Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Malutki pod lasem

Pokaż wątki Pokaż posty

Malutki pod lasem

inka74 13:37, 25 paź 2019


Dołączył: 20 mar 2016
Posty: 14877
Toszka napisał(a)


no właśnie

Natomiast ja mam ciężka ziemię, z wyjściowym ph 8,5-9. I mam kwaśne rabaty bez grama torfu i siarczanów Same liście, igliwie qpa, kora. Ostatnio nawet siarki nie ma Po obsypanych liściach dębowych z zeszłego roku nie ma śladu...dobrze, że nowe już w blokach startowych
Ale o tym już tyle razy pisałam, że nie będę się powtarzać.
Toszka, chyba wszyscy to pamiętamy, tyle razy już o tym pisałaś, że dziewczyny jak mantrę powtarzają, również jak podkreślałaś ile czasu ci to zajęło, że rabata powinna się "odleżeć" i jak wcześniej sadziłaś kwasoluby... które nadal bardzo dobrze ci rosną
https://www.ogrodowisko.pl/watek/2467-ogrod-moje-spelnione-marzenie?page=41#post_9
____________________
Iwona - Przerwa na kawę... *** Wizytówka
Dominika11 13:40, 25 paź 2019


Dołączył: 09 kwi 2014
Posty: 18709
iwka napisał(a)
Toszka, to liście zakwaszają glebę ?
też nie wiedziałam, znowu człowiek się uczy jak to dobrze, że na O. sa takie mądre głowy
____________________
Ja i mój ogródek - ZAPRASZAM :)
Toszka 13:41, 25 paź 2019


Dołączył: 02 sty 2013
Posty: 14436
iwka napisał(a)
Toszka, to liście zakwaszają glebę ? wszędzie pcham takie przekompostowane brzozowe.


Tak, jak będą "jednorodnie" kompostowane to uzyskasz tzw. ziemię liściową - ph około 4,5. Zalezy jakie liście dominują, bo może być 3,5 lub 5,5. Ale zawsze jest kwaśna lub lekko kwaśna.
Czas rozkładu liści zależy od gatunku rośliny i stopnia ich rozdrobnienia. Na uzyskanie w pełni dojrzałej ziemi liściowej potrzeba przeciętnie od 1 do 2 lat, jednak dobrze rozdrobnione i stale wilgotne liście drzew i krzewów, które łatwo ulegają mineralizacji (np. brzozy, jabłoni, leszczyny, wierzby) mogą przekształcić się w ziemię już nawet po 6 miesiącach.

Najdłużej rozkładają się liście twarde, bogate w garbniki i związki fenolowe - liście dębu, gruszy, olchy i orzecha włoskiego, oraz wszystkie zimozielone, które często są pokryte warstwą woskową.

EDIT
żebyśmy się dobrze zrozumiały. Ziemia liściowa zalicza się do najcenniejszego podłoża. Opadające liście z drzew "utrzymują" potrzebne ph do wymagań rośliny. W ten sposób rośliny same się nawożą i utrzymują swoją mikoryzę. Ostatnie badania (Czechy) wykazały, że w momencie wiosennego rozwoju liści na drzewie już roślina produkuje specyficzne dla niej grzyby wspomagające mikoryzę i biorące czynny udział w procesie butwienia na jesieni. Takie perpetuum mobile
____________________
Kto szuka ten znajduje, kto pyta ten dostaje:-)
Toszka 13:44, 25 paź 2019


Dołączył: 02 sty 2013
Posty: 14436
inka74 napisał(a)
Toszka, chyba wszyscy to pamiętamy, tyle razy już o tym pisałaś, że dziewczyny jak mantrę powtarzają, również jak podkreślałaś ile czasu ci to zajęło, że rabata powinna się "odleżeć" i jak wcześniej sadziłaś kwasoluby... które nadal bardzo dobrze ci rosną
https://www.ogrodowisko.pl/watek/2467-ogrod-moje-spelnione-marzenie?page=41#post_9


czytaj wnikliwie - leżakowały rabaty, bo materia organiczna osadzała się. Finalnie poziom opadł o ponad 50cm.
____________________
Kto szuka ten znajduje, kto pyta ten dostaje:-)
inka74 14:06, 25 paź 2019


Dołączył: 20 mar 2016
Posty: 14877
Ależ ja bardzo wnikliwie i ze zrozumieniem czytam...
Toszka napisał(a)


Ja mam ciężką zasadową ziemie, a rh i azalie mam. Przygotowałam im specjalnie duże stanowisko - dół został wykopany na 40-50 cm głębokości, 1,5 x 2m szerokości. Do dołu została nasypana mieszanka ziemi do iglaków, troche rodzimej, torf kwaśny, kora, obornik koński 4letni, igliwie i dębowe liście. Rh zostały posadzone na niewielkiej górce. Azalie mają swoje łoże (cała rabata jest wysoka).
Jak serce woła do rh to sadź
____________________
Iwona - Przerwa na kawę... *** Wizytówka
Toszka 15:18, 25 paź 2019


Dołączył: 02 sty 2013
Posty: 14436
Inko, koniecznie przeczytaj jeszcze moje wypowiedzi z dawniejszych lat, bo w tej opisane jest małe stanowisko, pod jedną roślinę. Rada dotyczy robienia stanowiska na cito. A tylko wspominam o "łożu", które ma ponad 70 metrów kwadratowych. A rabata wyniesiona jest na ponad 70cm.
Cieszę się, że kolekcjonujesz moje wypowiedzi, bo przynajmniej wiem, że ktoś to czyta, prócz tych osób które już wprowadziły moje rady w życie
Mniemam, że kolekcjonujesz, bo wiesz, że ziemia musi się odleżeć
Życzę wytrwałości w czytaniu
____________________
Kto szuka ten znajduje, kto pyta ten dostaje:-)
inka74 16:20, 25 paź 2019


Dołączył: 20 mar 2016
Posty: 14877
Ponieważ szanuję właścicielkę wątku...

Miłego dnia!
____________________
Iwona - Przerwa na kawę... *** Wizytówka
Toszka 17:08, 25 paź 2019


Dołączył: 02 sty 2013
Posty: 14436
Wiesz Iwonko, różnimy się diametralnie choć łączy nas to samo imię. Ja w przeciwieństwie do ciebie cenię sobie kulturę osobistą i staram się z szacunkiem odnosić do ludzi. I tak będzie i tym razem
...a wszystko zaczęło się merytorycznie od liści
Edit
Aby oszczędzić ci czasu na wyszukiwanie od razu podpowiem, że ostatnio buszuję w japońskich opracowaniach o terra rossi. Ciekawa lektura. Polecam
____________________
Kto szuka ten znajduje, kto pyta ten dostaje:-)
Anda 17:20, 25 paź 2019


Dołączył: 25 maj 2015
Posty: 33202
Dominika11 napisał(a)
też nie wiedziałam, znowu człowiek się uczy jak to dobrze, że na O. sa takie mądre głowy


Nie, nie zakwaszają stricte jak robi to siarka, to zależy od wielu czynników. Tak czy owak możesz liści używać jako ściółkę, dodawać do kompostu, czy też kompostować same liście. One zawsze, jeśli były zdrowe, będą wzbogacać glebę, pomagać w utrzymaniu w niej wilgoci i dobrze wpływać na mikro i mikroorganizmy glebowe.
____________________
Serdeczności Ewa - Doświadczalnia bylinowo-różana 2 poprzedni wątek Doświadczalnia bylinowo-różana Panie Foerster, co pan robi przeciwko nornicom? - Krzyczę na nie. Wizytówka doświadczalni Landhaus Ettenbühl i Rosengarten Zweibrücken
AnnaCh 19:00, 25 paź 2019


Dołączył: 10 mar 2015
Posty: 12213
Hmmmm...

Asiu, Kasiu, Ewo, Aniu, czytałam o tej odmianie i wyszło mi, że spokojnie można ją sadzić co metr, a tyle to tam będzie spokojnie, dziś po proacy jeszcze się przyglądałam
Co do kulek, to po konsultacjach rodzinnych i z różnymi życzliwymi osobami będą... stożki Nie wiem tylko czy dwa na skraju, czy wepchnę gdzieś na środek jeszcze jakiś
Czosnków i tulipanów już chyba nie zdążę, tak zwyczajnie, no chyba, że uda mi się jakoś po tej zmianie czasu wygospodarować parę minut

Trawki, byliny niskie, itd., różne wypełniacze oczywiście będą, ale to już wiosną

Asiu, Jamroczku i co? Byłaś w B?
Zaraz wyślę info o jarząbkach

Wilkasiu, wersja Ani fajna, ale obawiam się, że kulki znikną pod tymi hortkami
A dobra duszyczka forum mi fajnie napisała: "Hortki super wyglądają przy większych pękatych stożkach.... średnica podstawy to 1.20-1,50m. Stożki fenomenalnie zasłaniają gołe podstawy hortek. A gdzie węższe czubki tam hortki filuternie wychylają kwiaty". Prawda, że brzmi dobrze?

Makusia, glina niestety, jak wysycha jest jak klepisko. Na szczęście dla hortek mam chyba jednak dość kwaśno, bo przy lesie, maślaki mi w trawniku rosną, mchu pełno

Iwonko-Żabciu, wszystko fajnie, tylko musisz pamiętać, że ta rabata ma dobrze wyglądać z każdej strony, bo ją można obejść. Gdybym miała plecy na niej z tujek czy innych cisów, to pewnie bym zrobiła tak jak mówisz

Dominika,
ja się ciąglę czegoś uczę Przez to sporo osób, np. w pracy zaskakuję różnymi wiadomościami, np. że cis to iglak co nie lubi kwaśno
____________________
Ania - Malutki pod lasem
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies