Gdzie jesteś » Forum » Ogród » Żywopłot strzyżony z cisa

Pokaż wątki Pokaż posty

Żywopłot strzyżony z cisa

Juzia 16:25, 24 kwi 2012


Dołączył: 09 gru 2011
Posty: 38590
Kupionymi mniejszymi

Jak nie masz i nie chcesz kupować, to wsadź tak jak jest i czekaj

Źle nie wygląda teraz
____________________
W Kruklandii :) +++ Zielone drzwi w Kruklandii
beta 09:59, 25 kwi 2012


Dołączył: 05 kwi 2012
Posty: 12953
Juzia_G napisał(a)
Kupionymi mniejszymi

Jak nie masz i nie chcesz kupować, to wsadź tak jak jest i czekaj

Źle nie wygląda teraz



dzięki Justynko, ostatnio tylko na Ciebie mogę liczyć
cieszę się że jesteś
____________________
beata - Dla odmiany czas na zmiany... ..."Świadomość, że wszystko co robię, mogłabym robić lepiej wcale mi nie przeszkadza..."
Agacia 10:34, 25 kwi 2012


Dołączył: 04 paź 2011
Posty: 1445
Co sadzicie bezpośrednio przed żywopłotami z cisa?

Mam szpalerek naprzeciw tarasu, więc fajnie byłoby posadzić tam coś, co cieszyłoby oko. Nie mam jednak zbyt dużo miejsca - małe cisy są już jakieś 4 metry od tarasu i koniec działki. Podoba mi się runianka, ale może coś jeszcze na pośrednie piętro?
____________________
~ W ogrodniczkach ~
Juzia 11:29, 25 kwi 2012


Dołączył: 09 gru 2011
Posty: 38590
beta napisał(a)

Kupionymi mniejszymi

Jak nie masz i nie chcesz kupować, to wsadź tak jak jest i czekaj

Źle nie wygląda teraz



dzięki Justynko, ostatnio tylko na Ciebie mogę liczyć
cieszę się że jesteś




Oj tam
Bo ja w domu non stop siedzę i wiecznie na ogrodowisku A pomagam jak mogę, ale sama też pomocy potrzebuję....
____________________
W Kruklandii :) +++ Zielone drzwi w Kruklandii
Limka 21:37, 25 kwi 2012


Dołączył: 24 lip 2011
Posty: 295
Agacia napisał(a)
Co sadzicie bezpośrednio przed żywopłotami z cisa?

Mam szpalerek naprzeciw tarasu, więc fajnie byłoby posadzić tam coś, co cieszyłoby oko. Nie mam jednak zbyt dużo miejsca - małe cisy są już jakieś 4 metry od tarasu i koniec działki. Podoba mi się runianka, ale może coś jeszcze na pośrednie piętro?



Też planuję żywopłot z cisa, mam tam więcej miejsca i marzą mi sie wiśnie kuliste, jak u Danusi, tak żeby wyciągnąć wyzsze piętro nad tymi cisami, potem z przodu coś niższego, sama runianka to chyba mało. Może rh i pod nimi runianka albo hortensje i żurawki albo bukszpany, trzmielina?
____________________
Nasadzenia przed domem
Agacia 11:11, 26 kwi 2012


Dołączył: 04 paź 2011
Posty: 1445
Myślę, że rh i hortensje są za duże. Chciałabym, żeby cała rabata miała max 1.20m-1.30. Cisy to już połowa...

____________________
~ W ogrodniczkach ~
stychaz 11:14, 26 kwi 2012


Dołączył: 18 wrz 2011
Posty: 2468
Agacia napisał(a)
Myślę, że rh i hortensje są za duże. Chciałabym, żeby cała rabata miała max 1.20m-1.30. Cisy to już połowa...



Ciekawie mogłyby wyglądać kule na pniu z trzmieliny, a między nimi miskant morning light, na dole ilex colden gem.
____________________
Justyna - Wersja mini mini
Gardenarium 16:12, 26 kwi 2012


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
beta napisał(a)

Noo fajniej wygląda

podsadzić mniejszymi egzemplarzami i przyciąć na stożek


nie kumam,
jakimi mniejszymi egzemplarzami?



Tłumaczę przy pomocy prostego schematu wyrysowanego tym co mam pod ręką.



Chodzi o to, że jeśli masz zbyt wąski albo nieforemny okaz i chcesz otrzymać z niego stożek, to za nic nie otrzymasz, to rozumie każdy, bo widzisz że mu brakuje do stożka dużo.

Wtedy szarakuła podwiązujesz, dosadzasz mu luki z boku, ale rozumnie żeby uzupełnić tam gdzie brakuje, dobierasz przy tym specjalnie okazy małe, dostawiasz i przymierzasz. Jak już podsadzisz (czyli dosadzisz pod spodem cisa) docinasz wszystko w stożek.

Po kilku cięciach nie będzie widać gdzie się łączą.
Robisz to już w gruncie, nie w donicy bo po prostu się nie da, w powietrzu nie posadzisz. musisz mieć ziemię. No i stabilnie musi być i pewnie że zimą nie zmarznie jak się już tyle napracowałaś.

Jeszcze co do wiązania tego co pokazałaś

Nie tak mocno i nie okręgiem otoczyć wszystko jak miotłę, tylko pojedyncze gałązki każdą z osobna żeby je utrzymać i żeby się nie rozkładały na boki, ale miotła nie może być. Zrób to z wyczuciem wyobrażając sobie że każda gałązka musi "oddychać" a nie mieć ściśnięte "gardło". To finezyjna robótka wymagająca wyobraźni, ale tym powinien się charakteryzować ogrodnik od topiarów, czyli żywych rzeźb. Wiązanie jest po to, aby śnieg i deszcz, kiedy gałazki są ciężkie nie rozwalił Twojej pracy. bo szkoda.
Uff

http://www.ogrodowisko.pl/artykuly/235-wlasne-topiary-w-ogrodzie
http://www.ogrodowisko.pl/artykuly/234-sztuka-tworzenia-topiarow

Dodatkowo jako instrukcja link do artykułu o topiarach.



____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
zaga 20:33, 26 kwi 2012


Dołączył: 16 mar 2011
Posty: 321
Wow! To taka sztuczka! Ciekawe
____________________
Agata - Ogród Zagi
Gardenarium 10:12, 28 kwi 2012


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Pod cisami można posadzić białe miskanty "Variegatus".
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies