntu.
Odległosć pomiędzy krzaczkami musi być, by kraczki kształtowały odpowiedni system korzeniowy (dla właściwego odżywiania krzaczka) - jak są mniejsze, to min 40 cm, jak większe to nawet i z 1 m - trzeba brać pod uwagę docelową szerokość krzaczka. Nigdy nie sadzimy 2 szt do jednego dołka.

Ok tak zrobię
A o co chodzi z tym przykopywaniem szczepienia?
____________________
DarciaSłoneczny Ogród
Zagajanka 20:02, 14 lut 2021


Dołączył: 13 maj 2014
Posty: 3445
SlonecznyOgrod napisał(a)

Ok tak zrobię
A o co chodzi z tym przykopywaniem szczepienia?

Wytłumaczenia są co najmniej dwa:
- miejsce szczepienia (skąd wyrastają nowe pędy) jest wrażliwe na mróz, kiedy je przykrywasz ziemią, zabezpieczasz nieco przed wymarzaniem krzaczka. Nawey jeżeli pędy całkowicie zmarzną (będą czarne), to jest duże prawdopodobieństwo, ze róża odbije nowymi pędami ze śpiących pączkow właśnie z miejsca szczepienia
- przykryte miejsce szczepienia może spowodować, ze róża wypuści stamtąd dodatkowe korzenie, co da jej większą stabilność i wspomoże lepsze odżywianie krzaczka.
____________________
Janka Symetryczno-liryczny z widokiem na Ślężę +++ Portrety Różane +++ Moje TOPowe róże sezonu 2019
SlonecznyOgrod 21:05, 14 lut 2021


Dołączył: 16 sty 2017
Posty: 7665
Już rozumiem

A jak chcesz przesadzić róże w inne miejsce to ta róża w danym sezonie gorzej rośnie/kwitnie?
Bo mam taką różę do przesadzenia ale ona jest jeszcze młoda.
____________________
DarciaSłoneczny Ogród
Zagajanka 21:16, 14 lut 2021


Dołączył: 13 maj 2014
Posty: 3445
SlonecznyOgrod napisał(a)
A jak chcesz przesadzić róże w inne miejsce to ta róża w danym sezonie gorzej rośnie/kwitnie?
Bo mam taką różę do przesadzenia ale ona jest jeszcze młoda.

Tak, po przesadzaniu róża potrzebuje czasu na ukorzenienie się i będzie gorzej rosła i kwitła z tego powodu.
Im młodszy okaz, tym powinien lżej znieść przesadzanie, przy czy polecam wtedy przyciąć różę: ona wtedy traci mniej energii na utrzymanie krzaczka przy życiu, a kieruje ją na ukorzenienie się.
____________________
Janka Symetryczno-liryczny z widokiem na Ślężę +++ Portrety Różane +++ Moje TOPowe róże sezonu 2019
Dorota123 09:46, 15 lut 2021


Dołączył: 07 gru 2012
Posty: 12208
Piękny, pachnący różami ogród - zostawiam swój zachwyt. Co prawda róże już zamawiałam w tym roku, ale kilka Twoich egzemplarzy krzyczy do mnie " bierz mnie"
____________________
W moim małym ogródeczku*Wizytówka
Ewik 21:40, 16 lut 2021


Dołączył: 19 gru 2013
Posty: 5292
Ciekawe co piszesz odnośnie alden biesen , moja w słoncu ale na skarpie i jest potwór ( cięłam ją juz na rozne sposoby ) i z 3 metry ma rozpietości na boki , ale kwitnie praktycznie cały czas a teraz zdobi owocami . Chciałam jedną dać w pólcieniste miejsce ale obawiałam sie , że urośnie wielka
Za to moja Balerina taka sierota , mimo że w słoncu .Muszę spróbować kupić inną sadzonkę .A Twoja jak rośnie ?
____________________
Ewa * Ogródek z futrzakami i kamieniami
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies