Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Malutki pod lasem

Pokaż wątki Pokaż posty

Malutki pod lasem

AnnaCh 20:14, 13 lut 2022


Dołączył: 10 mar 2015
Posty: 12213
Zgłaszam swoją kandydaturę do tytułu "ogrodnik roku". Wczoraj otworzyłam sezon, szukając nożyc natrafiłam na... cebulki czosnków. Bez komentarza nawet, wsadziłam, kto mi zabroni. Dodatkowo wiązałam miskanty, tak, tak, wczoraj. Po ostatnich wichurach leżą w całym ogrodzie, a poza tym związane mąż zetnie mi piłą szybciutko. Jest ktoś jeszcze tak bardzo nieogarnięty jak ja? Z terminowych prac mąż obciął graby, bo już za grube były, a ja wyciachałam seslerie i trzcinniki.
Doorenbosy moje ukochane zaczynają się pięknie bielić, przy okazji mam problem z dereniami na tej rabacie, bo są za duże i latem nic poza nimi nie ma. Zastanawiam się czy je nieustannie ciąć, czy wywalić, a tu dać tylko białe jeżówki i stipę?
____________________
Ania - Malutki pod lasem
Gruszka_na_w... 22:04, 13 lut 2022


Dołączył: 28 gru 2015
Posty: 22019
Jakie to derenie?
W sumie możesz je ciąć na wysokość i odchudzać. Zimą dają ładny kolorek, Brzozy kiedyś nabiorą wysokości oraz masy i derenie nie będą ich przesłaniać.
____________________
Hania-To tu- to tam-łopatkę mam! "Przyjemność ma się do szczęścia mniej więcej tak, jak drzewo do ogrodu; nie ma ogrodu bez drzew, ale drzewa, nawet w wielkiej ilości, nie stanowią jeszcze ogrodu." ~ Władysław Tatarkiewicz
AnnaCh 23:01, 13 lut 2022


Dołączył: 10 mar 2015
Posty: 12213
Haniu, niby elegantissima. Tak sobie właśnie myślę, że może dam im jeszcze szansę i będę cięła. Zobaczę, wyrzucić gdzieś zawsze można.
____________________
Ania - Malutki pod lasem
Gruszka_na_w... 23:23, 13 lut 2022


Dołączył: 28 gru 2015
Posty: 22019
Szkoda ich wyrzucać. To piękne derenie. Skróć je o 1/3. Powinno być dobrze. Stipa też przez cały sezon nie wygląda tak samo elegancko jak w czerwcu. W dodatku niemiłosiernie się rozsiewa.
____________________
Hania-To tu- to tam-łopatkę mam! "Przyjemność ma się do szczęścia mniej więcej tak, jak drzewo do ogrodu; nie ma ogrodu bez drzew, ale drzewa, nawet w wielkiej ilości, nie stanowią jeszcze ogrodu." ~ Władysław Tatarkiewicz
AnnaCh 09:22, 14 lut 2022


Dołączył: 10 mar 2015
Posty: 12213
Wiem Haniu, mam stipę już chyba wszędzie
Dobra będę cięła, chodzi o to, że zastanawiałam się czy mogę je ciąć w sezonie, latem, bo wiosną zeszłego roku przycięłam je dość nisko, a one tak wybujały.
____________________
Ania - Malutki pod lasem
mrokasia 10:06, 14 lut 2022


Dołączył: 26 lip 2016
Posty: 17981
Czosnkami się nie martw, spokojnie Ci zakwitną, najwyżej troszkę później. Ja sadziłam kiedyś tulipany na początku marca i kwitły .
Z dereniami uważam tak samo jak Hania. Jak brzozy podrosną będzie świetnie. A na razie tnij .
____________________
Kasia - Ogrodowe marzenie Mrokasi okolice Warszawy
Judith 10:37, 14 lut 2022


Dołączył: 23 lis 2017
Posty: 9915
AnnaCh napisał(a)
Wiem Haniu, mam stipę już chyba wszędzie
Dobra będę cięła, chodzi o to, że zastanawiałam się czy mogę je ciąć w sezonie, latem, bo wiosną zeszłego roku przycięłam je dość nisko, a one tak wybujały.

Ja swoje elegantissima przycinam w sezonie, gdy się rozłażą na boki. Nie wiem czy to zgodne ze sztuką, ale żadnych nieprzyjemnych konsekwencji tych czynów nie zaobserwowałam
____________________
Judith Z centrum wielkiego miasta na obrzeża małego miasteczka *** Wizytówka
Wiolka5_7 11:34, 14 lut 2022


Dołączył: 05 lut 2013
Posty: 20481
AnnaCh napisał(a)
Wiem Haniu, mam stipę już chyba wszędzie
Dobra będę cięła, chodzi o to, że zastanawiałam się czy mogę je ciąć w sezonie, latem, bo wiosną zeszłego roku przycięłam je dość nisko, a one tak wybujały.

Spokojnie możesz derenie ciąć wiosną a potem w czerwcu latem.Ja tak swoje Ivory halo cięlam w zeszłym roku i były mniejszymi gęstymi kulami
____________________
Wiola Malymi krokami - Ogrod Wioli *Wizytówka*
Gruszka_na_w... 21:11, 14 lut 2022


Dołączył: 28 gru 2015
Posty: 22019
Skoro żywopłoty liściaste tnie się dwa razy w sezonie, to nie sądzę, żeby dodatkowe letnie cięcie zaszkodziło dereniom.
____________________
Hania-To tu- to tam-łopatkę mam! "Przyjemność ma się do szczęścia mniej więcej tak, jak drzewo do ogrodu; nie ma ogrodu bez drzew, ale drzewa, nawet w wielkiej ilości, nie stanowią jeszcze ogrodu." ~ Władysław Tatarkiewicz
AnnaCh 17:05, 15 lut 2022


Dołączył: 10 mar 2015
Posty: 12213
Dzięki dziewczyny, mądrych ludzi warto posłuchać, poczytać
Nawet mój M stwierdził, że ładny kolor jest zimą, jak do tego dojdzie kolor dużych już brzóz, to będzie miodzio. Więc zostają, wywalić zawsze zdążę
Aktualnie mam wykopki od frontu, musiałam wykopać trzy cisy i całą prawie narożną rabatę przy wiacie, bo robimy ogrodzenie od frontu na takie cywilizowane i te roślinki przeszkadzały, bo zmieniamy bramę na przesuwną. Graby bez płotu fajnie wyglądają
____________________
Ania - Malutki pod lasem
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies