Gdzie jesteś » Forum » Ogród » Żywopłot strzyżony z cisa

Pokaż wątki Pokaż posty

Żywopłot strzyżony z cisa

maksimini 20:05, 26 lut 2021


Dołączył: 03 mar 2019
Posty: 302
Dziękuję Danusiu
Ogrodzenie to siatka, zależy mi tak jak u Ciebie na wrośnięciu w nią cisa i ukryciu siatki. Siatka nie będzie malowana.
____________________
Kasia - Mały podmiejski...lubię grzebać w ziemi i wyrywać chwasty
Gardenarium 08:06, 27 lut 2021


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Ja też ukrywam siatkę. Czyli sadź bliżej siatki.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
maksimini 09:09, 27 lut 2021


Dołączył: 03 mar 2019
Posty: 302
30 cm będzie dobrze?
____________________
Kasia - Mały podmiejski...lubię grzebać w ziemi i wyrywać chwasty
Gardenarium 15:21, 01 mar 2021


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Z tego się nie strzela, więc nie odmierzaj centymetrem. Ja z miarką nie latam
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
maksimini 06:27, 02 mar 2021


Dołączył: 03 mar 2019
Posty: 302
Danusiu, ja też z miarką latać nie będę i zastanawiać się czy 1 cm bliżej czy 2 cm dalej od płotu Bardziej chodziło mi o orientacyjną odległość.
____________________
Kasia - Mały podmiejski...lubię grzebać w ziemi i wyrywać chwasty
radek 14:25, 27 mar 2021

Dołączył: 25 mar 2013
Posty: 43
Cisy Hicksii wkopane rok temu. Przyrost od tamtego czasu ok. 10-15cm. Cel:żywopłot zwarty, wysokość 2m. Przeczytałem cały wątek. Proszę o poradę.

1) jak wykonać cięcie "pionowe" czyli rozumiem po bokach? Mam wrażenie, że zagęszczanie na bok im słabo wychodzi i nie bardzo wiem co tam ciąć.

2) cięcie poziome "od góry" mam plan aby je mniej więcej zrównać.

3) na zdjęciu zbliżonym widać kilka sztuk "zżółkniętych". Czy to kwestia odżywienia po zimie? Jaki nawóz i kiedy?

Martka 15:39, 28 mar 2021


Dołączył: 10 wrz 2015
Posty: 7135
Radek, ja bym cięła od góry, ale nie lekko równać 2-3 cm tylko dość zdecydowanie, 10-15. Tak mi poradzono na forum, u mnie sprawdziło się. 3 sezony i cisy gęste. Choć bardzo mi było żal, że muszę ściąć to co podrosło.
Jakie dałeś podłoże? Ja nawożę kompostem, jeśli nie masz, to oby NIE nawóz do iglaków kwaśnolubnych, ale może florowit np. Możesz spryskać liście. Poza tym czy one mają dostatecznie dużo wody, czy często podlewasz, jest kluczowe. Poszukaj w wątku o cisach porad Toszki, bardzo dużo na temat pielęgnacji pisała.
Martka 16:31, 28 mar 2021


Dołączył: 10 wrz 2015
Posty: 7135
Radek, tu znalazłam obrazki jak ciąć, zerknij na to:
https://www.ogrodowisko.pl/watek/3206-ogrodowy-powrot-do-dziecinstwa?page=1992
radek 11:11, 29 mar 2021

Dołączył: 25 mar 2013
Posty: 43
Martka napisał(a)
Radek, ja bym cięła od góry, ale nie lekko równać 2-3 cm tylko dość zdecydowanie, 10-15. Tak mi poradzono na forum, u mnie sprawdziło się. 3 sezony i cisy gęste. Choć bardzo mi było żal, że muszę ściąć to co podrosło.
Jakie dałeś podłoże? Ja nawożę kompostem, jeśli nie masz, to oby NIE nawóz do iglaków kwaśnolubnych, ale może florowit np. Możesz spryskać liście. Poza tym czy one mają dostatecznie dużo wody, czy często podlewasz, jest kluczowe. Poszukaj w wątku o cisach porad Toszki, bardzo dużo na temat pielęgnacji pisała.


Martka dziękuje za odpowiedź i podesłany link. Widziałem wczoraj Twoje okazy i jestem pod wrażeniem.

Zanim cisy wsadziłem do ziemi trochę poczytałem, m.in tu na forum. U mnie gleba gliniasta i mocno zasadowa dlatego wybrałem ok. 0,5m i przygotowałem mieszankę: obornik, kora kompostowana, kompost, ziemia z worków i gleba rodzima. Nie jestem pewny czy wystarczająco dużo je podlewalem. W tamtym roku dużo padało i pojawiły się grzyby m.in na trawie. Różnie tez o tym piszą i w rezultacie wydaje mi się, ze podlewania cisów było za malo.

Po lekturze wątków i Twoich radach szykuję się do sezonu i mam jeszcze kilka pytań.
1. U Ciebie one są gęste na dole. Czy przycinałaś je tylko od góry? I czy jak radzą giganci tacy jak Polinka kilka razy w sezonie?
2. Jak je podlewasz? Często i z umiarem czy 1-2/tydzien ale bardzo mocno?
3. Jaki nawóz na start sezonu? Polinka ma swoją tajemną gnojówkę z pokrzywy, ja być może dorobię się takiego eliksiru w kolejnym roku Czy oprócz swojego wyrobu kompostu używasz innych nawozów?

Jeszcze raz dziękuje za pomoc i pozdrawiam.
JoannaKK 21:41, 30 mar 2021

Dołączył: 30 mar 2021
Posty: 1
Dzien dobry:
Prosze o porade: cisy maja kilkanascie lat i ponad 3 m wysokosci.
Da sie je zagęscić?
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies