Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Chaos oswajany

Pokaż wątki Pokaż posty

Chaos oswajany

Skula 21:56, 16 cze 2015


Dołączył: 01 mar 2013
Posty: 3471
witam się i ja
na pocieszenie i dla otuchy dodam, ze każdy z nas zaczynał od pioruńskiego bałaganu
nie powiem nic oryginalnego , ale zrobiliście już wieeelki krok
teraz już tylko dobry plan i kroczek po kroczku realizacja
trzymam kciuki !
____________________
Skula Pomysł na ogród
Warmia 10:31, 18 cze 2015


Dołączył: 14 maj 2014
Posty: 8120
Witam i trzymam kciuki za postępy Zaczęłaś drogę w nieskończoność, bo w ogrodzie zawsze jest coś do robienia. Nawet wtedy jak inni twierdzą, że już jest pięknie, to my zawsze znajdziemy miejsce, gdzie można by coś dosadzić bądź zmienić
Powodzenia i pozdrawiam.
____________________
Marta Jestem w polu Wizytówka- Jestem w polu
Shemsi 10:53, 18 cze 2015


Dołączył: 15 cze 2015
Posty: 716
Bardzo Wam dziękuję za ciepłe słowa! Ostatnio balansuję na kontinuum od euforii po beznadzieję w kwestii ogrodu, a dzięki Waszym wpisom zakotwiczyłam się bliżej tej fajniejszej strony. Niesamowite, jak cenne jest takie wsparcie!

Ogrodowisko wciąga niesłychanie. Siedzę na forum w każdej wolnej chwili, którą daje mi mój synek. A że najczęściej ma to miejsce, kiedy jaśniepan raczy zasnąć, szalona matka zamiast zrobić sobie kawę i się odrobinę zrelaksować pędzi na forum i czyta, czyta, czyta. Z tego czytania mnożą mi się różne alternatywne koncepcje. Już nie jestem taka pewna, czy linia rabat powinna być łagodnie pofalowana, a może lepiej pójść w regularne kształty? Muszę rozrysować obie wersje, może w weekend coś mi się uda w tej kwestii zrobić.

Tymczasem chciałam się Was poradzić w jednej kwestii. W naszym ogrodzie jest jedno kluczowe miejsce, które jest widoczne i z salonu i z tarasu i z sypialni i warto by było, żeby jednak nie straszyło. A przecudnej urody blaszany garaż sąsiada i reszta jego majdanu straszy mocno.

Mój mąż posadził tam 6 brzózek (co ok. 70 cm), ale wiadomo, brzózki stanu nie poprawiają, dlatego myślę nad zrobieniem w tym miejscu ściany z iglaków. Z drugiej strony, fajnie byłoby mieć również widok na ten szpaler z brzózek.
Jak sądzicie, można i mieć ciastko i zjeść ciastko w tym przypadku? Czy jest sens upierać się na dosadzenie między brzózki jakichś iglaków (przy okazji może podpowiecie jakich?), czy jednak trzeba przesadzić gdzieś brzózki?
Aha, rabatę i tak będę poszerzać, a rododendrony są do przesadzenia.
____________________
Weronika Oswajanie chaosu
Warmia 10:59, 18 cze 2015


Dołączył: 14 maj 2014
Posty: 8120
Według mnie brzózki nie zasłonią tego widoku. Jak urosną to będziesz miała widok na blaszak za pniami brzózek. Iglaczki jakieś (tu nie doradzę jakie, bo mam też problem z wyborem) mogłyby być, albo tuje niekoniecznie wszystkie takie same.
____________________
Marta Jestem w polu Wizytówka- Jestem w polu
Shemsi 11:08, 18 cze 2015


Dołączył: 15 cze 2015
Posty: 716
Warmia, witam, dziękuję, że wpadłaś. Przy kolejnej chwili z komputerem zajrzę do Ciebie, bo teraz dzieć mnie już ciągnie na spacer.

Właśnie tak mi się wydaje, że dosadzenie iglaków mogłoby być dobre. Tylko czy mogę zostawić brzozy? Trafiłaś z tym, że niekoniecznie takie same. Jakoś wzbraniam się na razie przed wszelkimi formami żywopłotów typu: sadzimy dookoła szmaragdy. Myślałam o pomieszaniu dwóch gatunków thuj (np. austreopicata + coś), albo w ogóle różnych gatunków iglaków. W takim układzie muszą się nadawać chyba do cięcia.

Aha, to jest południowa strona, ale po prawej rośnie wielki kasztanowiec, więc o ile z lewej strony jest przez część dnia słońce, o tyle im dalej w prawo, tym więcej cienia. Całość ma słońce właściwie wyłącznie w godzinach porannych, lewa strona dodatkowo troszkę po południu.
____________________
Weronika Oswajanie chaosu
iwka 12:00, 18 cze 2015


Dołączył: 21 lis 2012
Posty: 13363
Po mojemu to tu musi być jakaś zielona ściana, żeby to zasłonić, ale chyba brzózki trzeba by przesadzić do przodu, albo zrobić kącik brzozowy w rogu.

Wstawiłam u siebie zdjęcia rabaty z konwalnikiem, który Ci się podobał Zapraszam
____________________
Iwona Od nowa... :) Jak mam czas, to leżę i odpoczywam, jak nie mam, to tylko leżę.
Tess 12:29, 18 cze 2015


Dołączył: 17 maj 2012
Posty: 12089
iwka napisał(a)
Po mojemu to tu musi być jakaś zielona ściana, żeby to zasłonić, ale chyba brzózki trzeba by przesadzić do przodu, albo zrobić kącik brzozowy w rogu.

O, i to jest najlepsze rozwiązanie. Brzózki można prowadzić tak, żeby były gęste i tworzyły zasłonę. Ja taką mam na wsi, zasłaniają drewniane szopy sąsiada. Tnę je dwa razy w roku (choć podobno brzoza cięcia nie lubi).
Ale ja mam ogród letniskowy i wielką działke, tam takie rozwiązanie pasuje.
U ciebie - raczej nie. skoro to jest tak widoczne miejsce, to musi być jednym z ładniejszych w ogrodzie.
Jeśli lubisz brzózki, posadż je z przodu. A z tyłu zrób zielone tło.
Tłem mogą być tuje, ale też żywopłoty: grabowy, świerkowy, albo jeszcze inny.
Tu zobacz, jak może wyglądać taka rabatka z brzozami. Na Ogrodowisku znajdziesz ich więcej (Juzia ma, i w Ogrodzie z lustrem też znajdziesz). Ta jest niedokończona, ale świetnie się zapowiada.

http://www.ogrodowisko.pl/watek/4999-tu-ma-byc-ogrod?page=104

A żywopłoty Ci zaraz podrzucę.


____________________
Pozdrawiam:) Teresa W Gąszczu u Tess oraz Ogród nad Rozlewiskiem Chętnie dzielę się roślinami z każdym, kto po nie przyjedzie, albo odbierze w jakimś umówionym miejscu. Ale nie wysyłam roślin.
Tess 12:34, 18 cze 2015


Dołączył: 17 maj 2012
Posty: 12089
Świerkowy:
https://www.google.pl/search?q=%C5%BCywop%C5%82ot+ze+%C5%9Bwierka&tbm=isch&tbo=u&source=univ&sa=X&ei=rp2CVbvmIsKQsgHunIGIDw&ved=0CCAQsAQ&biw=1152&bih=747

Grabowy:
https://www.google.pl/search?q=%C5%BCywop%C5%82ot+ze+%C5%9Bwierka&tbm=isch&tbo=u&source=univ&sa=X&ei=rp2CVbvmIsKQsgHunIGIDw&ved=0CCAQsAQ&biw=1152&bih=747#tbm=isch&q=%C5%BCywop%C5%82ot+grabowy

Poczytaj te wątki o żywopłotach, wyrobisz sobie własne zdanie, i na pewno coś wybierzesz.
http://www.ogrodowisko.pl/forum/search?utf8=%E2%9C%93&q=%C5%BCywop%C5%82oty&search_in=topics&commit=Szukaj
____________________
Pozdrawiam:) Teresa W Gąszczu u Tess oraz Ogród nad Rozlewiskiem Chętnie dzielę się roślinami z każdym, kto po nie przyjedzie, albo odbierze w jakimś umówionym miejscu. Ale nie wysyłam roślin.
Skula 13:06, 18 cze 2015


Dołączył: 01 mar 2013
Posty: 3471
i pamiętaj ,że brzozy to pijaczki i strasznie wyciągają wodę wokół siebie
a do tego mają płytki system korzeniowy - a więc z czasem będzie trudno wokół nich coś posadzić
chociaż u mnie barwinek jakoś sobie radzi - ale jakoś a nie super
____________________
Skula Pomysł na ogród
iwka 13:37, 18 cze 2015


Dołączył: 21 lis 2012
Posty: 13363
To ja Ci jeszcze dorzucę coś takiego
www.ogrodowisko.pl/watek/3522-ogrod-w-puszczykowie?page=175#post_6
www.ogrodowisko.pl/watek/2517-nowe-zycie-na-pszczynskiej-ziemi?page=35#post_1
no i mój ulubiony
www.ogrodowisko.pl/watek/2587-ogrod-sylwii-od-poczatku-czii?page=1008

____________________
Iwona Od nowa... :) Jak mam czas, to leżę i odpoczywam, jak nie mam, to tylko leżę.
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies