Gdzie jesteś » Forum » Ogród » Żywopłot strzyżony z cisa

Pokaż wątki Pokaż posty

Żywopłot strzyżony z cisa

Gardenarium 19:52, 22 lip 2021


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Możesz teraz ciąć. grube gałęzie najpierw upiłuj albo utnij sekatorem z długimi rękojeściami bo drewna cisowe jest bardzo twarde. Zależy jaki obrys tej kuli będzie.

____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Hanka83 09:49, 11 sie 2021

Dołączył: 11 kwi 2016
Posty: 30
Witam Danuisu, czy możesz pokazać zdjęcia Twojego cisa przy siatce?
Michalm 16:36, 14 sie 2021

Dołączył: 14 sie 2021
Posty: 4
Witam, nie mam dużej wiedzy na temat ogrodnictwa, przeczytałem ten wątek ale dalej mam kilka watpliwosci i proszę o konsultację. Posadziłem małe cisy bez owoców na wiosnę zeszłego roku. Jeszcze nie przycinane. Gleba jest gliniasta, zmieszałem dobra ziemie z macierzystą, obecne ph to 6. Dwa razy w tym roku nawożone yara mila universal. Cisy na wzniesieniu są ciemnozielone i poszły sporo w górę. Cisy na dole są żółte, nie rosną a korzenie stoją w wodzie. Wyrzuciłem szmatę spod najgorszych cisów tych na dole 6 tyg temu ale nie zmieniło to ich wyglądu. Maja spora warstwę kory tak z 10cm i być może są zbyt głęboko wsadzone.

Jak nadać cisom żółtym nowe lepsze życie?

Proszę o info co zmodyfikować w moim planie:
- nie przesadzać dobrych cisów, najwyżej ściąć im wierzchołki teraz w sierpniu tam gdzie są młode pędy,
- zdjąć szmatę wszystkim cisom plus zmniejszyć warstwę kory do max 5cm
- we wrześniu dowieźć ziemię zasadowa plus wykopać i wsadzić żółte cisy jak najwyżej się da lub zrobić podniesioną rabatę i dorównać poziomem do zdrowych cisów ze wzniesienia,
- wsypać maczkę bazaltową we wrześniu po przesadzeniu cisów,

Przesyłam zdjecia,






Pozdrawiam
Gardenarium 22:30, 15 sie 2021


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Wyrzucić szmatę
Wykopać wszystkie cisy lub te dobre pozostawić.
Wymienić ziemię na przepuszczalną.
Posadzić nie za głęboko.
Cisy zżółknięte albo nigdy nie dojdą do siebie, albo po kilku latach.
Stanowisko podmokłe jest złe, cisy nie znoszą.
Ja mam różne stanowiska i w okazuje się, że w ubogiej, nawet piachu lepiej rosną niż w glinie. Gliny i szmaty nie znoszą, oraz zbyt głebokiego posadzenia.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
asica 11:20, 07 wrz 2021


Dołączył: 19 cze 2011
Posty: 3825
ele2001 napisał(a)
Przycinałem taki możecie nie wierzyć ale od małej sadzonki 40cm w 9 lat urósł 2,5m to odmiana 'Fastigiata Sibirica'


Wiem że odmiany kolumnowe słabo zagęszczają się od dołu ale ta odmiana jest ciekawa i dość szybko rośnie.

Cis odmiana 'Fastigiata Sibirica', kilka lat temu kupiłam przypadkiem tą odmianę w szkółce, wybrałam ja ponieważ była najładniej zagęszczona od dołu. Co prawda nie sadzę zwykłego żywopłotu, ale mam kilka odmian na małe ekrany i żadna z odmian nie rosła tak szybko i ładnie jak Sibrica. Jeden minus - u siebie nie widuję jej w sprzedaży.
____________________
Asia Wizytówka ; Pokażę nasz ogród ; Wydzielenie warzywniaka; Wizytówka- warzywniak
asica 11:23, 07 wrz 2021


Dołączył: 19 cze 2011
Posty: 3825
rok 2016


rok 2017


rok 2018

____________________
Asia Wizytówka ; Pokażę nasz ogród ; Wydzielenie warzywniaka; Wizytówka- warzywniak
aciaz1000 10:02, 28 paź 2021

Dołączył: 02 lip 2021
Posty: 222
Cześć,

Jestem poczatkującą "ogrodniczką" (to za dużo powiedziane), popełniam mnóstwo błędów, potem je naprawiam i tak w kółko, i zwracam się z prośbą o pomoc.

Od zachodniej strony mam frontowe ogrodzenie - bardzo długie ok 47metrów. Chciałam mieć odrobinę prywatności, pojechałam do szkółki gdzie pani doradziła cisy (niestety nie wiem jaka odmiana ale zawiązująca owoce). Wcześniej co ok.4metry zostały posadzone klony globosum(marzec), cisy wsadziłam co 50cm w lipcu + pośrodku miskanty.

Ciąg roślin wygląda tak: klon, cis, cis, miskant, cis, cis, klon, cis, cis, miskant, cis, cis, klon itd.

Oczywiście jak je sadziłam nie zastnawiałam się jaki efekt osiągnę, i teraz gdy zobaczyłam wasze przepiękne żywopłoty - pomyślałam że przecież u mnie nie ma szans...

Proszę o pomoc co tu zmienić?? czy pozbyć się miskantów i w te miejsca wsadzić cisy i kiedyś w przyszłości osiągnę efekt ekranów pomiędzy klonami?

Czy może przesadzić klony przed ogrodzenie i po całości tam posadzić cisy?

Ma to sens?






____________________
Aga Jak z niczego stworzyć przytulny zakątek
Gardenarium 19:33, 28 paź 2021


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Wykopać krawężniki, klony odsunąc od ogrodzenia, dać cisy po całości jako ekran formowany. Pomiędzy drzewami dopiero robić kompozycje.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
aciaz1000 20:21, 28 paź 2021

Dołączył: 02 lip 2021
Posty: 222
Dziękuję za odpowiedź

Pytanie czy teraz jest odpowiednia pora na przesadzenie klonów? Czy poczekać do wiosny?

Wątpie żebym dała radę jeszcze w tym roku rozebrać krawężniki, to może już lepiej kompleksowo całość wiosną?
____________________
Aga Jak z niczego stworzyć przytulny zakątek
Gardenarium 21:35, 29 paź 2021


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Jak przesadzić drzewo
https://www.ogrodowisko.pl/artykuly/358-jak-przesadzic-drzewo

Musi nie mieć liści, czyli musi być w okresie spoczynku. To za chwilę będzie odpowiednia pora.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies