Gdzie jesteś » Forum » Ogród » Żywopłot strzyżony z cisa

Pokaż wątki Pokaż posty

Żywopłot strzyżony z cisa

amatorodniczka 15:01, 29 kwi 2020


Dołączył: 13 wrz 2018
Posty: 537
dzika_roza napisał(a)
amatorkaogrodniczka, chętnie też się dowiem, mam podobny dylemat


No właśnie zastanawiam się jak posadzę Hicksi za drzewkami czy uda mi się je ciąć na wąski żywopłot i czy będę miała dojście żeby je przycinać

Lecę do Twojego ogrodu zerknąć Pozdrawiam
____________________
Weronika Nowoczesny ogród ze skarpami
pils 19:34, 11 cze 2020

Dołączył: 11 cze 2020
Posty: 1
Witam Wszystkich. Na wstępie dodam że przeczytałem wszystkie 44 strony tego wątku. Proszę o poradę w sprawie cięcia.

Cisy posadzone zeszłej jesieni nie były przycinane. Przespałem cięcie wiosenne, a teraz zbliża się cięcie lipcowe. Mam kilka pytań:

Czy przycinać teraz tylko pędy starsze czy te nowe też? Jeśli tak to ile 1/3 czy 1/2 czy może same końcówki?

Moje Cisy są nierównej wysokości. Czy zastosować cięcie poziome celem wyrównania czy zostawić sobie niech rosą, Jeśli ciąć to kiedy? teraz czy wiosną?

Wiaan 21:26, 02 wrz 2020


Dołączył: 01 cze 2017
Posty: 5094
Przy cisach pojawił się skrzyp i myślę, że ziemia zrobiła się kwaśna, czym mogę odkwasić tam gdzie rosną właśnie cisy.
____________________
Aneta Ogrodowe wariacje
Gardenarium 20:48, 12 wrz 2020


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Mączka bazaltowa, ma pH 9,1. Ja zastosowałam i widzę dużą poprawę, ciemierniki (też lubią glebę zasadową) aż buchnęły.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
matylda2020 13:56, 06 paź 2020

Dołączył: 06 paź 2020
Posty: 1
Witam
Bardzo bym prosiła o pomoc. Jestem zaczytana w tym wspaniałym forum i właśnie zakładam mój wymarzony ogród. Zachęcona tymi pięknymi zdjęciami żywopłotów kupiłam 1,5 metrowe cisy Hicksi i posadziłam. Już chciałam zamawiać więcej, ale zaniepokoiło mnie że w tych cisach latają całymi chmarami białe muszki takie 1-2mm. W Internecie znalazłam informację, że to mączniki. Czy warto kupować więcej takich cisów z mącznikami. Wyglądają pięknie, zdrowo i gęsto. Może one im nie szkodzą? Czy trzeba je czyś pryskać na te mączniki.
Bardzo proszę o pomoc bo to dla mnie duża inwestycja i nie chciała bym kupić chorych roślinek. Z góry serdecznie dziękuję za każda odpowiedź.
Gardenarium 08:25, 08 paź 2020


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Raczej pomyliłaś nazwę "mączliki" nie mączniki. Mączniak to choroba grzybowa a mączlik to szkodnik, ale to dziwne że jest na cisach, raczej pojawia się na delikatnych roślinach w szklarni np. fuksjach' Znajdź w internecie pod hasłem mączlik i zobacz czy aby to na pewno jest ten szkodnik. Inne muszki raczej nie atakują cisów.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Ewi 22:31, 08 sty 2021

Dołączył: 08 sty 2021
Posty: 3
Witam. Śledzę Ogrodowisko od samego początku. Jest ono moją inspiracją do ciągłych zmian w moim ogrodzie. Piszę po raz pierwszy i od razu proszę o pomoc. Gdzie można kupić cisy Hilli w rozsądnej cenie? Potrzebuję ładne, gęste rośliny o wysokości 80-100 cm. Zaraz po posadzeniu chciałabym uzyskać fajny żywopłot. Lokalizacja nie jest najważniejsza, chociaż Wielkopolska, to mój region. Będę wdzięczna za każdą podpowiedź. Pozdrawiam. Ewi
Gardenarium 08:13, 09 sty 2021


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Ewi, roślin szukaj w internecie, dzwoń po szkółkach, my nie jesteśmy ogólnopolską informacją o dostępności konkretnych roślin. Nie mamy takiej wiedzy.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
maksimini 21:39, 20 lut 2021


Dołączył: 03 mar 2019
Posty: 302
planuję posadzić żywopłot z cisa. Przeczytałam chyba wszystkie wątki dotyczące cisa i mam niezły mętlik w głowie.
1. Chcę mieć żywopłot jak najbliżej ogrodzenia, mam niedużą działkę więc żywopłot chciałabym prowadzić w miarę wąsko.
W jakiej odległości od płotu sadzić cisa? Niektórzy z Was sadzą 50 cm, inni 80 cm, Danusia gdzieś napisała że optymalnie to 40 cm, ale gdyby zależało jej na miejscu to sadziłaby bliżej. Zastanawiam się nad odmianą Baccata lub Hicksii. Jaka zatem minimum musi być odległość roślinek od ogrodzenia? I jak wąsko można prowadzić żywopłot z tych odmian? (inne nie bardzo mnie interesują, chyba za wolno rosną)
2. Jak posadzę cisa blisko ogrodzenia,to jak z cięciem? Czy mogę przycinać roślinki tylko od góry i od swojej strony? A od strony sąsiada niech sobie rosną swobodnie?
____________________
Kasia - Mały podmiejski...lubię grzebać w ziemi i wyrywać chwasty
Gardenarium 08:20, 24 lut 2021


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Wszystko zależy z czego masz ogrodzenie, czy zamierzasz je potem malować czy ma cis wrosnąć w ogrodzenie. Ja mam siatkę i mnie zależy na wrośnięciu i ukryciu siatki.

T. baccata to silne drzewo, jeśli będzie zbyt blisko ogrodzenia jego pieniek po 30 latach może wysadzić ogrodzenie.

Nie ma jednej konkretnej racji, to nie strzelba, z tego się nie strzela jak mawiała moja przyjaciółka kiedyś. Nie podam Ci jednej konkretnej liczby niestety

Także zależy wszystko od tego jak będziesz cięła, ile razy w roku, jak prowadziła ten żywopłot. Zależy także od miejsca jakie posiadasz aby nie zajęło to całej rabaty potem, albo nie wlazło w dom, co gorsza. Tego przecież ja nie wiem

T. baccata to nie odmiana - to gatunek dziko rosnący w Polsce natomiast 'Hicksii' to odmiana Taxus media czyli cisa pośredniego.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies