Gdzie jesteś » Forum » Ogród » Żywopłot strzyżony z cisa

Pokaż wątki Pokaż posty

Żywopłot strzyżony z cisa

Martka 09:26, 11 kwi 2021


Dołączył: 10 wrz 2015
Posty: 7135
radek napisał(a)


Po lekturze wątków i Twoich radach szykuję się do sezonu i mam jeszcze kilka pytań.
1. U Ciebie one są gęste na dole. Czy przycinałaś je tylko od góry? I czy jak radzą giganci tacy jak Polinka kilka razy w sezonie?
2. Jak je podlewasz? Często i z umiarem czy 1-2/tydzien ale bardzo mocno?
3. Jaki nawóz na start sezonu? Polinka ma swoją tajemną gnojówkę z pokrzywy, ja być może dorobię się takiego eliksiru w kolejnym roku Czy oprócz swojego wyrobu kompostu używasz innych nawozów?

Jeszcze raz dziękuje za pomoc i pozdrawiam.


Radku,
1) pierwszy sezon - cięłam tylko na górze, teraz już boki, ale nie cięłam jeszcze nigdy "kilka razy w sezonie" wg szkoły Polinki, wypróbuję jednak w tym sezonie.
2) wszyscy mówią, że raz a dobrze lepiej niż często i mniej, szczególnie kiedy roślinki są młode, to ma ponoć wpływ na głębsze ukorzenianie się. Podlewam zazwyczaj raz na tydzień mocno, ale na wiosnę i jesienią rzadziej, nie ma jednej recepty. Toszka kiedyś pisała, że mniej więcej wiadro na roślinę raz na tydzień, tak orientacyjnie chyba tego bym się trzymała.
3) Używam kompostu i w sezonie stosuję co jakiś czas nawóz dolistny, pinivit do iglaków, ale tym nawozem nie zaleca się podlewać cisów doglebowo, bo jest do kwasolubnych, dolistnie jest ok, tak wyczytałam na forum i tego się trzymam.
Przytnij, podlewaj, cieniowanie na początku też jest ważne, może tego zabrakło u Ciebie i stąd brak spodziewanych efektów? Powodzenia  
matiborbe 21:07, 15 cze 2021

Dołączył: 15 cze 2021
Posty: 3
Witam,
Nie wiem czy to dobry wątek, ale sporo tu poczytalem o cisach. Szukam jakies ladnych sadzonek cisa wielkosci ok 80 cm - 100 cm. Czy ktos moglby cos polecić gdzie takie zakupić? (ok. 20szt na gesty lity żywopłot)
pozdrawiam

( Póki co mam taki twór zrobiony przez ogrodnika chyba rózne gatunki posadzone co 90cm. Proszę o poradę czy wywalić wszystko i kupić nowe i zrobić jak należy czy próbować dosadzić pomiędzy te które już są nasadzone)
Martka 21:50, 15 cze 2021


Dołączył: 10 wrz 2015
Posty: 7135
Matiborbe, ogrodnik się nie popisał, z tego miksu raczej nie będziesz miał żywopłotu. Poza tym cisy pod kamykami to nie jest dobry pomysł. A jeśli jeszcze pod kamykami leży mata, to już w ogóle dramatyczny ogrodnik. Poczytaj o gatunkach i odmianach cisa. Jedne mają gałązki pod kątem 45 stopni, innym rosną do góry, jedne rosną jako wąskie kolumny, inne rozrastają się mocno wszerz. Na żywopłot polecane są m. in. cis pośredni hicksii, hilli. Na Twoim miejscu spróbowałabym ustalić, jakie masz gatunki/odmiany (są w sieci nawet opisy ze zdjęciami) i przesadziłabym je je w inne miejsca zgodnie z ich "możliwościami". Kup tą samą odmianę na całość. Jeśli chcesz mieć żywopłot, potrzebujesz jakieś 2-3 sadzonki na metr, zależnie od tego, ile chcesz czekać na efekt. Nie sądzę, że ktoś Ci poda adres szkółki, ryzyko jego i Twoje. Pojedź do jednego i drugiego centrum ogrodniczego w pobliżu i zapytaj o sadzonki w donicy lub na wiosnę szukaj wykopywanych. Weź ładne, zielone, nie patyki tylko rozgałęzione.
matiborbe 15:04, 16 cze 2021

Dołączył: 15 cze 2021
Posty: 3
Dzięki wielkie za szybką odpowiedz. Resztą ogrodu jestem zachwycony, ale niestety ten "żywopłot" to porażka. Sadzone zeszłej wiosny mimo agrotkaniny i kamienia maja piekne przyrosty i wszystkie sie przyjęły.
Czy sam kamień jest aż tak niewskazany pod cisy?
Czy sadzić nowe i przesadzać te cisy jeszcze teraz jak upały odpuszczą czy poczekać do jesieni albo do przyszłej wiosny?
pozdrawiam serdecznie.
Martka 15:22, 16 cze 2021


Dołączył: 10 wrz 2015
Posty: 7135
Temat "agrotkaniny" to temat obiegu materii organicznej lub raczej jej uniemożliwienia. Jakie to ma skutki? Wiele tu na forum jest zdjęć i przykładów, specjalny wątek, warto się zapoznać, bo długofalowo jej efekty mogą być mniej spektakularne niż po jednym sezonie. Gleba to miejsce życia Twoich cisów, trzeba o nią dbać. Napisałam, że kamień nie jest idealny, bo kiedy się nagrzewa od słońca, to "dogrzewa" też rośliny, przekompostowana kora dodatkowo rozkładając się wzbogaca glebę i jest lepszym rozwiązaniem, ale jeśli kamień, to zdecydowanie bez maty zwanej pięknie agrotkaniną, a bardzo szkodliwej dla roślin.
Teraz nie przesadzaj, lepiej poczekać do jesieni.
Lil_mermaid 15:20, 19 cze 2021


Dołączył: 15 wrz 2019
Posty: 10
Kochani
1. Proszę o poradę jak ciąć moje cisy hicksii, posadzone rok temu. Jak ciąć boki, jeśli prawie nie ma co ucinać, są tak mało rozkrzewione? Tegoroczne przyrosty poszły mocno w górę.

2. Wiosną wiele igieł zżółkło. Obsypałam ręką suche, ale nadal widać sporo brzydkich gałązek. Uciąć je czy zostawić?

Info na temat gleby: ph 6,5 - 7 wg płynu Helliga. W zeszłym roku prawdopodobnie cisy zostały przelane, gdyż źle było ustawione automatyczne nawadnianie (za często i brak czujnika deszczu).



matiborbe 18:36, 26 cze 2021

Dołączył: 15 cze 2021
Posty: 3
Czym pielęgnujecie swoje cisowe żywopłoty? Jakie nawożenie? jakie nawozy mineralne?
Vikii 21:59, 13 lip 2021

Dołączył: 26 lis 2020
Posty: 3
Hej Kochani Forum od dawna jest dla mnie skarbnicą wiedzy. Jestem tu prawie codziennie. Codziennie czytam, podziwiam i dowiaduję się czegoś nowego
Planuję ogród i choć czytam forum w każdej wolnej chwili to mam mnóstwo pytań.
Trochę boje się ich zadawać, bo dla większości z Was mogą wydać się głupie.
Ale co mi tam - muszę zadać to pytanie, bo nigdzie nie doczytałam tego a mam już kupione Szmaragdy i cisy Hicksii.
Od domu do płotu z siatki mam pas o szerokości 4m.
Chciałam odgrodzić się od sąsiada sadząc w odległości 50cm od płota Szmaragdy.
Wszystko było by ok, ale będę mała z tej strony domu mały taras o szer 1,8-2m i długości około 3,6-4m. Czyli rabata w tym miejscu zwęzi mi się do 2m a chciałam żeby przed "murem" zieleni rosły hortensje i coś niskiego np.żurawki i żeby patrząc z okna tarasowego był ładny widok, a nie tylko mur zieleni.
Dlatego pomyślałam żeby na tym wąskim pasku wstawić drewniane panele (płotowe) i przed nimi w odległości 50cm posadzić cisy.
Tylko czy to nie będzie za blisko paneli?
Czy od strony drewnianych paneli będę musiała ciąć cisy?
One będą przyrastać od strony litego ogrodzenia?
Wiem że te pytania i dylematy mogą się wdawać głupie ale naprawdę nie wiem co robić.
Czy posadzić szmaragdy na całe długości płotu?
Czy może lepiej by było posadzić szmaragdy do tarasu, a w wąskim miejscu wstawić płot panelowy i wsadzić cisy, a za tarasem znowu szmaragdy?
A może nie wstawiać paneli tylko same cisy, a przed nimi 2-3 drzewka na patyku (żeby zasłoniły sąsiada), a pod drzewkami hotki i żurawki?
Proszę doradźcie co robić.

Gardenarium 09:12, 19 lip 2021


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Nie wstawiać paneli a te pieniądze przeznaczyć na kupienie wyższych cisów. To nie będzie głupie rozwiązanie, szkoda kasy na płoty.

Druga opcja na szer, tarasu posadzić Smaragdy, są tańsze i będą od razu wyższe.
Ale dobra rada może być udzielona wtedy, gdy dajesz zdjęcie albo plan i wtedy można poradzić lepiej, bo się widzi co ma się doroadzić
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Antresola 09:14, 21 lip 2021

Dołączył: 05 lip 2021
Posty: 1
Dzień dobry wszystkim to jest mój pierwszy w życiu wpis na forum, więc proszę o wyrozumiałość zwracam się do Was z prośbą o pomoc, ponieważ nie znam nikogo, kro mógłby mi doradzić, otóż mam w ogrodzie dosyć stary egzemplarz cisa, ma około 20 lat, nigdy nie przycinany. Chciałabym doprowadzić go do porządku - przyciąć, uformować, zagęścić, tylko nie mam pojęcia jak się za to zabrać. Krzak jest bardzo rozłożysty, przypomina odwrócony parasol. Marzy mi się kula, ale wiem, że może być to trudne
Czy da się coś z tym zrobić?
Kiedy ciąć? Czy można teraz latem? Chciałabym już działać
Bardzo Was proszę kochani o pomoc, będę wdzięczna za każdą sugestię
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies