Gdzie jesteś » Forum » Nasze ogrody » Ogród do odnowy

Pokaż wątki Pokaż posty

Ogród do odnowy

Agania 20:19, 17 mar 2021


Dołączył: 06 wrz 2013
Posty: 26053
Dorii cenne uwagi, dzięki, jak pokrzywy ruszą to nastawię mikstury na świeże pryzmy zrębek
Ja mam słabą glebę, nie chcę zaszkodzić roślinkom, szczególnie młodym
____________________
Agata - Ogrodowe radości i rozterki - ogród Agani | Wizytówka Radości Agani | Dolomity Super Ski
Anabell 20:36, 17 mar 2021


Dołączył: 28 sie 2012
Posty: 4962
Gosiu!
rozdrabniarki bardzo potrzebne w ogrodzie, tylko ten czas stania przy niej.

Gałęzi to Ty masz...ale jak się kocha drzewa i krzewy to tak jest.
Szybko uporałaś się z dużą stertą.

Kiedyś też spalałam i ogień do nieba szedł, teraz sąsiedzi to nie usiłuję rozpalać.
Ja przez cały sezon mam co wycinać.
____________________
Hania - Żywopłotki cisowe
Gruszka_na_w... 20:53, 17 mar 2021


Dołączył: 28 gru 2015
Posty: 22090
Tymi zrębkami przykrywam glebę na jakieś 2 cm. Przy dużej ilości nasadzeń nie ma możliwości, aby nawozić wszystkie rośliny gnojówkami. Kompostu też nie starcza na ściółkowanie wszystkich nasadzeń. Używam wiosną nawozu azotowo-fosforowo-potasowego, bo nasadzenia są gęste i trzeba rośliny nieco wspomóc.
Patogenów nie stwierdzam. Rośliny wyglądają zdrowo, rosną w normalnym tempie. Nie mają objawów braku czy nadmiaru składników pokarmowych.
Po żniwach robi się "podorywkę", miesza się z glebą resztki korzeni zbóż i słomy. W naturze na glebę spadają liście, gałęzie, kora, szyszki. Rozkładają się. A rośliny spokojnie sobie rosną. Nie udziwniajmy naturalnych procesów.
____________________
Hania-To tu- to tam-łopatkę mam! "Przyjemność ma się do szczęścia mniej więcej tak, jak drzewo do ogrodu; nie ma ogrodu bez drzew, ale drzewa, nawet w wielkiej ilości, nie stanowią jeszcze ogrodu." ~ Władysław Tatarkiewicz
Alija 20:56, 17 mar 2021


Dołączył: 04 sty 2021
Posty: 8868
Gosiek33 napisał(a)


Niestety głośna ale efekt wynagradza te odgłosy





ten front już zmielony


Oj, takie sterty, jak u mnie! Też rozdrabniarka pracuje pełną parą.
____________________
Podkarpacie AlicjaZacisze Alicji
Dorii 21:00, 17 mar 2021


Dołączył: 15 sie 2018
Posty: 4341
To uwagi zapamiętane z wpisów Toszki, ja specjalistą nie jestem. Kompostowanie opadłych liści rządzi się innymi prawami z tego co wiem.
____________________
Ogród na wzgórzu a czasem trochę pod górkę
Gosiek33 06:48, 18 mar 2021


Dołączył: 17 kwi 2015
Posty: 14125
Agania napisał(a)

U Hani od zawsze wszystko rośnie jak na drożdżach
Będę jednak tegoroczne zrębki próbowała przekompostować,
w podcastach „Naturalnie o ogrodach” Kasia Bellingham odradzała ściółkowania świeżymi zrębkami, że wyciągają azot z gleby, pod pryzmę podłożę jeszcze kartony to chyba najbezpieczniejsza forma
Najmniej wybredne to też rozsądna opcja



Zrębki, które nie idą do warzywniaka można potraktować mocznikiem dla przyspieszenia rozkładu
____________________
pozdrawiam Gosiek Ogród do odnowy
Gosiek33 06:51, 18 mar 2021


Dołączył: 17 kwi 2015
Posty: 14125
Dorii napisał(a)
Świeże zrębki potrzebują azotu by się przekompostować, tak samo jak kora. Wyciągnie więc azot z gleby. W świeżej korze czy zrębkach mogą też być patogeny i garbniki (drzewa liściaste). Skoro to z twojego ogrodu to o patogeny nie ma co się martwić.

Moim zdaniem wszystko zależy od ilości. Jeśli nasypiesz dużo to warto by dostarczyć azotu, najlepiej w formie gnojówki z pokrzyw czy mniszka. Oprócz azotu dostarczasz też pożyteczne bakterie. Nie sypałabym jednak zbyt grubej warstwy.



Na razie nasypałam na kartony leżące od ubiegłego roku i to warstwą ok 5 cm. Nawożenie i tak stosuję pod krzewy

Na pokrzywę i mniszek jeszcze trochę poczekamy, ale nie omieszkam zastosować
____________________
pozdrawiam Gosiek Ogród do odnowy
Gosiek33 06:53, 18 mar 2021


Dołączył: 17 kwi 2015
Posty: 14125
Agania napisał(a)
Dorii cenne uwagi, dzięki, jak pokrzywy ruszą to nastawię mikstury na świeże pryzmy zrębek
Ja mam słabą glebę, nie chcę zaszkodzić roślinkom, szczególnie młodym



Też pod młode nie sypię tylko już kilkuletnie krzaki, też masz z pewnością u siebie sporo takich chaszczy
____________________
pozdrawiam Gosiek Ogród do odnowy
Gosiek33 06:54, 18 mar 2021


Dołączył: 17 kwi 2015
Posty: 14125
Anabell napisał(a)
Gosiu!
rozdrabniarki bardzo potrzebne w ogrodzie, tylko ten czas stania przy niej.

Gałęzi to Ty masz...ale jak się kocha drzewa i krzewy to tak jest.
Szybko uporałaś się z dużą stertą.

Kiedyś też spalałam i ogień do nieba szedł, teraz sąsiedzi to nie usiłuję rozpalać.
Ja przez cały sezon mam co wycinać.



I co robisz ze stertami gałęzi?
____________________
pozdrawiam Gosiek Ogród do odnowy
Gosiek33 06:55, 18 mar 2021


Dołączył: 17 kwi 2015
Posty: 14125
Gruszka_na_wierzbie napisał(a)
Tymi zrębkami przykrywam glebę na jakieś 2 cm. Przy dużej ilości nasadzeń nie ma możliwości, aby nawozić wszystkie rośliny gnojówkami. Kompostu też nie starcza na ściółkowanie wszystkich nasadzeń. Używam wiosną nawozu azotowo-fosforowo-potasowego, bo nasadzenia są gęste i trzeba rośliny nieco wspomóc.
Patogenów nie stwierdzam. Rośliny wyglądają zdrowo, rosną w normalnym tempie. Nie mają objawów braku czy nadmiaru składników pokarmowych.
Po żniwach robi się "podorywkę", miesza się z glebą resztki korzeni zbóż i słomy. W naturze na glebę spadają liście, gałęzie, kora, szyszki. Rozkładają się. A rośliny spokojnie sobie rosną. Nie udziwniajmy naturalnych procesów.



Lubię to Twój spojrzenie na ogród
____________________
pozdrawiam Gosiek Ogród do odnowy
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies